Komut Düğmesine Tıklayınca, Açılan Kutudaki İlk Değer yazılsın

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Bir Tablo hazırladım, Tablo1 (Sütun1: Adı Soyadı, Sütun2: Personel Kodu)
Bir Sorgu Hazırladım, Sorgu1 (Adı Soyadı Açılır Kutusu için değerleri listeliyor)
Bir Form hazırladım, Form1 (Adı Soyadı Açılır Kutusu var)
Forma bir komut düğmesi ekledim. Ben bu düğmeye tıklayınca açılan kutuya listelenen değerlerden ilki bu açılan kutuya yazılmalı, nasıl yapabilirim, teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 424 KB Görüntüleme: 32
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
"Ben bu düğmeye tıklayınca açılan kutuya listelenen değerlerden ilki bu açılan kutuya yazılmalı, nasıl yapabilirim, teşekkürler."

Burayı anlamadım.. Aynı kutudan seçtiğiniz verinin yeniden aynı kutuya kaydedilmesini istiyorsunuz gibi anlaşılıyor.. Çünkü formunuzda da tek açılan kutu var..

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Dosya ekleme olayını soruyu anlatabilmek için hazırladım. Aslında ilişkisiz bir açılan kutuda ki listelenen değerlerden ilkini bu açılan kutuya yazdırmalıyım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Net ifadelerle yazsanız yada örneğinizi düzenleseniz daha kolay yardımcı olabilirdim size.. Ama anladığım kadarıyla bir ekleme sorgusu hazırladım.. Diğer açılan kutudan seçtiğiniz değer Adı Soyadı kutusuna (tabii buna bağlı tabloya) ekleniyor.. Verinin seçildiği açılan kutunun tek sütunlu olduğu varsayılmıştır..

Kod:
[COLOR=#0600ff]Dim[/COLOR] sorgu [COLOR=#0600ff]As[/COLOR] [COLOR=#0600ff]String[/COLOR], kriter [COLOR=#0600ff]As[/COLOR] [COLOR=#0600ff]String[/COLOR]
kriter [COLOR=#008000]=[/COLOR] Açılan_Kutu_Adı [COLOR=#008004][I]'Değiştiriniz..[/I][/COLOR]

sorgu [COLOR=#008000]=[/COLOR] [COLOR=#fb0000]"insert into Tablo1 ( [Adı Soyadı] ) select '"[/COLOR] [COLOR=#008000]&[/COLOR] kriter [COLOR=#008000]&[/COLOR] [COLOR=#fb0000]"'"[/COLOR]
CurrentDb.Execute sorgu
Adı_Soyadı.[COLOR=#0600ff]Requery[/COLOR]

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Listeye gerekli resmi ekledim.
Tüm Form ilişkisiz nesnelerden oluşuyor.

1.okun bulunduğu Adı Soyadı alanından personelin adı seçiliyor
2.okun bulunduğu Baz Alınan Maaşı seçiliyor

Böylece sonuca ulaşmak için iki açılan kutu da işlem yapılıyor ve personelin mesaisi için baz alına maaş ortaya çıkıyor.

Halbuki sadece adı soyadı seçilince sonuca ulaşmak istiyorum. Fakat şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. Personelin maaşı 2007/1, 2008/1, 2008/2 gibi farklılıklar içeriyor. Mesai hesaplaması için son aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılıyor. Bu sorunuda çözdüm.

Eğer ben personelin adını seçince son aldığı maaş Baz alınan maaşı açılan kutusnda yazarsa tek bir işlemle sonuca ulaşabileceğim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Personel kutusunun güncelleştirme sonrasına yazacağınız bir DLookUp fonksiyonu ile bu değeri istediğiniz kutuda gösterebilirsiniz..

Kod:
baz_alınan_maas= dlookup("maas","verinin_olduğu_kaynak","personel= '" & [personel_açılankutusunun_adı] & "' ")
Not: Personel açılan kutusu tek sutünlu metin değeri taşıdı varsayılmıştır..

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Baz Alınan Maaş kutusu iki sorguya dayanıyor biri şu;
Bu sorgu ile kişinin aldığı tüm maaşlar bulunuyor. Sorgu adı: ÖdemeTürleriMesai
SELECT [Personel Maaş].[Adı Soyadı] AS [Adı Soyadı], [Personel Maaş].[Ödeme Türü] AS [Ödeme Türü], [Personel Maaş].[İşlem Tarihi] AS [İşlem Tarihi]
FROM [Personel Maaş]
WHERE ((([Personel Maaş].[Adı Soyadı])=[Formlar]![PersonelMesai]![Açılan Kutu8]) AND (([Personel Maaş].[Ödeme Türü]) Like "*MAAŞI*"))
ORDER BY [Personel Maaş].[İşlem Tarihi] DESC;

Bu sorgu sonucunda mesela şöyle bir sonuş listeleniyor;

Adı Soyadı Ödeme Türü İşlem Tarihi
ADEM GÖVEÇ 2008/1 MAAŞI 01.01.2008
ADEM GÖVEÇ 2007/2 MAAŞI 01.06.2007
ADEM GÖVEÇ 2007/1 MAAŞI 01.01.2007

Diğer sorgu ise kişinin son aldığı maaşı buluyor; ve yukarıdaki sorguya bağlı
SELECT Max(ÖdemeTürleriMesai.[Ödeme Türü]) AS [Ödeme Türü]
FROM ÖdemeTürleriMesai;

Bu sorgu sonucunda şu sonuş listeleniyor;
2008/1 MAAŞI
Böylece Adem Göveç adlı kişinin 2008/1 maaşı bu açılan kutuya liste olarak geliyor. Benim sorum ise bu listeye bu sonucun yazılması Dlookup ile bulmak sanırım çok zor çünkü 4-5-10 satırlık bir sonuç içinden en büyük tarihe ait değerin Ödem Türü açıklaması yazılacak.

Bu şekilde yardımcı olmanız mümkün müdür, teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Böyle bir komut ile olması gerekiyor ama, ListIndeks özelliğini yanlış kullandınız diye bir uyarı alıyorum.
[Açılan Kutu15].ListIndex = 0

Excel Vers. ve Dili
2003 türkce
merhaba acele yardım lütfen.....
access de form hücrelerini sıfırlayacak bir temizleme butonu yapmak istiyorum.
nasıl yapıldığı hakkında bilgi verirseniz memnun kalırım.