Kapalı dosyaya Veri Kaydetme

ahmed_ummu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Professional Plus 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-10-2026
Merhaba arkadaşlar

Üzerinde çalıştığım dosyada 75 civarında sayfa olduğu için çalışma kitabını kaydederken yavaş kaydediyor. Bu nedenle sayfaların bir kısmını çalışma kitabının dışına aldım.
sabit hücrelere kayıt yapılacak sayfalara veri kaydedebildim ama sayfadaki en son veriyi bulup bir altındaki ilk boş satıra nasıl veri kaydedebilirim.

Mesela aşağıdaki kodu kapalı sayfaya nasıl uyarlayabilirim.

sheets("not").range("b2").select
Do while not isempty(Activecell)
Activecell.offset(1,0).select
Loop

Kapalı olan doyanın yolu ve adı aşağıdadır.

Application.Workbooks.Open ThisWorkbook.Path & "\" & "notlar.xlsx"
notlar çalışma kitabındaki veri kaydedilecek sayfanın adı "not"

Yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe, 64bit
kapalı dosyaya veri her zaman en alta eklenir ama excelle ilgili şöyle bir sorun var
ADO ile kapalı dosyadan veri alırken yada kapalı dosya veri eklerken veri eklenip silinmiş satırları hala kayıt gibi görür
dolayısıyla kapalı dosyaya veri her eklenirken önceden veri eklenip silinmiş satırlar varsa yeni veri son dolu satırın altına değil
boş satırların altına eklenir

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe, 64bit
veri eklemekte de sıkıntı olmaz bence hatta daha uygun olur
çünkü veri çokken kapalı dosyayı açmak tam bir işkence olabiliyor ama kapalı halinde eklemek çok pratik sayın @hby

• Beğen
Reactions: hby

ahmed_ummu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Professional Plus 64 Bit
15-10-2026
veri eklemekte de sıkıntı olmaz bence hatta daha uygun olur
çünkü veri çokken kapalı dosyayı açmak tam bir işkence olabiliyor ama kapalı halinde eklemek çok pratik sayın @hby
ADO ile veri eklerken veya veri alırken kapalı dosya açılmıyor mu?

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe, 64bit
Bildigim kadariyla Bildiğimiz anlamda açılmıyor. Yanılıyor olabilirim sonuçta işin eğitimini almış değilim

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Benim fikrim; bu tür işlerde veri tabanı ister büyük, ister küçük olsun .... veri tabanı olarak ayrı bir Access dosyası kullanılmasıdır. Veri yazma, silme, okuma, değiştirme, sorgulayıp raporlama bütün operasyonel işlemleri de Excel'de bir dosyadan yapılabilir. Bu işler için bilgisayarda Access yüklü olması da gerekli değildir.

Veri tabanı Access olunca, yukarıda değinilen; verilerin veri tabanından gerçek anlamda silinip silinmemesi gibi acaip durumlarla da karşılaşılmaz.

.

Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe, 64bit
size katılıyorum @Haluk hocam hatta çok fazla veri varsa ücretsiz MS SQL Server üzerinden de yapılabilir işlemler.