Kayıt formunda açılan kutularla kayıt yapmak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Merhaba,

Kayıt formuna iki açılan kutu koydum. Bu açılan kutular verileri ayrı ayrı tablolardan alması gerekli.

Açılan kutulardaki kişiyi seçtiğimizde, kayıt formundaki ilgili metin kutulara kendiliğinden yazdırmasını beceremedim. (Bunu exceldeki userformda yapabiliyordum.:) )

Çalışma örneği ektedir.

Bu konudaki yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
tablo alt yapınız bir veritabanı sistemi mantığına aykırı.
Sayın modalı nın dediği gibi, eğer access ile uygulama geliştirecekseniz excel düşünce yapınızı kafanızdan silmeniz gerek.

Müşterilerin tutulduğu tbMusteriler tablosu var.
Davaların takip edileceği tbDavalar tablosu var.

tbDavalar tablosunda, formda görmek istediğiniz, adı, adresi, kimlik no gibi alanlar neden var?

Bu bilgiler zaten Müşterilere ait tabloda var.

tbDavalar tablosunda, Müşteriye ait sadece Müşteri No alanını tutmanız yeterli. Çünkü bu müşteriye istediğiniz an bu numaradan erişebilirsiniz ve istediğiniz bilgilerini alabilirsiniz.

Yapıyı bu şekilde devam ettirirseniz, yarın birgün başınıza olmadık işler açar.

Mesela, 1 Müşteriye ait 20 tane dava dosyası var diyelim. Bir şekilde bu müşteriyi tanımlarken adresini de yanlş yazdığınızı düşünelim. (ileride adres değişmesi gibi senaryolar da olabilir). Müşteri tablosundan adresi düzelttiniz.
Peki tbDava tablosunda 20 tane daha yanlış adres var. Bunları nasıl düzelteceksiniz?

Halbuki, tbDava tablosunda müşterinin numarası olsaydı sadece, bir tek mişteri tablosundan değişiklik yapmanız yeterli olacaktı.

Umarım anlatabilmişimdir.
Bunu iyi bir düşünün.
Son kararınızı verince, bu karara göre sorunun cevabına geçeriz.

Bu arada yine hatırlatıyorum ve ısrar ediyorum.
tablo isimlerinde ve tablo alanlarının isimlerinde türkçe karakter ve boşluk kullanmayın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın yeni54;

Ben bu access'i öğrenene kadar herhalde çok başınız ağrıyacak. :) Tahammül ve emeğinize şimdiden teşekkürler.

Haklı önerilerinize göre örnek dosyamı hazırladım. Ekte.

Şimdiden teşekkürlerimle.
Hayırlı Cuma'lar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Aynı şekilde Davalar tablosundan gereksiz bilgiler çıkartıldı.

Peki, Müşteriler ve Karşıtaraf adında neden 2 tablo var.

Tek tabloda toplansa olmuyor mu bunlar?

Bir müşteri yarın birgün karşı taraf olamaz mı? O zaman bu müşteri 2.kez mi tanımlanacak?

Önemli bir uyarı da şunun için: Bir bilgi, aynı anda birden fazla tabloda geçiyorsa
geçtiği her tabloda tipi ve uzunluğu aynı olmalı.

Yani, müşteri no alanı sayı olarak tanımlanmış ise, davalar tablosunda da aynı şekilde sayı olarak tanımlanmalı.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın yeni54;

Müşteri ve karşı tarafı aynı tabloya kaydedemeyiz. Her ikisinin de tablolarındaki bilgiler ayrı olacak. Kaldı ki bugün karşı taraf olan, yarın hemen müvekkil olamaz. Bunun Kanunda şartları var.

ELİNİZE SAĞLIK. İstediğim gibi.

Yalnız (Sayın Modalı demişti herhalde) kayıt ve işlemler ayrı formlardan olmalı diye.

İşlemler için yeni bir form yapıp, bu forma karşı taraf ve müşteri tablolarını da ilişkilendirip, alt formlar koymam lazım herhalde. Değil mi?

Selam ve saygılarımı sunuyorum.