Kdv raporu hazırlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-06-2021
Merhabalar,
Ekteki dosyadaki bilgilere göre kdv raporu hazırlamak istiyorum. raporda filtre ile hangi tarihi seçtiysem kdv matrahlarını ve o kdv matrahına denk gelen kdv toplamlarını raporun üstüne hazırladığım şablona yazmasını istiyorum. Aycı her temsilci değiştiğinde o temsilcilnin bulunduğu alanı koyu çizgiyle belirtmesini istiyorum.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
D2 için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Kod:
=ALTTOPLAM(9;$O$9:$O$138)
Diğer KDV türleri ya da matrah türleri için formüldeki sütunları P, Q, R vs olarak değiştirin.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

► Kenarlık işlemi için
(koyu çizgi/düz çizgi ayrımı yerine,
noktalı çizgi/düz çizgi ayrımı kullanmak daha kolay olacak ve sonuca koşullu biçimlendirme ile kolayca ulaşılacak) ;
-- Tüm tablo alanını (A10:S138) seçiliyken, kenarlık olarak noktalı kenarlığı seçip İÇ ve ÇERÇEVEyi seçin,
-- Ardından aynı alan seçiliyken,
...... KOŞULLU BİÇİMLENDİRME => FORMÜL KULLAN seçeneğinde =$C10<>$C9 formülünü uygulayıp kenarlık olarak üst düz çizgili kenarlığı seçip işlemi onaylayın,
...... KOŞULLU BİÇİMLENDİRME => FORMÜL KULLAN seçeneğinde =$C10<>$C11 formülünü uygulayıp kenarlık olarak alt düz çizgili kenarlığı seçip işlemi onaylayın.

► Tablonun üst tarafındaki özet bilgi için;
-- B2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayın,
-- Diğer özet bilgi hücreleri için, aynı formüldeki sütun adlarını değiştirmeniz yeterli olacaktır.
.
Kod:
=[COLOR="red"]ALTTOPLAM[/COLOR](9;$[B][COLOR="Blue"][SIZE="4"]K[/SIZE][/COLOR][/B]$10:$[B][COLOR="blue"][SIZE="4"]K[/SIZE][/COLOR][/B]$138)

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
teşekkürler.
tabloyu görebiliyorsanız altlardaki genel toplamları nasıl alacağım. Ben otomatik topla dedim ama sonucu sıfır verdi.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
KDV toplamı için D6 hücresine:

Kod:
=TOPLA(D2:D5)
Diğerini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Süzme aktifken otomatik toplam düğmesi TOPLA formülünü değil ALTTOPLAM formülünü ekler.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Ömer Baran Bey koşullu biçimlendirmeyi beceremedim. Eğer mümkünce siz tabloya yapıp tabloyu tekrar ekleytip gönderebilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Ömer Bey koşullu biçimlendirme çalışıyor fakat filtreden tarihi değiştirdiğim zaman otomatik çizgileri güncellemiyor. Bununla ilgili de yardımcı olabilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Yusuf Bey teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Ömer Bey koşullu biçimlendirme çalışıyor fakat filtreden tarihi değiştirdiğim zaman otomatik çizgileri güncellemiyor. Bununla ilgili de yardımcı olabilirmisiniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Yanlış bilmiyorsam, filtre ile koşullu biçimlendirme arasında bir bağ yok.

Ben olsam;
► veri alanın tümüne herhangi bir rengin en açık tonu ile arka plan rengi verip yine alanın tümüne noktalı kenarlık (iç ve çerçeve) uygulardım,

► ardından da;
-- uygun bir sütunda (örneğin T sütunu), T10 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp liste boyunca kopyalardım,
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR](C10<>C9;[COLOR="Red"]MAK[/COLOR]($T$9:T9)+1;T9)
-- alanın tümü seçiliyken koşullu biçimlendirme => formül kullan seçeneğine de =TEKMİ($T10) formülü uygulayıp,
başka bir rengin en açık tonunu seçtikten sonra işlemi onaylardım.

Böylece filtre uygulandığında da C sütunundaki veriler kenarlık yerine renk ile birbirinden ayrılırdı.

Tabi tercih sizin.
.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Ömer Bey, Daha ÖNce bu kodu siz yapmıştınız bana. Şİmdiye kadar bu kodu kullanıyordum. Çok güzel çalışıyor ama bunu C sütununa göre düzeltebilirmisiniz. Yani C deki veriler değiştikçe çizgi ve kenarlık yapsın.

Sub ÇERÇEVE_KENARLIK_BRN()
Columns("A:S").Borders.LineStyle = xlNone: son = [A65536].End(3).Row
With Range("A1:S" & son).Borders: .LineStyle = xlContinuous: .ColorIndex = 16: .Weight = xlThin: End With
For brn = 2 To [A65536].End(3).Row
ilk = WorksheetFunction.Match(Cells(brn, 1), Range("A1:A" & [A65536].End(3).Row), 0)
son = ilk + WorksheetFunction.CountIf(Range("A1:A" & [A65536].End(3).Row), Cells(brn, 1)) - 1
alan = "A" & ilk & ":S" & son: Range(alan).Select
With Selection.Borders(xlEdgeLeft): .LineStyle = xlContinuous: .ColorIndex = 0: .Weight = xlMedium: End With
With Selection.Borders(xlEdgeTop): .LineStyle = xlContinuous: .ColorIndex = 0: .Weight = xlMedium: End With
With Selection.Borders(xlEdgeBottom): .LineStyle = xlContinuous: .ColorIndex = 0: .Weight = xlMedium: End With
With Selection.Borders(xlEdgeRight): .LineStyle = xlContinuous: .ColorIndex = 0: .Weight = xlMedium: End With
brn = son: Next: Cells(1, 1).Activate: MsgBox "KENARLIKLAR TAMAM"
End Sub

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
zamanında yapmış olduğunuz örnek tablom

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003,TÜRKÇE
25-06-2021
Merhaba Ömer Bey, Eğer göndermiş olduğum kodu c sütununa yapabilirseniz çok güzel olur ama olmaz derseniz Dediğiniz gibi çizgi yerine her temsilcinin dolgusunu açık ve koyu olarak birbirlerinden ayırabiliriz. bunun için de bana uygun formülleri yapıp gönderebilirmisiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...