Soru Kod değiştikçe Hesaplamayı yeniden başlatma

dengeceteris

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-06-2025
Sevgili uzman arkadaşlarım sizlere bakiye toplamları ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bir analiz programı yazdık web tabanlı. Fakat 100 bin satır üzeri verileri çekerken sıkıntı yaşadık onun içinde aşağıda tarif ettiğim işlemi dışarda yapıp içeriye almayı düşündük. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

Elim de 10 sütundan oluşan bir excel listem var. Bunun -Bakiye- yazan 10.sütun hariç hepsi ham halde geliyor. Ama 10. sütun olan -Bakiye- başlığını ben kendim manuel hesaplayacağım. Ama bu hesaplamayı yaparken 1.sütunda bulunan kodlara bakıyorum ve her bir kodun hesaplamasını ayrı yapmam gerekiyor. Yani her bir kodu aşağıda nereye kadar devam ediyorsa oraya kadar bakiye alıp sonra devam eden kodda yeniden başlayacam.
Örnekte olduğu gibi 10001001 kodunun hesaplamasının başladığı -J2- sütununda = İlk işlem (H2-I2) olacak. Daha alt satır ise =J2+H3-I3 şeklinde devam edecek. Ama bir sonraki koda geldiği zaman bu işlemi sonlandırıp yeni kodda yeni hesaba başlayacak.
Ama bu işlemi yaparken şöyle bir kriter olmalı. 1.sütundaki (A) kodun ilk rakamı 1 yada 2 yada 9 başlıyorsa Borç-Alacak olmalı 3-4-5-6-7 ile başlıyorsa Alacak-Borç olmalı

Ekli dosyalar