Kayıtların korunması

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Arkadaşlar acceste tamamlanmış bir kaydı kilitlemek, şifresiz tek bir harfini bile değiştirmeyi engellemek mümkün müdür? Özellikle geçmişe yönelik kayıtların silinmesinin engellenmesi isteniyor benden, silme yetkisi, değiştirme tasarım vs. konulara girmeden sadece silme ve değiştirme eylemine başlanıldığı anda şifre isteyen bir mesaj gelecek ve şifreyi doğru giren silme işlemini yapabilecek. Bu sorunu en basit şekliyle nasıl çözebilirim? Sanıyorum örnek eklemeye gerek yok. :D Yardımcı olacak arkadaşlara peşin teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
kardeş silme işlemini hadi şifreyle korudun.
değiştirme işleminde de şifre istiyorsun hadi buda basit
benim anlamadığım kayıtların üzerinde her değişiklik yapıldığında şifre isterse
nasıl işlem yapacaksınız. yani biraz zor olmaz mı sizin için yoksa benmi yanlış anladım. soruyu :kafa: :kafa:

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Sanırım yazdığım metni tam okumadınız, işlemi tamamlanmış kaydı diyorum. Bizim için zor olmayacak girilen kayıtta pek bir değişiklik yapılmıyor. Zaten değişiklik yapmak intihar etmek gibi birşey. Değişiklik yapılmadığına emin olmak istiyorlar. Sanırım anlatabildim. Tamamlanmış ve güncellenmiş kayıtlardaki değişiklik ve silme işlemini nasıl en basit şekilde şifreye bağlayabilirim? Tavsiyenizi bekliyorum, lütfen kızmayın.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
kayıtlar artık şifreli

örnek ekte niye kızayım kardeş burası kimsenin birbirini yüz yüze görmediği bir sanal ortam ve bizler yardımlaşmak için buradayız.
ama az ama çok herkes hakkını helal etsin...

KARŞILIKSIZ YAPILANLAR DEĞERLİDİR...insanlar için..

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Sayın karaayhan, öncelikle alakanız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Yardımınız hemen altında KARŞILIKSIZ YAPILANLAR DEĞERLİDİR... insanlar için şeklindeki cümleniz bana çok anlamlı geldi. Gerçekten benim için çok değerli bir örnek, bir büyük yardım bu...

Örneğe gelince tam istediğim gibi olmuş, lakin bu örnekteki del butonunu kendi projeme nasıl taşıyacağım? Çünkü bu butonun VB kodu (olay yordamı) şifreli, şifre olarak verdiğin "del" kelimeside açmadı.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
formu tasarım modunda açarsanız. sol altta ilişkisiz diye bir metin kutusu var.
formda görünmemesi için gizli yaptım.
vb kod şifresini unuttum açmayı.
şifre :1

kolay gelsin.. :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Sn: karaayhan, öncelikle size teşekkür ediyorum. Vermiş olduğunuz örnek kayıtların tamamen kilitlenmesi ve şifreyi bilenler için tamamen açılması işlemi için çok iyi bir örnek. Ancak benim istediğim kayıtların tamamen kilitlenmesi değil, kullanıcı yeni kayıt yapabilmeli, fakat tamamlanmış kayıtlarda değişiklik yapamamalı, açıkçası kayıt değiştirilmemeli ve silinmemeli. Sizin örneğinizde ya kayıt da yapılamıyor ya da kayıt yapılırken silme işlemi de mümkün oluyor.

Daha basit bir ifade ile koruma işlemi cursorun yeni kayda geçtiği andan itibaren başlamalı ve tamamlanmış kayıtlar şifreyle korunmalıdır. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Merhabalar Sayın Karaayhan,

Sayın Ersen' vermiş olduğunuz Kayıt koruma ile ilgili örneği bende alabilirmiyim

selamlar.

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

öncelikle tablonuza kayıt tamamlandı tamamlanmadı diye bir alan ekleyin bunuda formda chekbox olarak gösterin ayrıca forma bir düğmede ekleyin bu düğme bu chekbox ı gösterip gizlemeye yarayacak ve şifre soracak form yüklendiğinde bu cekboxa bakacak eğer tikli ise hem chekboxu gizleyecek hemde formdaki metin kutularını kilitleyecek yoksa açacak ve check boxı da gösterecek kilitli bir kaydı açmak için bu düğmeye tıkladığınızda size şifre soracak siz şifreyi girdiğinizde size chekboxı gösterecek siz chekboxın seçimini tamamlanmadı seçtiğinizde metin kutularının kilidini kaldıracak böylece değişiklik yapabileceksiniz yalnız unutmadan bu fikir sadece tek form da işe yarar sürekli form yada veri sayfasında işe yaramaz diğer bir fikir ise tamalandı işaretlenen kayıtları bir sorgu ile başka bir formda gösterip o formuda şifreyi bilenlerin açabilmesi tamamlanmamış kayıtlarıda başka bir formda göstermek her iki formdada ekleme yada silme onayları ile oynama yapılararak

üçüncü bir yol ise silme onayı öncesinde kısmına bir kod yazarak checkboxa bakması söylenir eğer seçili tikli ise bu kaydı silemezsiniz silmek için şifre girmeniz lazım denir ve şifre ekranı gelir orda doğru şifre girilirse siler yoksa silme işlemi iptal edilir
değiştirme işlemine gelince formun kirli olayına yine bir kod yazılır bu checkbox a bakar eğer seçili ise şifre sorar şifre bilinirse hem checkbocın çeki kaldırılır ve gösterilir hemde değiştirme işlemi devam eder "eğer checkboxın cekini kaldırıp göstermezsek içinde olduğumuz metinkutusunda birşey olmaz ama bir sonrakinde yine şifre sorar işte onu sormaması için"değilse bir şey yapmadan olaydan çıkar bu gerekli neden yoksa yeni kayıtlardada her seferinde şifre sorar unutmayın bundada formun yüklenmesine ve geçerli olmasına mutlaka checkboxı kontrol eden çekli ise gizleyen yoksa gösteren bir kod yazmanız lazım buda yalnızca tek formda işe yarar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Sayın gülsüm1 çok teşekkürler vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı...

bir örnekte yapabilirseniz süper olurdu..

selamlar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar, kayıt korunması ile ilgili örneği ekleyebilirmisiniz lütfen,
ben bir ek göremiyorumda.

Saygılar,

Excel Vers. ve Dili
2007
Herkese Merhabalar,

Ben ekte herhangi bir örnek bulamadım,

Ekleyip gönderebilirseniz, memnun olurum.

Saygılar,

Excel Vers. ve Dili
2003
kayıt korunması

arkadaşlar ekte olmayan örnek için talep var, çok mu mübarek bir örnek acaba:)
kimse eklemiyor...

nerede kaldı excel.web.tr ayrıcalığı?

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın ae74
kayıtların korunması için alanlar ya kilitlenir yada etkin olma özelliği iptal edilerek yapılabilir
örnekte görüldüğü gibi alanları true yaparsanız kilitli false yaparsanız açık olur.
bunu da bir alanı kontrol ederek yada düğme marifeti ile yapabilirsiniz.
if isnull(TCKimlikNo) then
kilitli
else
açık
end if
Public Sub kilitli()

TCKimlikNo.Locked = True
Form5.Locked = True
NufusSeri.Locked = True

End Sub
Public Sub açık()

TCKimlikNo.Locked = false