KAÇINCI GÜN OLDUĞUNU BULUP İLGİLİ RAKAM İLE ÇARPMAK

Excel Vers. ve Dili
2016
Merhaba değerli arkadaşlar,

Aylık üretim rakamlarına ait bir çizelgem var. Bu çizelgede bir sekmede A sütununda ürünler ve 1.satırında ise yanyana olacak şekilde bir ayın günleri var. Üretim miktarları ise sütunlarda bulunuyor. Yani ilgili ürüne ait hangi günde ne kadar üretim yapılmış şeklinde. Sekmelerin hepsi OCAK, ŞUBAT, MART, ... şeklinde aylardan oluşuyor.
Başka bir sekmede ise, yıllık genel toplamı gösteren A sütununda ürünlerin olduğu yıllık toplam rakamlar bulunuyor.

BENİM YAPMAK İSTEDİĞİM, GENEL TOPLAMIN OLDUĞU SEKMEDE (Burada sadece üretim rakamları var tarihler yok), ÖRNEĞİN; A2 SATIRINDAKİ ÜRÜNÜ YILIN KAÇINCI GÜNÜNDEYSEK ONUNLA ÇARPMA. HERGÜN OTOMATİK OLARAK KAÇINCI GÜNDEYSEK O SAYI GELSİN VE O GÜNKÜ ÜRETİM MİKTARI İLE ÇARPSIN. ÖRNEĞİN; BUGÜN YILIN 94. GÜNÜ VE BUGÜN TOPLAMDA 100 m² ÜRETİM YAPILMIŞ İSE YANINA 100*94=9400 YAZSIN. ERTESİ GÜN OLDUĞUNDA ÜRETİM RAKAMI TOPLAMDA 120 m² OLDUĞUNDA İSE KENDİLİĞİNDEN OTOMATİK OLARAK 120*94=11.280 YAZSIN.

Umarım açıklayabilmişimdir. Desteklerinizi rica ederim. Teşekkürler.

İyi günler.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Kolayca yapılabilecek bir soru.

Yalnız;
Örnek dosyayı biz yapıp çözümü üzerinde göstersek siz dosyayı indiremediğiniz için çare olmayacak.
Dosya yüklemeden mesela C2 hücresine şu formül yazılacak desek örnek tabloda hangi veri nerde olduğunu bilemediğinizden yine çare olmayacak.
Kullanılacak fonksiyon ve formül yapısını tarif etsek yine çare olmayacak.

Birşekilde örnek dosya eklerseniz yol gösterilebilir. Yoksa çözüm bulmanız zor.

İyi çalışmalar.