İstediğimiz Bir değeri Sıralamada en üstte tutmak

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2028
merhabalar. sütunda TÜMÜ ve ORTAKLAR gibi bazı isimler var TÜMÜ değerini sürekli en üstte durmasını kalmasını sağlamak istiyorum. bir kaç yol denedim olmadı konuyla ilgili yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim örnek dosya ektedir. dosyada detaylı açıklaması var

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Ekli dosyaya bakın ...

.

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Dosya işinize yaradı mı?

.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
hocam ellerinize ve emeğinize sağlık dosyayı yeni inceleme şansım oldu istediğim şey ama ben biraz daha basit ve anlayabileceğim dilde bir formül ile çözebileceğimi düşünüyordum. uzun zamandır üzerinde çalıştığım işimle ilgili çok güzel bir uygulama yaptım ve boş zamanlarımda sizlerinde katkılarıyla uygulamamı geliştirmeye çalışıyorum. ama uygulamada kullandığım tüm formüllerin mantığını çözmek , anlamak ve kendimi geliştirmek istediğim için genelde mantığını tam olarak anlayamadığım formülleri kullanmamaya özen gösteriyorum. açıkçası kullanmış olduğunuz formülün mantığını tam olarak anlayamadım bana biraz ağır bilmediğim yerden geldi diyebiliriz :) ama alternatifini bulamazsam formülü kulllanacam

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
İşin esprisi; siz ORTAKLAR listesindeki "Tümü" ifadesinin veri doğrulama listenin en başında olmasını istediğiniz için, ben listeyi artan sıralı olarak yapıp, "Tümü" ifadesinin başına bir boşluk ekleyerek " Tümü" haline getirdiğimde, bu yeni listeyi veri doğrulamada kullanabileceğimi düşündüm.

Bu nedenle, sayfanın K1:K5 aralığında sizin ORTAKLAR listesini sıralayan bir formülasyon uyguladım.

Formül çok basit değil belki ama, sizin istediğinizi sadece formülle yapmak da çok basit değil ... Vakit buldukça, formülü parça parça incelersiniz...

.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Merhabalar. bu konudaki çözüm tam olarak işimi görmedi malesef. daha farklı bir çözüme ihtiyacım var Yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Olmayan kısmı neresiydi, onu da söyleseydiniz keşke...

.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
=ARA(2;1/(EĞERSAY(ORTAKLAR;">="&ORTAKLAR)=MAK(İNDİS(EĞERSAY(ORTAKLAR;">="&ORTAKLAR)*(EĞERSAY(K$1:K3;ORTAKLAR)=0);0)));ORTAKLAR)
çözüm önerinizde kullanmış olduğunuz formülle ilgili bilgi sahibi olmadığımdan kaç gündür araştırmama rağmen fazla bir bilgi edinemedim bu yüzden esas çalışma kitabımda ihtiyacım olan yerlerde kullanma şansım olmadı.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Formüldeki "ORTAKLAR" tanımlanmış alan, diğer hücre referansları da zaten belli..... Formül anlaşılması zor olmakla birlikte, kullanımı zor değil.

Siz bilirsiniz.....

.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Formülün mantığını asıl dosyamdaki çalışma sayfalarıma uygulayacak kadar anlayamadığımdan alternatif bir çözüm aramaktayım değişken hücre olmasaydı sıralamada renk veya koşullu biçimlendirme ile olabilirdi ama malesef hücre değişken olduğundan oda mümkün değil. yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim