Koruma parolası

Arkadaşlar;

Sonunda aylardır uğraştığım personel proğramını biraz merak,biraz inat,biraz araştırma ve tabiki yardımlarınız sayesinde tamamladım.

Proğramı mde'ye çevirdim.Yetkisiz kişilerin kullanımını engellemek amacı ile veritabanını şifreledim.Ama özel kullanımda açınca şifre kırılıyor.Yani şifre sormuyor bile...!

Bulduğum bir parola sistemini uyguladım ama buda Shift tuşunun azizliğine uğruyor ve şifre aşamasına gelmeden veritabanı açılıyor.

Proğrama nasıl bir açılış koruması uygulayabilirim ?

Þimdiden herkese teşekkürler.

tam anlamadım tam anlamıyla ne yapmak istiyorsun

Proğramı mde'ye çevirdim.Yetkisiz kişilerin kullanımını engellemek amacı ile veritabanını şifreledim.Ama özel kullanımda açınca şifre kırılıyor.Yani şifre sormuyor bile...!
Bulduğum bir parola sistemini uyguladım ama buda Shift tuşunun azizliğine uğruyor ve şifre aşamasına gelmeden veritabanı açılıyor.
Proğrama nasıl bir açılış koruması uygulayabilirim ?

MS'tan alinti.

Microsoft Access uygulama projesi açtığınızda ne olacağını belirtmek üzere Başlangıç iletişim kutusunu (Araçlar menüsü) kullandıysanız veya bir AutoExec makro oluşturduysanız ya da bir Aç olay yordamı (olay yordamı: Kullanıcı veya program kodu tarafından başlatılan veya sistem tarafından tetiklenen bir olay karşısında otomatik olarak yürütülen yordam.) oluşturduysanız, Access dosyanıza tam erişim sağlarken bu ayarları atlayabilirsiniz.

Veritabanını açarken Atlama tuşunu (ÜST KARAKTER tuşu) basılı tutun.
Makro güvenliği ayarlarına bağlı olarak, başlangıçta bir veya daha fazla güvenlik iletisiyle karşılaşabilirsiniz. Güvenlik iletileri kapanıncaya kadar Atla düğmesini basılı tutmanız gerekir.

Note Atlama anahtarını bir makro yazarak veya veritabanının AllowBypassKey özelliğini Yanlış'a ayarlayan Microsoft Visual Basic for Applications kodu yazarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Note Atlama anahtarını bir makro yazarak veya veritabanının AllowBypassKey özelliğini Yanlış'a ayarlayan Microsoft Visual Basic for Applications kodu yazarak devre dışı bırakabilirsiniz.

fakat bunu geçmeninde yolları var.Başka bir fonksiyonla bu tuşu pasif hale getirebiliyorsunuz.

Arkadaşlar önerileriniz için teşekkürler.
Farklı ve kalıcı tavsiyeleri bekliyorum.Gerçi şifre kırıcı proğramlarla çoğu şifre aşılıyor ama en azından access'in kendi uygulamaları ile çözülemeyen bir koruma (şifreleme) işimi fazlası ile görür. :agla:

Bende şu dökümanlar var işini görürse sevinirim kolay gelsin

Access veritabanında (.mdb) parola ayarlama

Veritabanını hangi kullanıcıların açabileceğine ilişkin kısıtlama koyan bir parola ekleyerek veritabanınız için sınırlı koruma sağlayabilirsiniz. Microsoft Access, veritabanı parolasını şifrelenmemiş bir formda saklar. Bu, veritabanınızdaki hassas verilerin güvenliğini azaltıyorsa, veritabanı parolası yerine kullanıcı düzeyinde güvenlik kullanmalısınız.

Dikkat

Parolanızı kaybeder veya unutursanız, parola kurtarılamaz ve veritabanınızı açamazsınız.
Veritabanını çoğaltacaksanız bir veritabanı parolası kullanmayın. Veritabanı parolaları tanımlanmışsa, çoğaltılmış veritabanları eşitlenemez.
Veritabanınız için kullanıcı düzeyinde güvenlik belirlenmişse ve veritabanı için Yönetici izniniz yoksa, veritabanı parolası ayarlayamazsınız. Ayrıca, veritabanı parolası kullanıcı düzeyindeki güvenliğe ek olarak tanımlanır. Kullanıcı düzeyinde güvenlik tanımlanmışsa, kullanıcı düzeyinde güvenlik izinlerine dayanan kısıtlamalar etkili olmaya devam eder.
Veritabanını kapatın. Veritabanı paylaşılıyorsa, diğer tüm kullanıcıların veritabanını kapattığından emin olun.
Veritabanının yedek bir kopyasını alın ve güvenli bir yerde saklayın.
Dosya menüsünde Aç'ı tıklatın.
Bak kutusunun sağındaki oku tıklatın, Microsoft Access veritabanının (.mdb) bulunduğu sürücüyü veya klasörü seçin, sonra da veritabanı simgesini tıklatın.
Aç düğmesinin sağındaki oku tıklatın, sonra da Ã?zel Kullanımda Aç'ı tıklatın.
Araçlar menüsünde, Güvenlik'i seçin ve sonra Veritabanı Parolası Ayarla'yı tıklatın.
Parola kutusuna parolanızı yazın.
Parola yönergeleri

Büyük ve küçük harflerden, sayı ve simgelerden oluşan güçlü parolalar kullanın. Zayıf parolalar bu Ã??eleri birleştirmez. Güçlü parola: Y6dh!et5. Zayıf parola: Evim27. Bir yere yazmanız gerekmeden anımsayabileceğiniz bir güçlü parola kullanın.

Kullanıcı adları 1 - 20 karakterden oluşabilir ve aşağıdaki istisnalar dışında alfabetik karakterler, vurgulu karakterler, sayılar, boşluklar ve simgeler kullanılabilir:

" \ [ ] : | < > + = ; , . ? * karakterleri
Ã?ndeki boşluklar
Denetim karakterleri (ASCII 10'dan ASCII 31'e kadar)
Not Parolalar büyük/küçük harfe duyarlıdır.

Doğrula kutusunda, parolanızı yeniden yazarak onaylayın, sonra Tamam'ı tıklatın.
Parola artık belirlenmiştir. Siz ya da başka bir kullanıcının veritabanını bir sonraki açışında, parola girilmesini isteyen bir iletişim kutusu görüntülenecektir.

Notlar

Veritabanı parolası çalışma grubu bilgi dosyası ile değil veritabanı ile birlikte depolanır.
Parola korumalı veritabanındaki bir tablo bağlı ise, bağlantı kurulduğunda parola, tablonun bağlantılı olduğu veritabanında önbelleğe alınır (kaydedilir). Bu herkesin verilerinizi görmesine izin verir

Birde bunu ilave ettim

Access veritabanında güvenlik hesabı parolası oluşturma veya değiştirme

Güvenlik hesabı parolası, kullanıcıların başka kullanıcı adı kullanarak oturum açmasını önlemek için oluşturulur. Varsayılan olarak, Microsoft Access, Admin kullanıcı hesabı ile çalışma grubunda oluşturduğunuz yeni kullanıcı hesapları bölümüne boş bir parola atar.

Dikkat Parolayı unutursanız, kurtaramazsınız, bu yüzden güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun. Parolanızı unutursanız, siz oturumu açmadan yönetici hesabı (içinde parolanın ve hesabın oluştuğu çalışma grubunun Yöneticiler grubu üyesi) olan bir kullanıcının parolayı temizlemesi gerekir.

Kullanıcı hesabının saklandığı çalışma grubunu kullanarak Microsoft Access'i başlatın ve oluşturmak ve değiştirmek istediğiniz parola için hesap adını kullanarak oturum açın.
Çalışma Grubu Yöneticisi'ni kullanarak hangi grubun geçerli olduğunu öğrenebilir veya çalışma gruplarını değiştirebilirsiniz.

Bir veritabanı açın.
Araçlar menüsündeGüvenlik'in üzerine gelin, sonra da Kullanıcı ve Grup Hesapları'nı tıklatın.
Bu hesap için parola önceden tanımlanmamışsa, Giriş Parolasını Değiştir sekmesinden Eski Parola kutusunu boş bırakın. Tanımlanmışsa, geçerli parolayı Eski Parola kutusuna yazın.
Yeni Parola kutusuna yeni parolayı yazın.
Parola yönergeleri

Büyük ve küçük harflerden, sayı ve simgelerden oluşan güçlü parolalar kullanın. Zayıf parolalar bu Ã??eleri birleştirmez. Güçlü parola: Y6dh!et5. Zayıf parola: Evim27. Bir yere yazmanız gerekmeden anımsayabileceğiniz bir güçlü parola kullanın.

Kullanıcı adları en az 1, en çok 20 karakterden oluşabilir ve aşağıdakiler dışındaki alfabetik karakterler, vurgulu karakterler, sayılar, boşluklar ve simgeler kullanılabilir:

" \ [ ] : | < > + = ; , . ? * karakterleri
Ã?ndeki boşluklar
Denetim karakterleri (ASCII 10'dan ASCII 31'e kadar)
Not Parolalar büyük/küçük harfe duyarlıdır.

Parolayı Doğrula kutusunda yeniden yazdırın, daha sonra Tamam'ı tıklatın.

Sevgili Abazya;
İlgin için teşekkür ederim.