karakter adedini hesaba katmadan sıralamak???

Merhaba arkadaşlar. :hey: Bugün de günaydın. Yani bugününüz de aydınlık olsun. :hihoho:

Üç tane ürün kodum var diyelim.
80123
80121.3
90101
bunları sıralamak istiyorum. Ama önce 8'le başlayanları, Sonra 9'la başları. Sıralama yaptığımda önce 5 karakterli olanları kendi içinde sıralıyor. Sonra 6 karakterli olanları kendi içinde sıralıyor. Çok uzun ürün listem olduğundan karışıklık oluyor. Malesef ürün kodlarını uydun diye kafama göre değiştiremiyorum. Napayim? ???? :eek:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
eğer kodlar yazdığınız şekilde ise, (yani alfanümerik değer yoksa başında, sonunda) dosyanızda müsait bir başka sütuna tüm ürün kodlarını kopyalayın. bu sütunda find>replace ile tüm "." ları "," ile değiştirin.. şimdi tüm kodlar nümerik oldu ve bu sütuna göre sıralama yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
pardon yanlış anladım galiba sorunuzu ...
soldan-left fonksiyonu ile ilk 4-5 karakteri bölüp onlara göre sıralatsanız olurmu.

Sanırım ikisi de olur. Ama bir deneyeyim de. İlk söylediğiniz çözümde bütün kodları metin olarak değil de sayı olarak alayım da işlem yapayım. Sonra olmazsa ötekine bakayım...Ã?teki de mantıklı geldi. :arkadas:

En iyisi ek dosya göndereyim. İlk sıra karışık verilmiş kodlar. B sütunundaki gibi sıralamak istiyorum. Left vb'de vardı. Excel'de nasıl kullanılıyor bilmiyorum. Nasıl kullanılır? :shock:

Ekledim dosyayı. Ben gönderdim sanıyorum. :cry:Bekliyorum deminden beri... :kafa:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
:D olur öyle şeyler, bende hazırlayıp yollayacak heralde diye bekliyordum.

Merhaba arkadaşlar. :hey: Bİr kere sıralama yaptım diyelim. Ondan sonra en alt satıra yeni bir ürün kodu ekledim diyelim. Ben kodu eklyip miktarını yazdıktan sonra her seferinde sıralamayı unuturum gibi geliyor. :cry: Bu da ileride sorunlara sebep olabilir. :? Onun içün :keyif: yeni eklediğim bir ürün kodunu hemen sıralayan birşey var mı? :shock: Hangi sıraya gleceğini bulan, o araya bir satır ekleyen ve o satıra kesip yapıştıran fonksiyon veya makro???? :eek:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki kodu sıralama yapacağınız sayfadaki bir butona bağlayarak çalıştırdığınızda otomatik sıralama yapacaktır. Kod Sn danersin'in örnek dosyasına göre hazırlanmıştır.
[vb:1:2ffb4de194]Sub sirala()
Range("B7:C65536").Sort Key1:=Range("C7")
End Sub
[/vb:1:2ffb4de194]

:hihoho: Teşekkürler leventm :hey: