Komut düğmesinin seçili olma durumunun ifadesi

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Arkadaşlar, herkese merhaba. Komut düğmesini koşullu olarak çalıştırırken, örneğin makroda koşul satırına [Komut1].[Caption]="Bilgi Formunu Aç" koşulunu girip Form Aç eylem satırına açılacak form adı girilip, kliklediğimiz düğmenin adı "Bilgi formunu Aç" ise açılacaktır.

Acaba düğmeyi kliklerken seçili olma koşulunu nasıl ifade ederiz. Örneğin, düğmenin aktif olma durumuna göre koşul satırına [Komut1].[Enabled]=Evet yazdığımız gibi.

Bunu neden sorduğumu açıklayayım. Değişik düğmelerle aynı makroyu çalıştıracağız. Koşul satırlarına göre makro işlem yapacak. Her düğme için ayrı makro kaydetmemiş olacağız. Metin kutusuna değer atama ile olur ama merak ettim, komut düğmesinin seçili olma durumunu ifade edebilir miyiz?.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hızır,

Seçili olma olayı diyrsunuz, yanlış anlamadıysam odaklandığında demek istiyorsunuz sanırım. GotFocus olayı (event) işinizi görür sanırım.

Düğümelerde geçerli olan olaylar:
Klik, çift klik, girildiğinde, çıkıldığında (kayıt gezintisi sırasında), odaklandığında (yukarıda bahs ettiğim olay düğüme içinde kesik çizgili kare görünür), tuşa basıldığında, tuşa basılırken, tuş bırakılırken, odaklanmanın kaybolduğunda, fare tuşuna basılırken, fare tuşu bırakılırken, fare taşınırken.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Üstadım, denedim olmadı. Başka bir yol olmalı. Eke bir bakar mısın?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Modalı, yukarıdaki örneği düzeltme şansımız var mı, yok mu cevap bekliyorum. Ya da bilen arkadaş varsa yazarsa memnun olacağım. Formdaki iki düğme aynı makroyu çalıştırıyor. Birinci düğme Makrodan Tablo1 'i açacak. İkinci düğme ise Aynı makrodan Tablo2'yi açacak. Koşulları ona göre girmek gerekiyor. Aynı Makroda iki düğme için ortak eylem satırları olabilir düşüncesiyle ikinci bir makroda eylem satırlarını tekrara gerek kalmasın. Kod şeklinde de yazılırsa olur.:hey:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hızır,

Ben makro kullanmıyorum. Kullanırsam bile onları koda çevirip kodların arasında kullanıyorum. Böylece daha esnek olabiliyor.

Şimdi sizin bu isteğinizin pratik ne gibi yararı olduğunu anlayamadım. İki düğümeniz var ve klikleyince ortak makroyu çalıştırıp duruma göre davranmasını istiyorsunuz. Bunun ne üstünlüğü var?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Modalı, bunun sebebi, makro kalabalıklığını önlemek , sizin kod yazdığınızı biliyorum. Alışkanlıktır ben makroya devam ediyorum, kod yazmak için basit örnekleri inceliyorum. Olay yordamları her komut düğmesi için komut düğmesinin ismini alacağına göre ayrı ayrıdır. Akla şu geliyor , örnekte iki ayrı tablo veya formdan birini açmayı makroda tercih edeceksek ya ayrı ayrı iki makro yapacağız veya forma bir metin kutusu ekleyip. Düğmeye göre makro çalıştığında form üzerinde oluşturacağımız ilişkisiz metin kutusuna bir değer atayıp onu aynı makronun içinde koşul olarak kullanıp böylece tek makro yapmış olacağız. Kısa yolu var mı diye düşündüm. Takdir edersiniz bir yere varmak için kısa yol tercih edilir. Sayın modalı, zahmet edip yazdığınız için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Yukarıdaki konuyu seçenek gurubuyla hallettim, dosya ekte. İyi çalışmalar.:hey: