Kapalı Userformdaki buton

Excel Vers. ve Dili
2002 10 ver
Değerli üstadlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var excel dosyasından kapalı olan bir excel dosyasının içindeki userform un üzerindeki butonun enable özelliğini true ve false olarak değiştirebilirmiyim değiştirebilirsem kod ne şekilde düzenlenmeli (sayfa 1 den sayfa 3 teki butonun özelliklerini değiştirebiliyorum ama bunu nasıl yapacağımı beceremedim:))

hımmmmmmmm

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2000-2007-2010-2016
anlam veremediğim böyle bir eylem için 1. dosyanın çalışması anında 2. dosyanın kapalıda olsa aktif edilmesi (çalıştırılması) gerekir... durup dururken 1.dosyadan 2. bir dosyanın tasarımı ile neden uğraşılırki...

1.dosyadan, 2. dosya aktif edildiğinde, vba userform üzerindeki butonun enabled- false veya true değeri bu şekilde değişebiliyor...
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
     UserForm1.CommandButton1.Enabled = False    'veya true
End Sub
form;vba formu değilde, sayfa üzerinde bir form varsa direk butona müdahale edilebilir..
Kod:
sheets("Sayfa1").CommandButton1.Enabled = False    'veya true

Son düzenleme:

Mehmet Şahin

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - 2013 Türkçe - İngilizce
Yine de değiştireceğim diyorsanız, kodları deneyiniz.
İyi çalışmalar.

Kod:
Sub form_edit()
Dim wb As Workbook
Dim dosya As String
Dim yol As String
yol = ThisWorkbook.Path [COLOR=SeaGreen]'bu dosya ile aynı klasörde olduğu varsayılmıştır[/COLOR]
ChDir yol
dosya = Dir("test.xls")[COLOR=SeaGreen] 'açılacak dosya[/COLOR]
Set wb = Workbooks.Open(yol & "\" & dosya)
Dim eleman As Object
Dim obj As Object
   For Each eleman In wb.VBProject.VBComponents
     If eleman.Name = "UserForm1" Then [COLOR=SeaGreen]'form adı[/COLOR]
      For Each obj In eleman.Designer.Controls
        If obj.Name = "CommandButton1" Then [COLOR=SeaGreen]'buton adı[/COLOR]
          obj.Enabled = False
          Exit For
        End If
      Next
   End If
   Next
   wb.Save
   wb.Close
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2002 10 ver
verdiğiniz cevap için çok teşekkür ediyorum işte üstadların farkı da bu evet haklısınız aslında ;
şöyle düşünmüştüm 1. excel dosyasını konsol olarak verilerin tutulacağı alan , 2. excel dosyasınıda müşteriye verilecek fiyatların tutulacağı dosya olarak tasarlamıştım 2. dosyada açılışta gelen userformda her müşteride farklılıklar olacağından bazı butonların müşteri özelliğine göre false olması gerekmektedir. evet 2. dosyanın açık olması gerekiyor bu durumda:) tasarlamamda bir aksilik veya zıtlık varmı veya başka bir şekilde nasıl yapılabilir daha önce iki dosyada birleşikti sayfa sekmelerini koruma altına alıp çalışma kitabınıda koruma altına aldım ama yinede müşteriler sayfa sekmelerini açmayı başardı ve ilk denememde rezil oldum 2. sinde adam benim verdiğim excel sayfasını tablete kopyalamış ordan açmış sağ olsun allahın evi gibi hepsi gözükmüş alış fiyatlarıda dahil aklıma dosyayı 2 ye bölmek geldi buda olmazzsa allah kerim artık :) biraz karışık anlattım ama anladığınıza eminim:)