Soru Kabarcık Grafik Hakkında..

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
Merhabalar,
Türkiye haritası üzerinde kendimce verilerime göre grafik oluşturmaya çalışıyorum. Örnekler içerisinde araştırmama rağmen isteğimi karşılayacak örnek bir çalışmayı bulamadım. :-(
Yapmaya çalıştığım grafikte yer alan kabarcık boyutlarını skala olarak gösterebilmek. Ekte yer alan dosyam üzerinde de açıklama yapmaya çalışmıştım.

Başka nasıl yapabilirim bilemediğimden, değişik bir fikir sunulması hususunda da açığım.

Ekli dosyalar

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
223592 Oluşturmuş olduğum Türkiye haritası üzerinde de bu şekilde bir skala yapmaya çalışıyorum. :-(

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
223600 Yada bu şekilde kabarcıkları renklendirerek renk skalası da oluşturulabilir mi ?

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019 English
İstemiş olduğunuz işlemi Map ekleyerek yapabiliyorsunuz. Dosya ektedir.

Sarı işaretli olanlar sizin listenizden aldım diğer illeri ben ekledim siz değiştirirsiniz artık.

Altın üye olmayanlar aşağıdaki linkten örneğinizi inderebilirler

Ekli dosyalar

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
İstemiş olduğunuz işlemi Map ekleyerek yapabiliyorsunuz. Dosya ektedir.

Sarı işaretli olanlar sizin listenizden aldım diğer illeri ben ekledim siz değiştirirsiniz artık.

Altın üye olmayanlar aşağıdaki linkten örneğinizi inderebilirler

Merhabalar , öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Evet güzel görünüyor yalnız benim için 6 il gerekliydi ve diğerlerini kaldırdım. Yalnız başka küme değerlerini nasıl ekleyebilirim acaba yapamadım:-( Baştan yapmak istedim ama sizinki gibi olmadı maalesef:-(

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
223604

Rica ederim. Çarka clickleyin ve circles seçeneğine basarak renkleri de siz seçebilirsiniz aşağıdan

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit

Trilenium

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Küme sayılarını arttırmaktan kastınızı anlayamadım

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
Küme sayılarını arttırmaktan kastınızı anlayamadım
Vermiş olduğum verilerde 2 sütun değeri vardı, her bir sütun değeri haritada kümeyi ifade ediyor sanırım. Mesela 2 sütunda yer alan verileri 4 sütuna çıkarmak istesem pasta grafikte 4 adet farklı renk olacak diye düşünmüştüm.
223606 Aslında kümeden kastım harita üzerinde çarka tıkladığımda resimde görüldüğü üzere renk seçimlerini kümelere göre yaptığından küme olarak ifade etmiştim. :-(

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
İdris bey merhabalar,
İlginize ve emeğiniz için teşekkür ederim. Gayet güzel görünüyor. Yalnız bir sorum daha olacaktı, şöyle ki; verileri değiştirdiğimde grafik üzerinde dinamik şekilde değişme olmuyor:-( Veriyi değiştirdiğimde grafik üzerine geliyorum, sağ click yapıp veri seç sayfasını açıp kapattığımda ancak değiştirdiğim veri grafiğe işleniyor. Bunun nedeni ne olabilir?

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
İdris bey merhabalar,
İlginize ve emeğiniz için teşekkür ederim. Gayet güzel görünüyor. Yalnız bir sorum daha olacaktı, şöyle ki; verileri değiştirdiğimde grafik üzerinde dinamik şekilde değişme olmuyor:-( Veriyi değiştirdiğimde grafik üzerine geliyorum, sağ click yapıp veri seç sayfasını açıp kapattığımda ancak değiştirdiğim veri grafiğe işleniyor. Bunun nedeni ne olabilir?
.

Muhtemelen dosyanız bozuk.

Dosyanızı yeniden düzenledim.

.

Ekli dosyalar

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
İdris bey, çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık..

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
İdris bey,
İdris bey merhabalar,
:
Burada bahsetmiş olduğum sorun hala devam ediyor :-(
Kontrol etmem gereken herhangi bir ayar var mı acaba bu sorun ile ilgili.
Başka bir grafik oluşturuyorum yeni bir sayfada orada aynı sorun oluyor, ancak grafik verilerini seç dersem ancak ondan sonra grafik güncelliyor kendisini.:-(

*Excel sürümüm 2016

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

File > Opton >Formulas > Workbook Calculation > Automatic veya Manuel çentiklerine bakın. Automatic işaretli olması gerekir. Bildiğim kadar bunun dışında başkaca bir ayar olduğunu sanmıyorum.

1. Eklediğim dosyada bir sorun var mı? Yoksa,

2 . Yeni bir dosya açın ve herhangi bir grafik çizin. Buradaki durum ne? Sorun burada da devam ediyorsa,

Excel hatalı dosya üretiyor olabilir. Silip yeni baştan yüklemeyi deneyin.

.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
.

File > Opton >Formulas > Workbook Calculation > Automatic veya Manuel çentiklerine bakın. Automatic işaretli olması gerekir. Bildiğim kadar bunun dışında başkaca bir ayar olduğunu sanmıyorum.

1. Eklediğim dosyada bir sorun var mı? Yoksa,

2 . Yeni bir dosya açın ve herhangi bir grafik çizin. Buradaki durum ne? Sorun burada da devam ediyorsa,

Excel hatalı dosya üretiyor olabilir. Silip yeni baştan yüklemeyi deneyin.

.
Tekrar merhaba İdris Bey,
- Dosya özelliklerine baktım dediğiniz gibi otomatik işaretli,
-Sizin dosyanızda olmadı şimdi,
-Yeni bir dosyada denediğimde sorun yaşamadım,
-Sanırım orjinal veri dosyamda sorun var :-( Yeniden bir sayfa açıp düzenleyeceğim.

İlginiz için çok teşekkür ederim.