İstanbul - Nöbetçi Eczaneler

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Merhaba;

Aşağıdaki animasyonda belirtildiği şekilde, E-Devlet'den İstanbul ilindeki Belediyeler tarafından yayınlanan Nöbetçi Eczanelerin Excel'e hızlıca aktarılmasına ilişkin bir dosya hazırladım.

Harcanan emeği göz önünde bulundurarak bu dosyaya sahip olmak isteyenler özel mesajla veya imzamın altındaki e-posta adresinden bana ulaşabilirler.

İnternet sitesinden veri çekilmesi ve karşılaşılabilecek hataların ele alınmasına ilişkin yararlı kodlar içeren bu dosya; başka sitelerden veri çekilmesinde yol gösterici anlamda yararlı olacaktır.

.

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Sayın Haluk,

Üstadım günaydın ve hayırlı işler.
Emek ve paylaşımınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Günaydın Selim Bey, nazik mesajınız için ben de size ve konuyu beğendiğini belirten arkadaşlara teşekkür ederim.

.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Tekrar merhaba;

E-Devlet'in kullanımı Hükümetimiz tarafından teşvik edilmekte ve devamlı güncellemeler, yeni özellikler ilave edilmekte. Vatandaşları ihtiyaç duyubileceği on-line hizmetlerin tek bir noktadan sağlanması gerçekten olumlu bir yaklaşım.

Ancak, İstanbul'da tüm Belediyeler günlük olarak nöbetçi eczane listesini E-Devlet sitesine girmediğinden dolayı, sorgulamalarda bazen aranılan eczaneler ulaşılımıyor. Umarım hepsi yakın zamanda bu eksikliklerini giderirler.

Neyse ki, Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sitesinde İstanbul'un tüm ilçelerindeki nöbetçi eczaneler verilmekte.

Aşağıdaki animasyonda görüldüğü gibi, ekli dosyada İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün web sitesinden yine XMLHTTP ile söz konusu nöbetçi eczane sorgulaması GET ve POST metotları kullanılarak hızlıca yapılabilmektedir. Bu tür VBA kodlamasına meraklılar için güzel bir kaynak olacağını düşünüyorum.

Sağlıklı günler ve iyi akşamlar dilerim.

.

.

Ekli dosyalar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Haluk Bey,

İstanbul Eczanelerine ilişkin paylaşımınız için teşekkürler.
İyi akşamlar.