Kaydırma Çubuğuyla Kayan Nesne

merhaba arkadaşlar,

exceldeki en üstte duran herhangi bir resmin (object) scroll barı aşağı yukarı oynattıkça aşağı yukarı kayması mümkün müdür?

yani excel sayfada yukarıda küçük bir obje var ve bu da diğer sayfalara link atıyor kolaylık olması açısından, kullanıcı sayfanın alt kısımlarına indikçe o nesnenin de aşağı kayması aynı şekilde yukarı çıkıldığında da nesnenin yukarı çıkmasını istiyorum. böylece diğer kullanıcı diğer sayfaya gitmek için sayfada en üste çıkmak zorunda kalmayacak.

teşekkürler.

NOT: bu uygulama internet sayfalarındaki banner reklamlarda oluyor. java ile yapılan bir uygulama olduğunu öğrendim adı da "onscroll" muş.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
istediğiniz resim ya da objenin satır arttıkça ekranda sabit kalmasını sağlayan kodları uzman arkadaşlar yazacaklardır. ben başka bir yol önereyim.
üstte sürekli görünen (sabit kalan) satır olmasını istiyorsanız, bir altındaki satırı seçip, pencere / pencereleri dondur seçeneğini dener misiniz.

merhaba
istediğiniz resim ya da objenin satır arttıkça ekranda sabit kalmasını sağlayan kodları uzman arkadaşlar yazacaklardır. ben başka bir yol önereyim.
üstte sürekli görünen (sabit kalan) satır olmasını istiyorsanız, bir altındaki satırı seçip, pencere / pencereleri dondur seçeneğini dener misiniz.
selam,

şu anda ben de dondurma yöntemiyle kullanıyorum ancak nesne sayfanın sağ üstünde olduğu için satırı dondurunca soldaki bütün herşey de normal olarak donuyor ve birlikte kayıyor. benim istediğim sadece o nesne kaysın aşağı doğru. sanırım bunun için kod yazmak gerekecek.

ilgin için teşekkürler.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
selam,

şu anda ben de dondurma yöntemiyle kullanıyorum ancak nesne sayfanın sağ üstünde olduğu için satırı dondurunca soldaki bütün herşey de normal olarak donuyor ve birlikte kayıyor. benim istediğim sadece o nesne kaysın aşağı doğru. sanırım bunun için kod yazmak gerekecek.

ilgin için teşekkürler.
merhaba
öncede belirttiğim gibi dosya eklerseniz uzman arkadaşlar ilgili kodu yazacaklardır.
soldaki sütunları görmek istemeyeceksiniz tabiiki. örneğin, üstte 5 satır sabit kalsın istiyorsanız "A6" hücresini seçerek pencereyi dondurun.

not: D6 hücresine göre pencereyi dondurursanız A,B,C sütunları görünecektir. sanırım bu durumun farkındasınız. excel sayfası normal aşağı kaysın, nesne ekranda sabit kalsın istiyorsunuz, onun cevabı malesef bende yok :(

Son düzenleme:

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İstediğiniz böyle bir şey mi? Aşağı ve yukarı hücreler arasında gezinti yapıp sonucunu gözlemleyiniz.

tamam ben biraz gecikmeli olsa da (ofis dışına çıkmam gerekti) örnek dosya yolluyorum ekte.
orda ev şeklinin dikey kaydırma çubuğuyla birlikte sayfada aşağı indikçe kayması gerekiyor.

ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Kodu bu şekilde değiştirip deneyiniz.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Shapes("Picture 1").Top = Target.Top
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
bunu yapabilen yok mu yahu. şaşırdım valla.
Şaşıracak bir şey yok, sayfa üzerindeki scrollbarlara ait bir olay(event) olmadığı için istediğiniz tarzda bir uygulama yapılamaz buna karşın scrollbar yerine aşağı yukarı kaydırmayı sayfa üzerinde imleçle yaparsanız bir çözüm bulunabilir. API lerle bir çözüm üretilebilirmi açıkçası fikrim yok çözüm olsa da buda çok zorlama bir çözüm olur. Zorlama çözümlerde çoğu zaman hayal kırıklığı oluşturmaktan başka bir işe yaramaz.

Sonuç olarak eğer sabit bir butonda ısrar ederseniz menülere bir özel buton ekleyin ve makronuzu bu butona bağlayın böylece taşıma derdiniz kalmaz hatta sayfa bile değiştirseniz butonunuz hep gözönünde olur.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
" Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Shapes("Picture 1").Top = Target.Top
Shapes("Picture 1").Left = Target.Left
End Sub "

Kodu bu şekilde yaptım harika oldu nereye gidersem gideyim resim sürekli benimle geliyor. İlginç oldu
sağolun sayın Tiken