İstenilen tarih aralığındaki hücrelerdeki istenilen rakamların adetlerini saymak

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba,
Ekteki dosyanın "veri" adlı sayfada A sütununda tarihler var.
B sütunundan R sütununa kadar herbir tarihe ait bazı rakamlar var.
"sonuç" adlı dosya ise istediğim bir sayı ne kadar tekrarlamış ay ay toplamak istiyorum.
Örneğin; 1. aydaki 1 sayısı ne kadar olduğunu =EĞERSAY(veri!$B$2:$R$14;$A2) ile buluyorum. Fakat 1. ayı ben kendim $B$2:$R$14 ile belirliyorum. ben otomatik olarak belirlenmesini istiyorum. Nasıl yapabilirim?
çünkü gün geçtikçe satır ekliyorum, çıkarıyorum. Yıllık bitince başka yıllık dosya açıyorum. aynı tarih birden fazla olabiliyor. bazı tarihler olamayabiliyor v.s.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((--METNEÇEVİR(veri!$A$2:$A$64;"aa")=SÜTUN(A1))*(veri!$B$2:$P$64=$A2))
Denermisiniz..

Sonuc sayfasındaki ay isimleri sıralı olduğu için Sütun(A1) kullandım sıralı değilse formülü değiştirmek gerekir..

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Dosyayı inceleyin lütfen. Sonuç sayfasındaki ayların yazılı olduğu başlıkları ayların numaraları ile değiştirdim.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((AY(veri!$A$2:$A$64)=B$1)*(veri!$B$2:$R$64=$A2))

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Sayın Espiyonajl,
Elinize sağlık ancak biraz yetersiz kaldı.
1-) en son satıra bir satır ekleyip tarih verince o tarihdekini toplama eklemiyor. acaba $A$2:$A$64 ile sınırlandırdığınız için mi?
2-) ay aralığını belirleyen yer neresi "aa" mi yoksa formülün en sonundaki $A2 mi?

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Sayın janveljan,
Çok teşekkürler ancak bir kaç sorun var.
Mesela,
1-) A sütundaki tarih kısmı yanlışlıkla boş olursa değerleri 1. aya ekliyor.
2-) A sütunundaki farklı yılların aynı ayların topluyor. mesela; 01.01.2008 ile 01.01.2009 ikisini de 1 aya topluyor.

bu tarih aralığını ben versem nasıl olur? mesela 1. ay için (01.01.2008 ila 31.01.2009) hem daha esnek bir formül olur.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın Espiyonajl,
1-) en son satıra bir satır ekleyip tarih verince o tarihdekini toplama eklemiyor. acaba $A$2:$A$64 ile sınırlandırdığınız için mi?
2-) ay aralığını belirleyen yer neresi "aa" mi yoksa formülün en sonundaki $A2 mi?
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((AY(veri!$A$2:$A$64)=SÜTUN(A1))*(veri!$A$2:$A$64<>"")*(veri!$B$2:$P$64=$A2))
Metneçevir "aa" karışık geldi ide Sayın janveljan'nin verdiği gibi ay biçimindede kullanabilirsiniz..

Söylemek istediğim, sonuç sayfasında verileriniz 1.ay, 2.ay.. biçiminde ilerlemektedir, yani sıralı bir biçimden bu düzen değişmeyecekse sütun(a1) biçiminde kullanabilirsiniz yani yukardaki gibi. Eğer karışık bir düzende yazacaksanız formülü değiştirmek gerekir.

Ayrıca yeni satır için formül aralıklarını genişletmeniz gerekir. Örneğin 64 leri 100 yapabilirsiniz.Formülün daha hızlı çalışması için son satırınıza yakın bir değer yapmanızda fayda var..

Boş değerler için formülü tekrar düzenledim..

Yıllara göre ayları hesaplatacaksanız tarih aralığı belirlemeniz gerekir..

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba
Syn. janveljan'ın formülünü ;
=TOPLA.ÇARPIM((AY(DOLAYLI("veri!$A$2:$A$"&BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY(veri!$A$2:$A$65536)+1))=B$1)*(veri!$B$2:$R$64=$A2))
şeklinde düzenlerseniz son satırınızı belirlemenize gerek kalmaz.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Hepinize teşekürler.
Ancak kendim formül içinde tarih aralığını nasıl verebilirim?
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Hepinize çok teşekkürler.