KOÇAN TAKİBİ İÇİN GEREKLİ FORMUL

KOÇAN TAKÝBÝ ÝÇÝN GEREKLÝ FORMUL

Arkadaşlar exel de koçan takip etmek için her koçan değiştiğinde 1 den başlayarak 1., 2., ve 3,. koçan gibi artacak, ve bir koçan 50 yaprak. Koçanının Sıra No.'su yaprak sayısını ifade ediyor. Ayrıca her kesilen yaprağın adedini sürekli takip ederek her yaprak kesildiğinde bir yıl boyunca nekadar kesildiğini takip edecek.

Seri No.: 1 (birinci Koçan)
Sıra No.: 1-50 (Elii Yaprak)
Takip No: 1. yapraktan yıl sonuna kadar kesilen yaprak sayısını ifade eder.

Yukarıda yazılan Sıra No. 50 adeti geçtiğinde Seri No. bir aratarak 2 olacak. Takip No. ise her kesilen yaprağı takip ederek 1 den başlayarak sonzukadar toplayacak . Ve bu formul bir butona veya yazdır butonuna (yani Makro butonu ile) basıldığında devam edecek.

biraz karışık anlattım ama Lütfen bir çözüm önerin. Saygılar.

SN :mekemaloglu

Ayrı ayrı sormuş olduğun soruyu burada birleştirdim böyle daha anlaşılır oldu

Abazya

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin.

[vb:1:4fa4da427f]Sub say()
If [b2] = 50 Then [b2] = 0
[b2] = [b2] + 1
If [b2] = 1 Then [b1] = [b1] + 1
[b3] = [b3] + 1
End Sub
[/vb:1:4fa4da427f]

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten basit ama birçok yerde kullanabileceğim bir formül. Bunun için exelde günlerdir formul yazmak için kafa patlatıyordum. Exelde formule edilirse birçok kişinin işine yarar. Ne yazıkki bunu geliştimem çok zor. Kopyala yapıştır yöntemiyle kullunabilirim. Çünkü Visual bilmiyorum.

ÝSTEDÝÐÝM HÜCRELERE EKLEYEMÝYORUM

ARKADAÞLAR VERİLEN FORMULÜ İSTEDİÐİM HÜCRELERE NASIL UYGULAYABİLİRİM. VİSUAL BASIC HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ. BU UYGULAMAYI NASIL ÇOÐALTIP İLGİLİ DOSYAMIN İLGİLİ YERİNDE ÇALIÞTIRABİLİRİM. SAYGILAR.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıda yazılan sadece örnek dosyanız içindir. Bu bir formül değildir. Dolayısıyla formül gibi uygulaması yoktur. Mutlaka bir buton veya başka şekillerde kodun çalıştırılması gerekir. İstediğiniz hücreleri tanımlarsanız, kod içinde gerekli değişiklikleri yapabilirim.

Tekrar özür diliyorum ama görünen o ki ; bu gece vısual basıcde buton yapmayı ve kodları bu butona eklemeyi öğrenmem gerekecek. Çünkü bu kodları birçok tablo ve dosyalarda kullanacağım. Lütfen kısaca dosya ekinde anlatabilirmisiniz? Yardımcı olursanız memnun olurum.

Linkleri inceleyeceğim ancak hatalı kayıtta geri al bunu çalışabilirmi bunun için kod kelerseniz bu akşamlık dersime çalışacağım. Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Ofiste Excel 2000 Türkçe
Evde Excel 2003 Türkçe
Merhaba hata yaparsanız verileri eski haline getirmek için dosyayı kaydetmeden kapatnmanızl lazım.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sorunun mantığını pek anlamadım ama ben kendimce şöyle bir mantık yürüttüm.
Koçanın ne demek olduğunu bilmiyorum ama çek koçanı olarak düşündüm.
her verilen çekin tarihini D sütununa yazdığımızı düşünerek, d sütunun saydırdım.
Ordan Çıkan sonuca göre Seri ve Sıra Noları hesaplattırdım.

Makro haricinde alternatif çözüm.