Kilometreye Göre Fiyat Çıkarma Tablosu

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,
Bir çalışma yapıyordum basit olarak, bunun daha gelişmişini kendim yapmayı planlıyorum. Ama istediğim en azından az verili tabloda olayın nasıl işleyeceğini öğrenip karmaşık olanını kendim yapmak. Bunun üzerinde kendim bazı şeyler yapmaya çalıştım ama çok fazla karmaşık olunca sizlerin bilgisine başvurayım istedim.
İlk başta dosyayı anlatayım size isterseniz:

1-)Görüleceği üzere dosyada Türkiye'nin belirli şehirlerinden Rusya'nın belirli şehirlerine geçen bir yolu gösteriyor. Þimdi burada istediğimiz şu verileri sırayla seçip, belirli bir fiyat çıkarmak.
a-) İlk önce 1.bacak olarak tabir edilen şehirlerden birini seçip buna bağlı olarak 3 çıkış kapısından birini seçeceğim.
b-) Ardından çıkış kapısına göre Rusya ya belirli bir giriş kapısı belli olacak. Burada eğer çıkış kapısı Samsun ise Novorrossik (Rusya), eğer Zonguldak ise Odessa (Ukrayna) olacak. Kapıkule ise sadece Breansk(Rusya) olacak. Burada şöyle bir durum var eğer Zonguldak çıkışlı ise Odessa ya gidecek mecbur olarak ama Odessa'dan da gene mecbur olarak Breansk'a gidecek. Yani Samsun -Novorossik arasında sadece ro-ro parası geçerli iken, Zonguldak-Odessa-Breansk arasında ro-ro + Odessa-Breansk arası mesafenin ücreti eklenecek.
c-) Ardından bu giriş kapılarınında ortaya çıkmasından sonra (Breansk yada Novorossik) gidecebieleği iki yeri seçeceğiz Moskova veya Krasnadar.
d-) Bunun sonunda da Moskova veya Krasnadar seçiminin ardından en altta bulunan 9 şehirden biri seçilecek.

2-) Hesaplama ise şu şekilde olacak. Þehirler arası belirlenen kilometrelere gene belirtilen fiyatlarla çarpılacak. Yani Türkiye içi fiyatıyla Türkiye içi kilometre, Türkiye'den çıkışla Rusya'ya giriş arasındaki kilometre 3.ülke fiyatıyla, Rusya içi kilometre ise Rusya içi fiyatıyla girilecek. Eğer arada ro-ro kullanılmışsa ro-ro fiyatı bu sonuca eklenecek.

Ã?rnek olarak belirli bir şey anlatmaya çalışayım size:

Ã?rneğin Kayseri'den çıkancağız ve Samara'ya gideceğiz, bu durumda şöyle bir yol seçelim;

Kayseri'yi seçeceğiz, ardından Zonguldak'ı, bu durumda karşımıza doğal olarak Breansk gelecek ( Ama aslında Zonguldak'tan Odessa'ya gittik, ardından Breansk'a geldik. Bu durumda Zonguldak Odessa arasında Zzonguldak ro-ro fiyatı ve Odessa-Breansk fiyatı oluştu -en karmaşık örnek bu olduğu için bunu seçtim-) Ardından karşımıza Moskova Krasnadar seçimi gelecek bunuda Moskova olarak seçtikten sonra,şehirler arasından Samara'yı seçeceğiz.
Yani hesap şu şekilde olacak:
Kayseri-Zonguldak : 570 km*0,65 = 370,5
Zonguldak-Breansk: (Zonguldak-Odessa ro-ro fiyatı : 1200, Odessa-Breansk arası: 1000*2.5 = 2500 yani 2500+1200=3700 )
Brensk-Moskova: 390*0,85 = 331,5
Moskova-Samara: 1100*0,85 = 935

Toplam: 5337

Umarım ne istediğimi anlatabilmişimdir.

Bu arada sizden ricam buradaki şehirlerin değil ama verilerini değişebileceğini dikkate almanızdır. yani kilometre ve fiyatlar değişebilir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 (12) SP2 Türkçe
Bu arada bende doğrulam ve eğer;ve formümülleriye gerçekleştirdiğimi size göndereyim

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

Ekteki dosyayı inceleyiniz.