Soru Kalıcı Toplama Formülü

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Merhaba,

Excel üzerinden ingilizce kelime ezberlemeye çalışıyorum. Lafı fazla uzatmadan yapmak istediğimi şu örnek resim üzerinden anlatayım;

(örnek fotoğraf)

İngilizce kelimelere çalışırken; B2'ye bakmadan C2'ye Cheeseburger'in karşılığı olan 'hamburguesa con queso' yazmam gerekiyor. Eğer kelimeyi doğru yazarsam(B2'nin aynısı), D2'ye +1 eklensin istiyorum. Bu şekilde o kelimeyi kaç kere doğru bildiğimi görebileceğim. Var mıdır bunun bir formülü? Arkadaşlar forumda yeniyim doğru anlatamadıysam mazur görün :)

Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
Eğer alıştırma kelimelerini C2 ye yazıp silmeyeceksen C sütununa alt alta yazacaksan D2 ye =EĞERSAY(C:C;B2) yazmanız yeterlidir. Ama sadece C2 ye yazıp silip tekrar yazacaksan bu formül olmaz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Teşekkürler cevap için. Ama ben yazıp silmeyi düşünüyorum. Hergün yeniden yazacağım ve doğru yazdığım her seferinde yan hücreye +1 eklenecek bir formül arıyorum. Böylelikle o kelimeyi kaç kere doğru bildiğimi anlayabileceğim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Çalışma sayfasının kod bölümüne kopyalayın.

Eğer daha önce makro kullanmadıysanız detaylı açıklamaya çalışayım; çalıştığınız sayfa adı üzerine fare ile sağ klik yapın ve "kod görüntüle" seçin, açılan ekrana aşağıdaki kodları yapıştırın. Sonra bu ekranı kapatarak deneme yapabilirsiniz. Çalışmanızı kaydederken, farklı kaydet seçeneklerinden kayıt türünü "makro içerebilen çalışma kitabı" seçerek kaydedersiniz.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

Dim d1, d2

If Intersect(Target, Range("C2:C" & Rows.Count)) Is Nothing Then Exit Sub

With Target
        If .Count > 1 Then Exit Sub
        If .Value = "" Then Exit Sub
        d1 = UCase(Replace(Replace(.Offset(0, -1), "ı", "I"), "i", "İ"))
        d2 = UCase(Replace(Replace(.Value, "ı", "I"), "i", "İ"))
        If d1 = d2 Then .Offset(0, 1) = .Offset(0, 1) + 1
    End With

End Sub

muratboz06

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office365 TR
Linkteki çalışmayı inceleyibilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Hocam ikinize de çok teşekkür ederim. Çok işime yaradı :)