Kod açıklamaları veya kodlardaki sözcükler

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-05-2026
Değerli forum yöneticileri,
Forum sayesinde bir çok bilgi öğrendiğimiz kesin. Ancak, özellikle de bu forumda çok iyi durumda olan MAKRO düzenlemek ve KOD yazılması konusunda, yeni öğrenenler için kodların açıklamalarının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar bazı başlıklar altında verilen (Excele yeni başlayanlar, VBA açıklamaları vb.) açıklamalar varsa da, forumda paylaşılan dosyalar için hazırlanan kodların açıklamalarının bulunması yeni öğrenenlere çok şey kazandıracaktır.

Bu düşüncemin doğru olup olmadığını bilmiyorum. Ama zaman zaman da olsa yapılan bu açıklamaların, bizlerin motivasyonunun arttıracağını, hazırı kullanmak veya kopyala-yapıştır özelliklerini kullanmak yerine, kod yazma öğrenmeye isteğimizi arttıracağını düşünüyorum.

En azından kodların tamamının açıklaması yapılamasa bile, kodlarda çok sıkça kullanılan bazı sözcüklerin veya kısaltmaların anlamlarının açıklanması, yeni öğrenenleri yönlendirecektir. Belki sorduğum ve açıklamalarını istediğim bilgiler, forum üyelerinin ustaları için çok basit gelebilir. Ama bizler gibi, çok yeni olanların ve gerçekten birşeyler öğrenmek ve geliştirmek isteyenler için söz konusu basit sayılabilecek açıklamalar çok yararlı olacaktır.

Örneğin;

Set s1 = Sheets("ALİ")

Satırdaki "Set" ifadesi tanımlanan "s1" ifadesi, eğer bu sözcüklerin açıklamaları olsa, bu sözcüklerin VBA'ya ait özel tanımlamalar mı yoksa "s1" iadesinin kodu yazan tarafından seçilen bir adlandırma mı olduğu anlaşılacaktır. Bu tür açıklamalar olursa benzerleri arasında ilişkilendirme yapılabilir ve bilgi-beceri arttırılabilir. Uygulamalarda da pratik kazanılabilir.

sat = s1.Range("a65536").End(3).Row + 1
sat= ? , End(3) teki 3 özel bir durum mudur? vb. açıklamalar, inanın bizleri çok yönlendirecektir.

False, True, MsgBox, Value, Sub, Select, Then, Do While IsEmpty, SetFocus, ActiveCell, ActiveCell.Offset gibi sözcüklerin veya ( ) içinde kullanılan (1,2), (1,3), (a,b), ("a") vb.lerinin, kod içindeki herhangi bir satırda tek başına kullanılan ", 5 vb. karakterlerin kullanıldığı yerlere göre anlamları açıklansa, öğrenmemiz açısından gerçekten çok etkili olacaktır.

Belki bunların anlamlarının açıklanması her zaman yapılamaz. Ancak en azından yazılan bazı kodlarda açıklanmış olsa, bizler de oralardaki anlatımlardan çıkarımlarda bulunabilir, geliştirebiliriz. Çünkü, genel olarak bu tür uygulamaların açıklamaları belirli sayfalarda ve bir kere de yapılması yönteminin pratikte sıkıntıları olduğunu düşünüyorum. Örneğin, ilgili dosyayı arama motorunda bulamamak, linkin kapanması, pratik örneklerin çok sayıda verilemeyecek olması vb. olumsuzluklar.

Aslında bu düşüncemi ve önerilerimi yazıp yazmamayı veya direkt olarak yöneticilere mi yazmam gerektiğini çok düşündüm. Umarım forumun kurallarına uygundur. Eğer uygun değilse, lütfen forum yöneticileri tarafından kaldırılsın. Çünkü, bu kadar düzeyli bir forumun hiç bir şekilde kirlenmemesi, bütün kurallarıyla devam etmesi en büyük dileğimizdir.

HAZIRLAYANLARA VE KATKISI OLAN HERKESE ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER!!!

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn sefkatim

Bu talepleriniz zaman zaman başka üyelerimiz tarafındanda dile getirilmiştir. Bende her zaman verdiğim cevabı tekrar etmek istiyorum. Sorulara cevap vermek için yeteri kadar vakit harcayan arkadaşlarımızdan birde bu kodların açıklamasını istemek biraz haksızlık olacaktır.

Kodları açıklamak (özelliklede yazarak) yazmaktan çok daha zahmetlidir. Ayrıca kod içindeki her ifadenin anlamını açıklamak kodun mantığının kavranmasınada yetmeyecektir. Mantık geliştirmek ise zaman ve tecrübeye dayalı bir sürecin sonunda kazanılacak bir yetenektir. Bu sebeple ben size küçük denemeler yaparak öğrenmeye çalışmanızı öneririm. Ayrıca yazılan kodun açıklamasını beklemek yerine, siz yukarıda yazdığınız gibi sorularınızı bir başlık altında altalta sorabilirsiniz, çok sayıda cevap alacağınızdan hiç kuşkum yok. Ayrıca neyi öğrenmek istediğinizi elbette siz bizden daha iyi bilirsiniz.

Bakın biz üyelerimize yardımcı olmak için yazılan kodların kısaca açıklandığı Günün Sorusu ve Alternatif Çözümler gibi bir başlık oluşturduk bu başlığı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Excel Dersanesi başlığında benimde sık sık başvurduğum çok değerli makaleler mevcut. Yeterki siz ne öğrenmek istediğinizi iyi bilin.

Sonuç olarak burayı bir okul gibi algılamayın lütfen, bizim buradaki temel amacımız üyelerimize exceli öğretmek değil bilgiyi paylaşmaktır.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Leventm üstadıma katılıyorum.
Ben de şu anda öğreniyorum.Ve Bildiğim sorular soruluncada cevaplar veriyorum.Ama hiç bir zaman yazılan kodların açıklamasını üstadlardan istemedim.O kendiliğinden öğreniliyor.İngilizcemde pek iyi olmamasına rağmen zamanla hangi kodun ne işe yardığını öğrendim.Ve halada öğreniyorum.
Zaten kodu yazan üstadlarımız sayın leventm üstadımızın dediği gibi belirli bir zamanını ayırarak sorulara cevap veriyorlar.Açıklamalarını yazmak cevap vermekten dağa uzun ve sıkıcı oluyor.
Saygılar.:cool:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Bende Sayın Orion2'ye katılıyorum.

Sayın sefkatim, size katılıyorum, sizin sıkıntılarınızı bende çektim. Bu nedenle bende makro ile çözüm sunduğumda değişken adı olarak kullandığım isimleri olası olduğu kadar uzun sözcüklerle yazıyorum ki anlaşılması kolay olsun diye. Örneğin son demiyorum da Son_SatırA diyorum, yani A sütunun son satırı anlamında.

Sanırım herkes böyle yaparsa kodlar biraz daha anlaşılır olur diye düşünüyorum. Fakat bu bile kodları anlamak için yeterli değil. Birde çözüm şekli vardır ki o kişiden kişiye değişir.

Bence şöyle yapınız : herhangi bir konuda önerilen çözümde anlamadığınız kod parçacıklarını sorunuz. Çok kişi içinde yararlı olur.

Benim size nacizane önerim, makro kaydet yöntemini sık sık kullanmanız.
Ben bu yöntemle çok şeyler öğrendim. Makro kaydet ile sabit olan yapıyı değişken hale getirdiğinizde çözüme daha da çok yaklaşmış olursunuz.

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
15-05-2026
Sayın Necdet_Yesertener, Sayın Orion2, Sayın leventm,

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Her üçünüzün de söylediklerine katılmamak mümkün değil. Benimkisi belki de öğrenme isteğimle ilgili bir talepti. Ama söylediklerinizi düşündüğümde, bir paylaşım sitesinde bunların olabilmesinin güçlüklerinin de farkındayım.

Aslında benim istediğim kod açıklamalarının tamamının yapılmasından çok, kod satırlarında yer alan bazı sözcüklerin anlamlarının açıklanması bile bize yön verebileceği ile ilgiliydi.

Öğrenmek istediklerimizin başlıklar halinde açılıp foruma sorulmasına gelince;
1.Bazen öyle basit şeyler sorulmak zorunda kalınıyor ki, bu soruları sormamın forumun kurallarına uygun olamayacağını veya forumda yer kaplayarak kirliliğe dönüşeceğini düşünüyorum.

2.Bu forumu en sık ziyaret edenlerin ve süre bakımından da sitede en uzun süreli kalanların içinde olduğumu düşünüyorum. Hal böyleyken çok sayıda başlıkla soru sormanın çok hoş olmayacağını düşünüyorum.

3.Bir de sizlerin de bahsettiği gibi kodlardaki her sözcüğün(kavramın) kodun durumuna göre bir anlamının veya işlevinin olduğunu düşündüğümüzde, çok sayıda soru sormanın da yine sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum.

Daha önceden de söylediğim gibi böylesi düzeyli bir forumun, ben veya benim gibi yeni başlayanlardan kaynaklanan açıkladığım sıkıntıları oluşturabilecek durumlar yaratmasının uygun olmayacağını düşünüyorum.

Aslında şunu söyleyeyim ki işin doğrusu, benim gibi kırkından sonra birşeyler öğrenmeye çalışan insanların çektiği sıkıntıları olacak tabiki. bazen öyle oluyor ki, kod yazarken takıldığım benim için çok zor ama sonradan öğrenince çok basit olduğunu gördüğüm bir olay için, foruma gereksiz soru sormamak adına sabahlara kadar uğraşıyor ve çözüm arıyorum.

Bir de şu "yöneticilere ... sorularınızı sormayın, foruma sorun" uyarınız var ya, işte bu nedenle de, kuralların dışına çıkmamak adına sizlere de hiç bir şey soramıyorum.

Neyse, her şey için çok teşekkürler!!!

Kimbilir belki de bu yazdıklarım bile forum kurallarına uymayacak kadar uzun ve kişiselliştirilmiş oldu. Eğer böyle olduysa da bir defalık kusura bakmayın.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn sefkatim

Soru sormaktan çekinmenizi ve bunun kurallara aykırı olduğunu düşünmenize açıkçası üzüldüm. Biz bugüne kadar hiç bir üyemizi bu kadarda basit soru sorulurmu yada çok soru soruyorsun gibi sebeplerle asla eleştirmedik. Buna hakkımızda yok zaten, hepimiz aynı yollardan geçmedikmi?

Yöneticilere soru sormayın tarzında bir eleştirimiz özel mesaj ile soru sorulması yada forumda isme hitaben soru sorulması durumları için geçerlidir. Takdir edersinizki herkese açık bir forumda kişiye özel soru çok hoş olmayacaktır. (devam eden bir konu hakkında kişiye yönelik sorulan sorulan sorular elbette bunun dışındadır.)

Sonuç olarak, tekrar etmek istiyorum, soru sormaktan asla çekinmeyin. Kurallar konusunda keşke tüm üyelerimiz sizin kadar duyarlı olsa.

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
15-05-2026
Teşekkürler

Sayın Leventim,
Açıklamalarınız için çok çok teşekkürler!!!