K yazdığım hücreye sıradaki sayıyı yazdırmak

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba.

Şimdiye kadar üye olmadan takip edip derslerle, sorulan sorularla çok keyifli bilgiler öğrendim. Muhasebeci vs. değilim, Excel'le çok bağım yok aslında. Gazeteciyim. Ama askerde gereksinim oldu, öğrenmek zorunda kaldım ve yapılabilenleri gördükçe de çok beğendim, hiçbir Office uygulaması yoksa mutlaka bir Excel olur elimin altında her zaman. Yalnız şimdi karşıma çıkan problemin çözümünü bulamadım. İngilizce olarak da aradım, sonuç yok. Aslında nasıl arayacağımı bilmiyor da olabilirim, çünkü garip bir durum. Bu ilk sorum.

5x5'lik küçük tablolarla, bir satranç problemi üzerinde çalışıyorum. 25 aşama var. 7. aşamadayım. Şimdiden 2000 adet bu tablolardan ortaya çıkmış durumda. Olabilecek her türlü ihtimali görmeye ve sonuca ulaşmaya çalışıyorum. Boş zamanlarımda uğraştığım birşey. <- Burası sorum için önemsiz kısım ama merak eden olursa diye.

Her küçük tabloda 1'den 8'e kadar ihtimal oluşuyor ve her birine tek tek yazıyorum. 2034, 2035... diye ihtimallerin geleceği hücrelere tek tek yazıyorum. Ama yanlış yapmamak için şöyle birşeye ihtiyacım var. Ben o hücreye K yazacağım, Excel de sıradaki sayıyı koyacak. (K önemli değil, herhangi bir harf veya rakam olabilir). Ama bir sonraki hücreye tekrar K yazdığımda oraya bir sonraki sayıyı koyacak. Öncekine 2035 yazmışsa, sonrakine 2036, sonraki K'ya 2037 diye gidecek. Yanlış yazdığımı silip başka yere K yazdığımda ise sildiğim sayıyı yazacak, yani sayı atlamayacak.

Ben 2000'lere kadar geldim elimle yazarak :) Buradan sonra yardım edecek olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aşağıdaki kodları ilgili sayfanın kod bölümüne (Sayfa adına sağ tıkla/Kod Görüntüle/Açılan sayfaya yapıştır) yapıştırırsanız, sayfada A1:E5000 aralığındaki hangi hücreyi seçerseniz/tıklarsanız o hücreye A1:E5000 aralığındaki sayıların en büyüğünün bir fazlasını yazar:

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [A1:E5000]) Is Nothing Then Exit Sub
Application.EnableEvents = False
Target = WorksheetFunction.Max([A1:E5000]) + 1
Application.EnableEvents = True
End Sub
İsteğinize göre kodda düzeltme ve eklemeler yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Xlsx'ti, öyle yapıştırdım vb'ye, kabul etmedi haliyle. xlsm olarak kaydedince yaptı. önceden koşullu biçimlendirme ile Z yazdıklarımı farklı renk dolgu vererek sonra numaralandırıyordum. şimdi tek tek seçerek gideceğim. Çok yardımcı oldunuz.

Üzerinden yanlışlıkla geçtiklerimi de numaralandırıyor kod yalnız, çıkıp girmek zorunda kalıyorum :) onun çözümü varsa kodda küçük bir oynamayla (sadece fareyle seçtiklerimi numaralandırması gibi vs.) daha hoş olabilir. Yoksa hiç problem değil, şimdiden yarı yarıyadan fazla kolaylaştı işim. Tekrar teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Kodu aşağıdaki şekliyle kullanırsanız hücre seçildiğinde değil çift tıklandığında işlem yapar. Belirttiğim gibi ihtiyacınıza göre farklı düzenlemeler yapılabilir:
Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeDoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
If Intersect(Target, [A1:E5000]) Is Nothing Then Exit Sub
Application.EnableEvents = False
Target = WorksheetFunction.Max([A1:E5000]) + 1
Application.EnableEvents = True

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
çift tıklama sayesinde klavye ile gezinerek yapmak istediğimde kendi makro programımla imlecin bulunduğu yerde mouse çift tıklaması kullanmazını sağlayarak (K harfini o göreve atadığımda) K'ya tıkladığım yerde sayı yazacak. gezinme ile arkada sayı izi bırakması da ortadan kayboldu. tekrar teşekkürler.