Soru Komşu Hücreye Makro olmadan değişmeyen Tarih ve Saat yazma nasıl yaparım.

Excel Vers. ve Dili
2015
E3 ten E10 kadar Açılır İsim Listem var.
B3 'e ise demişim ki E3 ten E10 a kadar listeden birini seçtiğimde o günkü tarih ve saati yaz.
E3 ten E10 kadar =EĞER(E3="";"";ŞİMDİ()) bir Formülüm var. Ve çalışıyor.
Ancak alt hücreye (E4) listeden bir tane daha seçtiğimde E3 teki zaman en son yapılan ile aynı yapıyor. Yani ne yaparsam yapayım tüm saatler ve muhtemelen günde aynı olacaktır.
Bayağı araştırmadan sonra bu durum için yine sitenizden bir makro buldum sorunsuz çalıştırdım uygulama içinde (Excel 2007).
Ama ben 5 kişinin kullanacağı olan bu dosyayı paylaşma yaptığımda makroların online çalışmadığını öğrenmiş oldum böylece. Ve en başa döndüm.

Şansımı Google E-Tablo da yapabilir miyim diye araştırdım ve bulup buluşturup java script ile onu da yaptım. Ama düzenlenebilir paylaşım yaptığında makroyu kabul etmedi. gmail hesabı olanlara paylaşım verirsem çalışacağını tahmin ediyorum denemedim ve benim işime gelmiyor. Çünkü kilitlediğim hücrelere vs. müdahale edilmesini istemiyorum

Kısaca Paylaşma yapılacaksa MACRO ile olamaz. Hem Google E-Tablo hem de Microsoft tarafında.

=EĞER(E3="";"";ŞİMDİ()) formülünü zaman değişmemesini nasıl sağlayabilirim.
veya Koşullu Biçimlendirme ile yapılabilir mi ?

Çok uzattım farkındayım ama başımdan geçeni anlatmaya çalıştım, kusura bakmayın.
örnek çalışmam resmi

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bildiğim kadarıyla makro kullanmadan bu işlemi yapamazsınız.

Formülle yaptığınızda ise ŞİMDİ fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Fakat bu fonksiyonda oynak bir fonksiyon olduğu için her hesaplama işleminde sonucu değiştirecektir.

Bu veriyi gireceğiniz hücreye elle tarih ve saat yazarsanız otomatik olarak değişmeyecektir.

Tarih için kısayol ; CTRL+SHIFT+;
Saat için kısayol ; CTRL+SHIFT+:

Ek olarak aşağıdaki linkte @İdris SERDAR bey bazı yöntemler önermiş. Dilerseniz inceleyip kendi çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2015
Bildiğim kadarıyla makro kullanmadan bu işlemi yapamazsınız.

Formülle yaptığınızda ise ŞİMDİ fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Fakat bu fonksiyonda oynak bir fonksiyon olduğu için her hesaplama işleminde sonucu değiştirecektir.

Bu veriyi gireceğiniz hücreye elle tarih ve saat yazarsanız otomatik olarak değişmeyecektir.

Tarih için kısayol ; CTRL+SHIFT+;
Saat için kısayol ; CTRL+SHIFT+:

Ek olarak aşağıdaki linkte @İdris SERDAR bey bazı yöntemler önermiş. Dilerseniz inceleyip kendi çalışmanıza uyarlayabilirsiniz.

zaman-damgasi ilgili linktekini daha önce incelemiş, ordaki formülleri vs. kendi dosyama koplayıp test ederken tuhaflıklar yapıyordu. Vazgeçip başka arayışlara girmiştim. Tekrar gündeme getirdiniz ve aklıma Linkteki dosyanın yapısını koruyarak kendi şablonumu o dosyaya uyguladım ve şu an çalışıyor gözüküyor. Bakacağız. Teşekkür ederim size. Bu arada online çalışırken otomatik KISAYOLLAR çalışmıyor. Bir ayar varsa da ben bilmiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2015
zaman-damgasi ilgili linktekini daha önce incelemiş, ordaki formülleri vs. kendi dosyama koplayıp test ederken tuhaflıklar yapıyordu. Vazgeçip başka arayışlara girmiştim. Tekrar gündeme getirdiniz ve aklıma Linkteki dosyanın yapısını koruyarak kendi şablonumu o dosyaya uyguladım ve şu an çalışıyor gözüküyor. Bakacağız. Teşekkür ederim size. Bu arada online çalışırken otomatik KISAYOLLAR çalışmıyor. Bir ayar varsa da ben bilmiyorum.
zaman damgası dosyasındaki bu formül =EĞER(B3<>"";EĞER(C3="";ŞİMDİ();C3);"") +120 dakika ekleyebilir miyiz. 2 saat seçeneklerde Türkiye seçmeme rağmen eksik kalıyor. Korhan bey uğraştım ama beceremedim. Yardımcı olur musunuz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
=EĞER(B3<>"";EĞER(C3="";ŞİMDİ()+ZAMAN(2;0;0);C3);"")