Kapalı (veya açık) dosyalardan veri alma

Excel Vers. ve Dili
.
Merhaba,Bir şirkette 25 kişi excelde yaptığı işleri kendi dosyasına a1:b8 hücrelerine yazarak takip ediyor.Bu dosyaların hepsi ağ üzerindeki ortak bir klasörde toplu olarak duruyor.Bölüm yöneticisine raporlama yapmak için , bu 25 dosyanın a1:b8 hücrelerini kendi oluşturduğum bir dosyada makroyla çağırarak alt alta getirebilir miyim? Bunun için tüm dosyaların kapalı mı olması gerekir? Ayrıca kullanıcıların birbirinin dosyalarını görmesini engellemek için dosyalara şifre konsa engel çıkarır mı? Bunun için hangi kodları kullanmak gerekir . Sayın hocalarımdan yardım rica ediyorum.

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Kapalı dosya uygulamalarıyla ilgili örneklere BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir başka yol da, ilgili excel dosyasını açmak, işlem yapmak, işlem bitince de kapatmaktır. Bunun için kod basitçe şu şekildedir:

set kitap=createobject ("excel.application")

kitap.workbooks.open "c:/kişi1.xls" , Password:="şirfe" 'Dosya yolu ve varsa şifre.

kitap.visible=true 'açtığınız dosyanın görünüp görünmemesiyle ilgili bölüm.

'---------------------------
'şu anda dosya açıldı. Gerekli raporlama işlemlerinizi buraya yazacağınız kodlarla yapabilirsiniz. Kopyala vs.
'--------------------------

kitap.workbooks.close
kitap.quit
set kitap=nothing 'açılan belge, kapatıldı.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
.
Linkteki örnekler çok güzel fakat bu seviyede kod yazmama veya uyarlama yapmama imkan yok.Ayrıca tüm örnekler bir dosyadan data almaya yönelik olarak hazırlanmış.Ben aynı anda 25 kadar dosyadan aynı aralıkları alt alta getirmekten bahsediyorum.Yani hedef dosyada 25 adet dosya tanımlamam gerekiyor.