Kapalı Dosyadan Veri Alma / Alt Klasörleri olan dizin

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-08-2025
Merhaba,

Ekteki gibi bir rapor çalışmasının olduğu excel kitabının olduğu klasörde dönemsel alt klasörler mevcut. Bu rapor çalışmasına alt klasörlerdeki excel kitaplarındaki Raporlama Verisi ( bu sayfa ve verisi sabit ) adlı sayfadaki B1 hücre değerini Tesis-Dönem karşılaştırmalı olarak rapora yansıtmak istiyorum. Nasıl yapabilirim. Örnek dosya üzerinde alt klasörlerde oluşturulan dosya isimlerinin örnek adları mevcut.

Ekli dosyalar

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Açtığım konu ile ilgili destek almam mümkün mü. Başlangıç adımı arıyorum açıkcası.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Açtığım bu konu ile ilgili olarak kendim bir noktaya geldim. Şöylesi bir çözüme ihtiyacım var.

Olmayan bir dosya varsa kod çalışmayacak şekilde nasıl bir kod satırı eklemem gerekir.

Dir komutu adlı bir konu buldum ancak tam anlamadım.

Koda şunu yaptırmam gerekiyor. Dosya varsa şunu yap, dosya yoksa işlem yapma gibi.

Kod:
Sub Deneme()
Dim s1 As Worksheet
Dim s2 As Worksheet
Dim Sabit_Parca1 As String
Dim Sabit_Parca2 As String
Dim Sabit_Parca3 As String
Dim Sabit_Parca4 As String

Dim Yol As String
Dim Dosya As String
Set s1 = Sheets("Rapor")

sonsatir = s1.Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
'sonsutun = s1.Cells.Find(What:="*", After:=[A1], SearchOrder:=xlByColumns, SearchDirection:=xlPrevious).Column

sonsutun = 5

Sabit_Parca1 = "\\-------------------Maliyet Çalışma\TESİSLER KAR-ZARAR MALİYET\"
Sabit_Parca2 = "2024\"
Sabit_Parca3 = ".xlsx]"
Sabit_Parca4 = "Raporlama Verisi'!$B$1"

s1.Range(s1.Cells(4, 4), s1.Cells(sonsatir, sonsutun)).ClearContents

For sutun = 4 To sonsutun
    For satir = 4 To sonsatir

Dosya = "'" & Sabit_Parca1 & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\[" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca3
    Yol = "'" & Sabit_Parca1 & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\[" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca3 & Sabit_Parca4

s1.Cells(satir, sutun) = "=" & Yol

Next
Next

End Sub

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Aşağıdaki gibi koşul verebilirsiniz.

C++:
If Dir(Dosya_Tam_Yolu) = "" Then
   'Dosya yoksa bunları yap...
Else
   'Dosya varsa bunları yap...
End If

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Aşağıdaki gibi koşul verebilirsiniz.

C++:
If Dir(Dosya_Tam_Yolu) = "" Then
   'Dosya yoksa bunları yap...
Else
   'Dosya varsa bunları yap...
End If

Korhan bey, bu mesajınızı başka bir konu üzerinde görmüştüm. Kendi kodlarıma uygulamaya çalıştım. Ancak kod hiç çalışmıyor gibi. Daha doğrusu dosyaların hiç biri yokmuş gibi. Oysaki aşağıda şekilde baktığım zaman önce veriler hücrelere yansıyor , Dir li yapıya soktuğum zaman ise hücre doğal olarak boş gösteriliyor. Sebebini anlamadım. Tam_Dosya_Yolu şeklinde vurgulamışsınız. Dosya yolu hiç bir şekilde doğru olmasa dosyaya sayısal veriler yansımaz sanırım diye düşünüyorum. Eksik olan ne anlamadım.

Kod:
For sutun = 4 To sonsutun
    For satir = 4 To sonsatir

Dosya = "'" & Sabit_Parca1 & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\[" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca3
    Yol = "'" & Sabit_Parca1 & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\[" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca3 & Sabit_Parca4

MsgBox "Kontrol"

If Dir(Dosya) = "" Then
    s1.Cells(satir, sutun) = ""
    Else
    End If

Next
Next

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosya yolunda köşeli parantez olmaz... Bunu düzeltip deneme yapınız...

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
s1.Cells(satir, sutun) = "=" & Yol bu kod satırı ile alt klasörlerdeki excel kitaplarından verileri getirebiliyorum. Ancak değer olarak değil dosya yolu olarak. Daha sonra hücrede oluşan sonucu kopyala-özel yapıştır-değer şeklinde değiştiriyorum. Dosya yolundan formül ile hücreye yansıyan sonucu sadece değer olarak direk almam mümkün mü? Application.ExecuteExcel4Macro(Yol) böylesi bir kod satırına rasladım ama çözemedim ne olduğunu

Kod:
    If WorksheetFunction.CountIf(s1.Cells(satir, "C"), "*" & "TOPLAM" & "*") = 0 Then ' toplam içermeyen satırları belirler

Dosya_Yolu = Sabit_Parca1 & s1.Cells(2, 2) & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca5
    Yol = "'" & Sabit_Parca1 & s1.Cells(2, 2) & Sabit_Parca2 & s1.Cells(2, sutun) & "_" & s1.Cells(3, sutun) & "\[" & s1.Cells(satir, "B") & "_" & s1.Cells(satir, "C") & "_" & s1.Cells(2, sutun) & Sabit_Parca3 & Sabit_Parca4

s1.Cells(satir, sutun) = ""

If Dir(Dosya_Yolu) = "" Then
    's1.Cells(satir, sutun) = ""
    'MsgBox "Dosya Yok"
    Else
    'MsgBox "Dosya Var"
    'deg = Application.ExecuteExcel4Macro(Yol)
    s1.Cells(satir, sutun).Select
    Selection.Copy
    s1.Cells(satir, sutun).Select
    Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks:=False, Transpose:=False
    s1.Cells(satir, sutun) = WorksheetFunction.Round(s1.Cells(satir, sutun), 2)
    End If

End If
    Next
    Next

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Application.ExecuteExcel4Macro metodu biraz yavaş çalışır. Kullanmak isterseniz forumda daha önce örnekler paylaşıldı. Onları inceleyip denemeler yaparak sonuca gidebilirsiniz.

Dilerseniz linklerdeki teknikleri inceleyebilirsiniz.