kimse çözemiyo. yokmu bir babayiğit yaw

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
A sütunun da vermiş olduğum değerlere C sütununda karşılık gelen değerleri otomatik olarak vermesini istiyorum.

A sütununda 500 tane hücre var. C sütununda da bunların karşılığı var fakat. A sütununda tekrarlayan ifadeler var. A sütununda tekrarlayan ifadelerin C sütununda karşılıklarının otomatik gelmesini istiyorum.aşağıda örneklendirdim.

A1 de (Y.12/21) yazıyor. ve C1 de bunun karşılığı (25)
A25 de yine (Y.12/21) yazıyor. ve C25 de C1 de olduğu gibi (25) yazmasını istiyorum.

bunun bir formülü var mıdır.
günlerdir uğraşıyoruz çıkamadık işin içinden. aşağıda excel halini de gönderiyorum
https://yadi.sk/d/kI_KYpr0kCN3v

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Öncelikle bir uyarıda bulunmam lazım;
-- aynı soru için birden fazla konu açmanız bildiğim kadarıyla forum kurallarına aykırı,
-- konulardan birini KAPALI konuma getiriniz veya forum yöneticilerinden silinmesini istemelisiniz.

Sorunuzla, örnek belgeniz çelişiyor sanırım.
Görebildiğim kadarıyla D sütunundaki aynı verilerin karşısında I sütununda zaten aynı değer var.
Sorunuz görünüme ilişkin ise I sütununda;
-- bazı satırlardaki sayı biçimi: _-* #.##0,00 ¨_-;-* #.##0,00 ¨_-;_-* "-"?? ¨_-;_-@_-
-- bazı satırlardaki sayı biçimi: #.##0,00
şeklinde ayarlanmış (belkide farklı yerlerden gelen hazır verileriniz bu şekildedir, bilemiyorum).

Verilerin aynı biçimde görünmesi için; I sütununu seçip, yukarıdakilerden hangi biçimi istiyorsanız,
tüm sütunu o şekilde biçimlendirmeniz yeterli olur.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
evet ömer bey aynı veriler var. fakat hepsi eller girildi bizim ihtiyacımız olan buna bir formül üretmek.
teşekkürler

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
evet ömer bey aynı veriler var. fakat hepsi eller girildi bizim ihtiyacımız olan buna bir formül üretmek.
teşekkürler

Öncelikle konu başlığındaki "yaw" ibaresini silmeniz, hatta konu başlığınızı tamamen değiştirmeniz lazım.

O zaman önerim şöyle; başka bir sayfaya/alana poz numaralarının tekrarsız bir listesini hazırlayıp (bunu gelişmiş filtreyle veya sütunu kopyala, başka alana yapıştır, yinelenenleri kaldır -ayrıca alfabetik sıralama da işinizi kolaylaştırır tabi- şeklinde işlem yaparak halledebilirsiniz), o listeye de gelmesini istediğiniz sayıları yazarsınız, asıl alanınızda ise hazırladığınız o sütunlara atıf yapan DÜŞEYARA işlevini kullanarak işlem yapabilirsiniz.