kes-bul-satırekle-yapıştır

Excel Vers. ve Dili
2002 - TÜRKÇE
Merhabalar,
Bir arkadaşa makro hazırlıyorum ama bir yerde takıldım ve yardımınıza ihtiyacım var. Fazla bilgim yok. Elle yaptıklarımı makroya kaydettirip kodu inceleyerek öğreniyorum.
Hemen söyliyeyim, bendeki office ingilizce, arkadaştaki türkçe. Fazla sorun olmıyacağını umuyorum.

12 çalışma sayfası var. Ocak tan Aralık a . Tablolardaki veriler gün sırasına göre hazırlanmış. Formdan girilen girdiler yine gün sırarına göre formun çalıştırıldığı sayfadaki tabloya eklenecek. Macro ile A2:J2 sütün başlıklarında form çalıştırılıyorum ve girdiler ekle dediğimde otomatik olarak giriliyor A3:J2 ye yani başlıkların hemen altına giriliyor. Bunu en son satıra ekletmeyi bir türlü beceremedim. Asıl sorun bu değil. Sorun bu 3ncü satırdan kestiklerimi istediğim yere yapıştırken çıkıyor. Şu şekilde bir kod yazdım:

Kod:
    'A3, gün numarası S1e atanır ve bir arttırılır
    Range("A3").Select
    S1 = ActiveCell.Value
    S1 = S1 + 1
    '3ncü satır komple seçilir ve kesilir
    Rows("3:3").Select
    Selection.Cut
    'A3 hücresi A sütununda arama yapmak için seçilir
    Range("A3").Select
    'A3 hücresine girilmiş olan gündeki son girdi bulunur ve bir alt hücre seçilir
    While ActiveCell.Value <> S1
        ActiveCell.Offset(1, 0).Select
    Wend
x   'Seçilen hücrenin satırı komple seçilir
x   Range(Selection, Selection.End(xlToRight)).Select
x   'üstüne satır eklenir
x   Selection.Insert Shift:=xlDown
x   'eklenen satirla 3ncü satırdan kesilen değerler yapıştırılır
x   ActiveSheets.paste
    'Kesilen A satırına yenisi eklenir
    Range("3:3").Select
    Selection.Insert Shift:=xlDown

Sorun x olan yerlerde. Satırı komple seçemiyorum. Shift+Ctrl+Sağ tuşu ile seçtiğimde herzaman tablonun sonuna kadar seçmiyor. Yani "Selection.Insert Shift:=xlDown" komutu kadar sağlıklı çalışmıyor. Buyüzden satır ekle tam başalırı olamıyor. Dolayısıyla yapıştırma işlemi de. Ama Öyle sanıyorumki. Paste metodumda da bir sorun var.

Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden Teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

&#214;rnek dosya ekleyerek sorunuzu a&#231;&#305;klarsan&#305;z daha faydal&#305; olacakt&#305;r.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

A&#231;&#305;k&#231;as&#305; uygulamak istedi&#287;iniz kod ile ne yapmak istedi&#287;inizi anlam&#305;&#351; de&#287;ilim. Biraz daha detayl&#305; a&#231;&#305;klarm&#305;s&#305;n&#305;z.

Excel Vers. ve Dili
2002 - TÜRKÇE
FORM_AC düğmesine tıklandığında açılan form 3ncü satıra A3 satırından başlayarak girdi ekliyor. ben bu eklenen satırı 3ncü satırı, DÜZENLE düğmesi ile başındaki sayıya yani gün numarasına göre sıraya koymak istiyorum.
Gönderdiğim örnekte: A3 hücresinde ayın 27sinde girilmiş bir girdi var. Bu girdi (3ncü satır tümüyle) 28ncü günden bir önceki satıra taşınacak (kes yapıştır). yani 27nci günü son girdisi olacak. 3ncü satır bu işlem sonunda yok oluyor . o yüzden makronun en sonunda yeniden FORM girdisi için boş bir satır ekleniyor.

Bu misalde. A3 = ActiveCell.Value = 27 olduğundan 3ncüatırdaki değerler. 120nci satırın üstüne taşınacak. ama nasıl ?

umarım anlatabildim bu sefer.

kolay gelsin

(Aklıma uzun bir yol geldi ActiveCell.Value yazınca ama... ben tüm satırı kes-yapıştır yapmak istiyorum...ActiveCell.Value ve ActiveCell.Offset i kullanarak değerleri bir değişkene atayıp, hücrelerin değerleni tek tek kes-yapıştır yapmak uzun bir yol olur sanrım. Sütün sayısını artma ihtimali while ı zorunlu kılaraktır...vs..vs..Neyse...şu anki amaç tüm satırı seçip başka(ilgili) bir satırın üstüne yapıştırmak)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Kes-yap&#305;&#351;t&#305;r yerine s&#305;ralamay&#305; denedinizmi?

Excel Vers. ve Dili
2002 - TÜRKÇE
Hayır denemedim. Aklıma bile gelmemişti. Nasıl yapıyoruz ?
Ama ozamanan form un oluşturduğu satırı en son satır yapabilirmiyiz? Dikkat ederseniz form yeni girdileri A3 e yazmakta ısrarlı ve bu problemi henüz çözebilmiş değilim. Form un girdilerini en son satırın bir altına girmenin bir yolu var mıdır? Sonrasında da dediğiniz gibi sıralammayı denesek ?

Excel Vers. ve Dili
2003
Bul Tablosunu Hazirlamak

İyİ GÜnler Ustadlar Sİzden AldiĞim Bİr Userformu Ekledİm Yalniz Beceremedİm Bul Butonuna Basinca ÜÇ Sayfadada İstenİlen KİŞİlerİ Lİstboxda GÖrmek Veya DÜzeltme Sİlme Yapmak İstİyorum O Sayfada TÜm Kayitlari Lİstboxda Lİstelemek İstİyorum Dosyam Ekte Ustadlar Bu Kadar GÜzel Bİlgİlerİ Bİzİmle PaylaŞtiĞiniz İÇİn TŞk. Ederİm Ayrica Yorumunuzuda SÖylersenİz Sevİnİrİm Sagolun

Son düzenleme: