kes kopyala yapıştır çalışmasın

Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr
benim tablolarımda kilitsiz hücreleri sadece silebilsinler ama kes kopyala yapıştır olayını mausun sağ tuşundan pasif hale getirmek istiyorum
teşekkürler

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sağ tuş iptali için sayfanıza aşağıdaki kodlar ilave edin.

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforeRightClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Cancel = True
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu işlemi sadece sağ klik menülerden iptal etmeniz yetmez, üstteki menülerde de iptal etmeniz gerekir ki buda zor. Bence aşağıdaki gibi bir kod kullanmayı deneyin. Bu kodu sayfanın kod sayfasına kopyalayın. Bir hücreyi başka yere kopyalamayı denediğinizde çalışacaktır.

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
deg = Application.CutCopyMode
If deg = 1 Or deg = 2 Then Application.CutCopyMode = False
End Sub

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Levent Bey dediğiniz daha güzel olmuş.

Application.CellDragAndDrop = False
End Sub

Oldu olacak sürükle bırakta çalışmasın.:)

Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr
çok güzel

sayın hocalarıma teşekkür ederim

Bilgi paylaştıkça çoğalır

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Bu işlemi sadece sağ klik menülerden iptal etmeniz yetmez, üstteki menülerde de iptal etmeniz gerekir ki buda zor. Bence aşağıdaki gibi bir kod kullanmayı deneyin. Bu kodu sayfanın kod sayfasına kopyalayın. Bir hücreyi başka yere kopyalamayı denediğinizde çalışacaktır.

Kod:
End Sub

Selamlar buna benzer bir sorum da benim olacaktı : Menu çubuğunda istediğimiz bir ve ya bir kaç özelliği , durum çubuğunda tamamını değilde bazılarını pasif hale getirmek yada pasif eklentileri aktif edebilmek için bir makro tavsiye ederseniz sevinirim. İyi çalışmalar.....

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Selamlar buna benzer bir sorum da benim olacaktı : Menu çubuğunda istediğimiz bir ve ya bir kaç özelliği , durum çubuğunda tamamını değilde bazılarını pasif hale getirmek yada pasif eklentileri aktif edebilmek için bir makro tavsiye ederseniz sevinirim. İyi çalışmalar.....

Sanırım çok kapsamlı bir soru oldu.? Heralde cevap bulamayacağız gibi.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Örneğin Düzen(Edit) menüsündeki kes ve kopyala alt menülerini tamamen kaldırmak istersek aşağıdaki kodları kullanabiliriz.

Kod:
Sub menusil()
Application.CommandBars("Edit").Controls(3).Delete
Application.CommandBars("Edit").Controls(4).Delete
End Sub
Silmeyip sadece pasif yapmak istersek,

Kod:
Sub menupasif()
Application.CommandBars("Edit").Controls(3).Enabled = False
Application.CommandBars("Edit").Controls(4).Enabled = False
End Sub
Menüyü tekrar eski haline getirmek istersek,

Kod:
Sub gerial()
Application.CommandBars("Edit").Reset
End Sub

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
İlgili Alt Menüleri pasif yapan döngü kodu.

Sub Düğme1_Tıklat()
On Error Resume Next
For a = 1 To CommandBars.Count
Application.CommandBars("Edit").Controls(a).Enabled = 1
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
Sayın Leventm sayın Seyit Tiken yardımlarınız için teş. ediyorum.

Sayın Leventm verdiğiniz makroyu denedim.

''Menüyü tekrar eski haline getirmek istersek,
Kod:
Sub gerial()
End Sub''

Bu makro sadece makroyu yazdığım çalışma sayfasında etkili oldu diğer çalışma sayfaları değişmedi. yani kopyala yapıştır hala etkisiz halde . office programını kaldırıp yeniden yükledim. O an normal oluyor. Bilgisayarı açıp kapatınca gene kopyala , yapıştır pasif oluyor. Hala düzelmedi yani.Office programını kaldırıp yeniden yüklememe rağmen niçin hala düzelmiyor acaba.?
Benim anlamak istediğim , bazı makroları eklediğimde tüm çalışma kitaplarına uygulansın istiyorum olmuyor. Hücre renklendirmesi sizin takvim uygulamalarınız gibi . sadece o çalışma sayfasında etkili olurken bu makro tüm kitabı etkiledi. Biz bunu kendimiz nasıl ayarlayabiliriz. İstediğimiz makronun tüm kitabı yada sadece o çalışma sayfasını etkilemesini.

benim bir sorum daha olacak gerçi farklı bir konu başlığında idi ancak kurum işleri için acil olduğundan buraya da taşımak çözüm açısından faydalı olabilir düşüncesindeyim umarım Kural hatası yapmamışımdır. Excelde ki çalışma sayfa sonu ön izlemsi değişmiyor. daha önce değişikliklere izin veriyordu şu an sayfa yapısı kesik çizgilere müdahale edemiyorum. Bu sorunu nasıl halledebilirim.
saygılar sunuyorum . İyi çalışmalar.....:yardim:

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003
sayfa sonu ön izleme

Sayfa sonu ön izleme sorununu çözdüm . Ama kopyala yapıştır.sorunu hala devam ediyor.Makroyu
(Sub gerial()
End Sub)
sayfa kod bölümüne yazdığım zaman düzeliyor.Bunu farklı kaydetten eklenti haline getirip, tüm çalışma kitaplarında etkili olması için addins 'e eklediğimde Eklenti olarak o an sorun olmuyor . Excel i kapatıp açınca gene Pasif oluyor. Tüm Excel sayfalarında sürekli aktif olması için bir çözüm yolu varmı acaba . Excel üstadlarından yardım bekliyorum.yanlış nerde acaba. selamlar.....:yardim: :yardim: