karmaşık süzme işni nasıl yaparız??

öncelikle herkeze selam, hemen soruma geçiyorum:
Adres sütunum var 13000 satırdan oluşuyor. bu adres hücresi içinde cadde sokak bilgileri ile birlikte 5 haneli ada numaraları ve 2 haneli parsel numaraları girilmiş. ben bu ada ve parsel numaralarını alıp hemen komşu sütuna her satırın kendi yanına almak istiyorum. yani ayıklamak istiyorum ve bu ayıklanan rakamları bitişik sütuna yapıştırmak istiyorum. örnek:

---- ----- adres------- ------------- ------- ----------------- --- ADA--- --parsel--
PETEK SAN.SIT.17983 ADA. 14 Parsel .NO:11 _______17983 __ 14
PETEK SİT. 17982 ADA 10 parsel 50. SOK. NO:6 _____17982 __ 10

tek tek el ile yapmak 1 ay sürer bunun bi yolu olması lazım....öyle bi makro yapmak lazım ki adres hücresi içinde ki 5 haneli bitişik yazılmış olan rakamı bulsun komşu hücreye yapıştırsın... ama nasıl??? :shock:
yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum..
saygılar......

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sutunu seçin, Data/Text to Columns işlemini takip edin, bu bir yol. Küçültülmüş bir örnek eklerseniz başka yollar da bulunabilir.

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Sayın femre bu istediğiniz işlemi metni sütunlara dönüştür fonksiyonu ile yapabilirsiniz önce verilerinizin bulunduğu sütunu komple seçin sonra veri metni sütunlara dönüştür fonksiyonuna tıklayıp sınırlandırılmış sekmesini tıklayın ileri deyip diğer yazan kutucuğa _ alt çizgiyi koyup son deyin istediğiniz numaralar ayrılacaktır.

evet bu şekilde yüzde 70 oldu diyebilirim, adres içinde alt çizgi hiç yok ben bunu bu sayfada sütünlar alt alta görünsün imajı ile kullandım..

bazı adreslerdeki ada numaraları isimlerle bitişik yazılmış bunları ayıramadı .. ama olsun yinede büyük bi gelişme benimm için. sağ olun....