Kendiliğinden oluşan sayfa

hakki83

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-09-2026
Merhaba hocalarımız

Aslında başlığın doğrusu şu olmalıydı: Kendiliğinden oluşan This Workbook görünümünde sayfa.

Her zamanki dosyamda bir tuhaflık oldu. Kodla açılan (hidden) sayfalar açılmıyordu.

Kod bölümüne baktığımda BAŞLANGIÇ adındaki sayfamın önceden Sayfa2 olarak görünen adını, Sayfa21 olarak değişmiş olduğunu gördüm.

Ve

İçindeki kodlar Thisworkbook görünümünde (yeşil renkli) Sayfa2’ye taşınmıştı. Dolayısıyla kodlar çalışmadı.

Yedeğim olduğu için şu an yedeğimden devam ediyorum.

Altını çizmek istiyorum. Bu yeni oluşan sayfanın özelliklerine, VBA’da F4 ile baktığımda, tıpkı ThisWorkbook özellikleri gibi görünüyor.

Yani kısaca İkinci bir Workbook sayfası oluşmuş ya da Başlangıç sayfasının da adı değmiş Sayfa21 olarak.

Ben böyle bir şey ile ilk defa karşılaşıyorum, bu hata neden olur?
Nasıl çözülür?

8B75DE45-30EA-44C8-B039-9AE430B4EC01.jpeg

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bu soru daha öncede sorulmuştu diye hatırlıyorum. Ama linkini bulamadım.

Bu problem sanırım excelin bir bug'ıdır. Nette aşağıdaki gibi bir açıklama buldum. İşe yaradığından bahesdilmiş. Sizde deneyin isterseniz.

1. Boş bir Excel çalışma kitabı açın
  2. Geliştirici sekmesi > Makro güvenliği > Tüm makroları bildirimde bulunmadan devre dışı bırakın
  3. Excel'i Kapat
  4. Bozuk dosyaya çift tıklayın, örneğin MyFile.xlsm
  5. Dosya > Farklı kaydet... > MyFile.xlsb (.xlsm değil), .xlsb biçimini seçmek işin püf noktasıdır
  6. Geliştirici sekmesi > Makro güvenliği > Tüm makroları etkinleştirin (veya tercih ettiğiniz güvenlik düzeyi ne olursa olsun)
  7. Excel'i Kapat
  8. MyFile.xlsb'ye çift tıklayın.
  9. Dosyanız düzeldiyse tekrar xlsm uzantısı ile kayıt edebilirsiniz.
Kaynak ; https://stackoverflow.com/questions/18273071/excel-vba-project-has-generated-multiple-workbook-objects

hakki83

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-09-2026
Değerli hocam ilginiz için teşekkürler. Gelecek cevaplar için bozuk dosyayı saklıyordum. Denedim. En küçük bir değişiklik olmadı maalesef.

Sıklıkla yapılan yedeklemenin önemini insan anlıyor.