İyiden Kötüye Göre Sıralama

aktarmamd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Exel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22.07.2025
Merhabalar,

Ek teki örnek çalışmamda çeşitli parametrelere göre en yüksekten-en düşüğe doğru sıralama yaptırdığım küçük tablolarım var. Eğer sıralamada ilk bakılacak parametreden tek örnek var ise sorun yok benzersiz olduğundan 2,3,4 ve diğer sıralamalar geliyor..
Ama herhangi bir sıralamada benzeri olan veri karşıma çıktığında formülü oturtamıyorum.. Yani performansı %100 olan ne kadar çok birim varsa formül ilk gördüğünü alıp çokluyor.. Bu tip örneklerde birden fazla kritere bakarak nasıl sıralama yaptırabilirim??

Destek olanlara şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Merhaba,
Dosyanızı tam olarak anlamadım, ama size aynı değere sahip olanlarda sıralamanın nasıl yapıldığını gösteren bir örnek hazırladım. İnceleyin ...
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

aktarmamd

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Exel 2016
22.07.2025
İlgilendiğin için teşekkürler dostum,

Yanlış anlamadıysam senin çözüm önerinde yardımcı sütun veya sütunlar oluşturmam gerekiyor gibi. Bu datamın orjinal halinde pek mümkün değil gibi.

Benim beklentim ise L5 hücresindeki "=EĞERHATA(TOPLAMA(14;6;data!$O$3:$O$99/((data!$O$3:$O$99<>0)*(data!$O$3:$O$99<>""));J5);"")" formülü tek kritere bakarak sıralama yapıyor buna 2. hatta 3. kriterde ekleyebilmek.. (önce performansa bak sırala, eğer eşit olan varsa ikinci kriter oda eşit ise 3.kriter gibi)