Karton paket hurda maliyeti hesaplama ile ilgili

Excel Vers. ve Dili
2007
Merhaba dostlar,

İşyerimizde karton malzemeden paketleme yapmaktayız. kişiye özel siparişlerimiz oluyor ve her bir ürün için farklı ölçülerde karton paketleme yapıyoruz.

Amacımız bu karton paketlemenin bize maliyetini hesaplamak. Metrekare üzerinden paketin ham maliyetini çıkarabiliyoruz. Ama önemli bir nokta var ki, karton malzemeler plaka olarak satılmakta. Karton plakanın ölçüsü 120x360cm.

Örneğin; 100x100x10 cm paket yapmak isteyelim. Bu ölçünün metrekaresi 2,4 'tür. Ama 120x360cm plakadan bu ölçülerde prizma olarak kenarları kestiğimizde, haliyle hurda parçalar oluşmakta. Bu sebepten biz;

Paketin ham maliyeti + Hurda maliyeti

hesaplamak istiyoruz. Çok spesifik ve karmaşık olduğunu biliyorum. Ama belki siz ustalardan önerilerle bu işin içinden çıkabiliriz.

Şimdiden teşekkürler.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Merhaba,
Sanırım tabaka ölçüsü bu iş için ideal, boyu 3 e bölerseniz 1,5 kutu yapılacak malzeme çıkar. İki parçada büküm - kesim yapılarak birleştirilip kutu oluşturur. Farklı ölçüler varsa ayrıca düşünülür.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

srknclk55

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 2019 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-06-2027
Buna benzer hır çalışma yapmıştım. Şimdi mobilden yazıyorum. İndis işlemi çözüm olacaktır bence.