Konuda anlatacağım şablon yapılabilir mi?

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-08-2026
Merhaba Arkadaşlar ,

Karma karışık bir soru soracağım. Aslında yapılması mümkün olduğuna eminim ana nasıl yapacağımı gerçekten bilmiyorum.

Şimdi dilimin döndüğünce size anlatmaya çalışayım.

Öncelikle bir seçim hücresi düşünün ve bu hücrede isimler olduğunu. İsimlerden birini seçtiğimizde kişiye bir kaç bilginin gelmesini istiyorum. Bu bilgiler şöyle olmalı.

İsim seçildiğinde aynı sayfaya ;

1) Fotoğraf gelmeli
2) Öğretmeninin ismi gelmeli
3) Konu başlığı ve konu başlığının işleneceği tarih gelmeli.

:) Bizçok şey istiyoruz ama excelinde çok şey yaptığını biliyorum. sadece bu beceriye sahip olanlar için tabi..

Şimdiden yardımcı olacak yardım sever dostlara teşekkürler.

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr - Win10 x64
Resimleri klasörden mi getirecek yoksa
Resimler aynı excel tablosu içinde mi.

.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Merhaba Hüseyin Bey,

İhtiyacım için excelden gelmesi iyi olur. Tabi fotoğraf konusu elzem bir durum değil fakat oluşturulan şablonu daha can alıcı yapacağından böyle bir düşüncem oldu. Kişiyi seçtiğimde istediğim bilgilerin gelmesi.

Teşekkür ederim.

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örnek tablo yükleyin üzerinde çalışalım.
Forumda osmanlı hanedanlığı örnekleri vardı araştırın.
İstediğiniz yapıya çok yakın.

.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Aa harika önce sizin önerinizi inceleyerek çözümlemeye çalışayım. Daha sonra sizleri rahatsız edeyim. Teşekkür ederim Hüseyin Bey.

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Hüseyin Bey tekrardan merhaba,

Öncelikle söylemiş olduğunuz örnek işimin %80 lık kısmını çözdü. Fakat bir iki soru soracağım.

Şimdi upload ettiğim dosyada herhangi bir padişahı seçtiğimi düşünün ve bu padişah ile ilgili 12 adet not alınacak. Ben K19 hücresine kodu yazmaya çalıştım ama bir mantık hatası yapıyorum ne olduğunu anlayamadım.

Yukarıda istediğim 12 not ayrı ayrı tüm padişahlar için alınacaktır diye düşünün. Ve örnek veriyorum 1. Osman'ı seçtim ve 6. Notunu incelemek istiyorum. fakat k19'a gelmiyor.

Yukarıda yazdığım 1. problemimizdi diğer problemimizde aynı mantık fakat şöyle bir değişiklik var ; 1. Osman'ın sayfasındayken az önce 6. nolu formu inceledim okudum ve onunla ilgili bir değerlendirme yaptım 6. not içinde DATA sayfasında dg2 hücresine açıklamamı yazdım. Tekrar 1. Osman'ın sayfasına gelerek değerlendirici olarak seçtiğimde notu görmek istiyorum.

Bu probleme çözüm bulduktan sonra sizden tekrar yardım rica edeceğim.

Tekrardan teşekkürler.

Ekli dosyalar

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
. . .

Dosyanız ektedir.
2 tane not aralığı vardı. Ters yapmış olabilirim. Duruma göre formüllerin yerlerini değiştirirsiniz.

Verileri formülle aldığımız için tabloda yaptığınız değişiklikler anında sonuçlara yansıyacaktır.

. . .

Ekli dosyalar

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Hüseyin Bey Yine muhteşem bir hızda cevapladınız ve sorun çözüldü. Şimdi ikinci aşama için ne yapmam gerekir diye danışmak istiyorum.

Şimdi her biri 12 not girecek 16 kişi mevcut,

Ve bu notları değerlendirecek 6 kişi mevcut. Sayının yoğun olmasından dolayı ve haksızlık yaşanması adına şöyle birşey yapmak istiyorum.

Örneğin A kişisi 1. Osman'ı aldı B kişisi de 1. Orhan'ı aldı ve her biri 12 not girecek. Ama ne a kişi b'nin notlarını nede b kişisi a'nın notlarını değiştirsin istemiyorum . O nedenle 1. Osman için not verilecek bölümlere sadece a kişisinin 1. Orhanın notlarının olduğu hücrelerede b kişisinin bileceği bir şifre koyabilir miyim ?

Çok şey mi istedim :)

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
. . .

Bu tarz çok kullanıcılı parolalı koruma işlemleri oldukça vakit alıyor. Çok fazla kombinasyon var. Üzerinde dikkatli çalışmak gerek.

Şuanki iş yoğunluğumdan doalyı bu kısmıyla ilgilenemeyeceğim...

. . .

Bwtunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
değişken
15-08-2026
Çok teşekkür ederim ilginize. Yapılabilirliği olduğunu öğrenmemde benim için önemliydi ilerleyen etaplarda en azından araştırabileceğim bir bilgi...