Kod çağırma Call ne anlama geliyor!

Sub deneme()
userform1.show
End Sub
Sub cagır()
Call deneme'call olmasada kod çağırılıyor call ne için eklenmekte saygılar!
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Programlama dili geliştikçe bazı komutlardanda tasarruf edilmek adına yapılmış bir uygulama olabilir. Call komutunu kullanma zorunluluğu olmaması kullanıcı için bir avantaj, bunun dışında bu komutun mutlaka kullanılması gereken zorunlu bir durum açıkçası ben bilmiyorum. Belki VB de farklı amaçlar içinde kullanılıyor olabilir. Bunun gibi başka örneklerde vermek mümkün örneğin for-next döngüsünde nextten sonra değişkenin adı verilirdi. next a gibi şimdi buna gerek yok sadece next yazmak yeterli.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Call kullanmanın mecbur olduğu bir durum bende hatırlayamadım ama bu Call terimini desteklemeye devam etmesinin birkaç sebebi olabilir..

Call terimi pek çok dilde aynı amaçla ve benzer şekilde kullanıldığı için !?
Call kullandığınızda prosedürler arasında birden fazla argüman bilgisi aktarılacaksa bunları bir parantez içine toplama imkanı doğuyor, buda kodların okunulurluğunu arttırıyor.

next'te de aynı sebep muhtemel. içiçe 3-5 döngü koyduğunuzda ve aralardada çok fazla komut satırı varsa döngüler arasında kayboluyor insan, değişkenler bir nebze olsun okunulurluğu artırıyor.

Sayın moderatörlerin açıklamaları zaten yeterli, karınca kararınca bende şöyle bir fikir yürüteyim; Call anahtar kelimesi kullanımı zorunlu olmayan bir sözcüktür. Ancak bazı programcılar Yordamın Excel Kitaplığının bir parçası olmadığını belirtmek için bu anahtarı kullanmaya devam etmektedirler.

Sub dene()
çağır
End Sub

Sub dene2()
call çağır
End Sub

Sub çağır()
MsgBox "Burdayım"
End Sub