Klasörden Resim Çağırma

kadir78

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2019
aşağıdaki kodlamada kırmızı yazı olan yerde Sayfa1 - B9 hücresindeki rakamla klasör içerisinden resim çağırıyor fakat b10 hücresinini başka bir çalışma sayfasının Sayfa 2 - B10 hücresine aktarma yapamadım. yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler.

Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)

If Intersect(Target, [B9:B10]) Is Nothing Then Exit Sub
Dim p As Object, t As Double, l As Double, w As Double, h As Double

ActiveSheet.Pictures.Delete

ResimDosya = "C:\Resimler" & "\" & Target.Value & ".jpg"

If Dir(ResimDosya) = "" Then Exit Sub
Set p = ActiveSheet.Pictures.Insert(ResimDosya)

With Target.Offset(0, 1)
t = .Top + 3
l = .Left + 3
w = .Width - 3
h = .Height - 3
End With

With p
.Top = t
.Left = l
.Width = w
.Height = h
End With

Set p = Nothing
End Sub

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Başka çalışma sayfasının kod bölümünede o kodları yapıştırınız.:cool:

Excel Vers. ve Dili
2013
Merhabalar
Aşağıdaki kodlarla resimi çağırabiliyorum. Sorun şu 3.kolonda 5. satırda bulunan a ürünü görsele geliyor. 5. kolon 5. satırda bulunan b ürününü görmek istediğimde a ürününü görüyorum. Activecell de hangi ürün varsa onu görmem gereken bir kod lazım.

Kodlar aşağıdaki gibidir.

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
sayf = ActiveSheet.Name
sat = ActiveCell.Row

Sheets(sayf).Image1.Picture = LoadPicture(ActiveWorkbook.Path & "\" & sayf & "\" & Cells(sat, 3).Value & ".jpg")
userform4.Image1.Picture = LoadPicture(ActiveWorkbook.Path & "\" & sayf & "\" & Cells(sat, 3).Value & ".jpg")

userform4.Caption = Cells(sat, 3).Value
userform4.Label1.Caption = Cells(sat, 3).Value

End Sub

Teşekkürler.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Örnek dosya yüklerseniz,daha çabuk yanıt alabilirsiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Türkçe 64 BIT
Merhaba,
Makroları çok bilmediğim için sizin dosya ile ilgili yardımcı olamayacağım ama aşağıdaki kodu kendinize uyarlayıp denerseniz belki faydası olur

Kod:
Private Sub MAKRO1()
ActiveSheet.DrawingObjects.Delete

Dim x

For i = 1 To 100

x = i * 1

Cells(x, "F").Select
resimadi = LoadPicture("")
resimadi = Cells(x, "B").Text & ".jpg"
On Error Resume Next
ActiveSheet.Pictures.Insert("C:\RESİM\" & resimadi).Select
Selection.ShapeRange.LockAspectRatio = msoFalse
Selection.ShapeRange.Height = 50
Selection.ShapeRange.Width = 110
Selection.ShapeRange.Rotation = 0#
Selection.ShapeRange.IncrementLeft 0.49
Selection.ShapeRange.IncrementTop 0.31

Next

End Sub
Mantık şu B sütunundaki hücrelerde ismi yazan resim dosyalarını " C:\RESİM\" klasöründen alıp F sütunundaki hücrelere getiriyor.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız ektedir.:cool:

DOSYAYI INDIR

Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
Dim sonsat As Long
sonsat = Cells(Rows.Count, "C").End(xlUp).Row
If Intersect(Target, Range("C9:C" & sonsat & ",F9:F" & sonsat)) Is Nothing Then Exit Sub
Image1.Left = Target.Offset(0, 1).Left
Image1.Top = Target.Offset(0, 1).Top
Image1.Width = Target.Offset(0, 1).Width
Image1.Height = Target.Offset(0, 1).Height

End Sub

Excel Vers. ve Dili
2013
Evren hocam

Emeğiniz için teşekkürler. Yanlız userform ile ilgili atladığım bir konu olabilir.

CTRL + SHİFT + A yaptığınızda user form çıkıyor ve siz a ürününün üzerindeyseniz a ürününü b ürününün üstündeyseniz b ürününü gösteriyor.

Benim yüklediğim dosyada c9 hücresinde 1 numaralı ürün var . Kod çalıştığı zaman 1 numaralı ürünü göstermesi gerekiyor. Aynı 1 numaralı ürün f7 hücresinde de var . F7 hücresini sectiğimde yine 1 numaralı ürünü göstermesi gerekiyor.

Eksik yada yanlış anlatmış olabilirim. Kusurabakmayın.

Teşekkürler.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Evren hocam

Emeğiniz için teşekkürler. Yanlız userform ile ilgili atladığım bir konu olabilir.

CTRL + SHİFT + A yaptığınızda user form çıkıyor ve siz a ürününün üzerindeyseniz a ürününü b ürününün üstündeyseniz b ürününü gösteriyor.

Benim yüklediğim dosyada c9 hücresinde 1 numaralı ürün var . Kod çalıştığı zaman 1 numaralı ürünü göstermesi gerekiyor. Aynı 1 numaralı ürün f7 hücresinde de var . F7 hücresini sectiğimde yine 1 numaralı ürünü göstermesi gerekiyor.

Eksik yada yanlış anlatmış olabilirim. Kusurabakmayın.

Teşekkürler.
Siz aktif hücrenin yanındaki hücrede göstersin demiştiniz.Bende öyle yatım.Userform için bir kod yazmadım.

Excel Vers. ve Dili
excel 2017 türkçe
Merhabalar, benim excel'de klasörden resim çağırma ile ilgili sıkıntım var. tekstilde çalışıyorum excelde ürünün adı açıklaması bedeninin baş sütununa o ürünün resimini getirmek istiyorum barkodla. ürün fotograflarının isminde barkodları yazıyor. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)

HsNKgL

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2016 Türkçe
Merhabalar, benim excel'de klasörden resim çağırma ile ilgili sıkıntım var. tekstilde çalışıyorum excelde ürünün adı açıklaması bedeninin baş sütununa o ürünün resimini getirmek istiyorum barkodla. ürün fotograflarının isminde barkodları yazıyor. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim :)
Tek sayfadamı yoksa ayrı ayrı excel dosyalarında mı çalışıyorsunuz. Tekstil ürün için nasıl bir form hazırlıyorsunuz onu görmek lazım imalat yapıyorsanız örnek veriyorum kumaş, aksesuar, kesimi, fasonu, ütü-kaket vb gibi bilgilerini içeren bir bir çalışmamı bir örnek göndermeniz daha sağlıklı olur.

Excel Vers. ve Dili
excel 2017 türkçe
tek sayfada çalışıyorum.Elimde örnek var ama nasıl atacağımı bilemedim :( fotografı var ama buraya ekleyemiyorum

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Hocam iyi akşamlar;

Ek' teki dosyada rakam değeri değişince ya da silinince macro hata penceresi geliyor. Peki rakam değişikliği ya da silindiğinde hata vermeyip boş gelse ya da "Aradığınız resim yok" ibaresi gelse olabilir mi?
Ekte dosya yok

Excel Vers. ve Dili
2013 türköe
İyi günler bende excelde b sütunundan tc sinden resim çektirmem gerekiyor f 3İle 5sütunları arasına. Bunun gibi 10 resim çektirmem gerekiyor mesela b1 den f3 ile 5, b2 den f 6 ile 8 arasına yardıncı olurmusnuzu direk yazabilirseniz kod olarak