Kişiye göre eşit yük dağıtımı yapmak

dgdizayn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2019 EN
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-05-2028
Merhabalar,

Ekte bulunan A sütununda Kişi isimleri ve bu kişilerin kendi çalışmalarına göre C sütununda fatura sayılar var. E sütununda ise manuel olarak girilmiş zorluk derecesi ve buna göre H sütununda 8 kişiye bölünmüş bir oran çıkıyor.

Talep: M ve N sütununda bulunan 8 kişiye A sütunundaki kişiler eşit dağıtım yapılabilir mi. Örneğin 1 sıradaki Ahmet e İsim2 , İsim 3, İsim 5, İsim 6, İsim 12 gelsin. Bununda toplamı 1,0121 e geliyor (1 e en yakın). Bu şekilde bir adaletli dağılım makrosu nasıl yapabiliriz. Yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Ayırma işleminde B sütunundakiler bir kriter midir?
Kriterlerimiz sadece M-N bölgesindeki dağıtılacak kişilerin sayısı ve H sütunundaki kişi sayısı hesaplamasımıdır?
Sonucta bu 8 kişiye dengeli (hakkaniyetli) bir dağıtım yapıldığında birine 5 kişi diğeri 15 kişi düşebilir. Doğru mudur?
Sonuc tablosu olarak nasıl bir format istiyorsunuz? nereye ne yazacağız?

dgdizayn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2019 EN
04-05-2028
Ayırma işleminde B sütunundakiler bir kriter midir?
Kriterlerimiz sadece M-N bölgesindeki dağıtılacak kişilerin sayısı ve H sütunundaki kişi sayısı hesaplamasımıdır?
Sonucta bu 8 kişiye dengeli (hakkaniyetli) bir dağıtım yapıldığında birine 5 kişi diğeri 15 kişi düşebilir. Doğru mudur?
Sonuc tablosu olarak nasıl bir format istiyorsunuz? nereye ne yazacağız?
ÖmerFaruk Bey merhaba,

Ayırma işleminde B sütunundakiler bir kriter midir? . Kriter değildir.
Kriterlerimiz sadece M-N bölgesindeki dağıtılacak kişilerin sayısı ve H sütunundaki kişi sayısı hesaplamasımıdır?. Doğrudur.
Sonucta bu 8 kişiye dengeli (hakkaniyetli) bir dağıtım yapıldığında birine 5 kişi diğeri 15 kişi düşebilir. Doğru mudur? Doğrudur.
Sonuc tablosu olarak nasıl bir format istiyorsunuz? nereye ne yazacağız?. Bu hiç önemli değil, butona basıldığında her hangi bir yerde kişilerin altında yada yanında çıkabilir.

Emekleriniz için teşekkür ederim.

dgdizayn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2019 EN
04-05-2028
Bakabildiniz mi hocam acaba bu konuya.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Ekteki dosyayı bir deneyin. Umarım işinizi görür.
Eğer işlevsellik tamam diyorsanız düzen ve formatlar konusunda iyileştirme yapılabilir.

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Merhaba

Yukarda #5 numaralı mesaj ekinde bulunan dosyadaki çözüm yöntemi ve bunun kodlara yansıtılma algoritması gerçekten çok güzel.
Kestirmeden bilgisayarı çok yormayan fazla vakit almayan pratik bir çözüm olmuş.

Bilgi paylaşımı için teşekkürler.
Cevabı beğendiğim için yorum yazma ihtiyacı hissettim.

Selamlar...

dgdizayn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2019 EN
04-05-2028
Ekteki dosyayı bir deneyin. Umarım işinizi görür.
Eğer işlevsellik tamam diyorsanız düzen ve formatlar konusunda iyileştirme yapılabilir.
Sn ÖmerFaruk Hocam,

Emeğine ellerine sağlık çok teşekkür ederim.