Korumasız Hücrede Hücre Özellikleri Koruma.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba Arkadaşlar,
Excel tablomda;
A1 den A10 a kadar olan hücrelerde -validation- özelliği var.
C1 den C10 a kadar olan hücrelerde de - conditional formating- özelliği var.
Ben başkaları bu hücrelere değer girebilsin ama hücrelerin özellikleri değiştiremesin istiyorum.Sayfaya koruma koyduğumda tahmin edeceğiniz gibi hücreye değer giremiyorum. Bunu VBA macro suz başarabilir miyim? Eğer makrosuz olmaz ise makrosu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Saygılarımla..

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Veri girdiğiniz hücreleri seçin, hücreleri biçimlendir deyip koruma sekmesindeki kilitli tikini kaldırın.

daha sonra...
Çalışma Sayfasını koru deyin
Açılan diyalog kutusunda sadece aşağıda resimde görüldüğü gibi "kilidi açılmış hücreleri seç" seçeneği seçili olsun.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba Sn. Sinbade,
Dediğiniz gibi yapılınca hücre korunmuyor ki. Kullanıcı A2 hücresini A1 e doğru çekerek uzatıyor A1 hücresinde var olan "koşullu biçimlendirme", yada "veri doğrulama" A2 hücresindekilerle yer değiştiriyor. Yani öneriniz işimi görmedi.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Syn. sinbadın önerisi mantıklı aslında. Aşağıdaki eki bu açıklamadan hareketle yaptım. A1' de koşullu biçimlendirme var.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Merhaba Sn. leumruk,
İki uzman kişi birden beni anlamadığına göre ben kendimi anlatamadım. Baştan anlatmaya çalışayım.
Sn.leumluk dosyasında A1 de k.biçimlendirme var ama safya korumalı iken A1 hücresine değer giremiyorum ki. Demek istediğim değer girilecek hücre ile koşullu biçimlendirmesi olan hücre aynı.

Örnek: P2 hücresi için "koşullu biçimlendirme" bölgesinde aşağıdaki formul var.
Formula Is =AND(O2<>"";O2<TODAY();P2="")
O2 hücresi boş değil ise; O2 deki değer bugünden küçük ise ve P2 boş ise P2 hücre arka alan rengi kırmızı oluyor.
Şimdi ben sayfaya koruma koyunca P2 hücresine değer giremiyorum. Koymazsam kullanıcı
Q veya O hücresindeki değerin aynısını kullanmak istediğinde bu hücreleri P2 ye doğru çoğaltıyor bu seferde P2 hücresindeki k.biçimlendirme kayboluyor.
İsteğimi şu şekilde de tanımlayabiliriz: Korumalı bir hücreye korumasını kaldırmadan veri nasıl girilir; yada bir hücreye veri girişi dışındaki her şeyi nasıl sınırlarız. Kullanıcı hücreye değer girsin, hücredeki yazıyı silsin yenisini yazsın ama hücrenin yazı rengini, yazı tipini, boyutunu, var olan koşullu biçimlendirme ve/veya veri doğrulamasını vb gibi özelliklerini değiştiremesin.
İlginiz için teşekkür ederim, iyi günler..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Selamlar;
Bir de burayı inceleyin...
bütün biçimlendirme ve kopyala/yapıştır özellikleri pasif hale geliyor...

Sadece aşağıdaki kod sürükle bırak özelliğini devre dışı bırakır...

Kod:
Application.CellDragAndDrop = False

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Çok teşekkür ederim Sn.Sinbade,
Sn. Korhan Ayhan da aynı adresi referans gösterdi. Çözüm işimi gördü sizlere çok teşekkür ederim yalnız ufak bir problem var. Makroyu çalıştırırken "all open workbooks" değil de "this workbook" u seçmeme rağmen bu makronun yazılı olduğu dosya açık olduğu süreçe PC de açık tüm excel dosyalarında da menüler (kopyala -yapıştı vb.) iptal oluyor. Bu normal midir?
Saygılarımla..

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 English
Örnek dosyanın "ThisWorkbook" kısmına yazılan kodlar var.
Muhtemelen sadece "Module1" kısmındaki makro kodlarını girdiniz fakat "ThisWorkbook" kısmındaki kodları girmediniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 2007 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-08-2023
Çok teşekkür ederim Sn.Sinbade,
Sn. Korhan Ayhan da aynı adresi referans gösterdi. Çözüm işimi gördü sizlere çok teşekkür ederim yalnız ufak bir problem var. Makroyu çalıştırırken "all open workbooks" değil de "this workbook" u seçmeme rağmen bu makronun yazılı olduğu dosya açık olduğu süreçe PC de açık tüm excel dosyalarında da menüler (kopyala -yapıştı vb.) iptal oluyor. Bu normal midir?
Saygılarımla..

Merhabalar Sn. Sinbade nasıl çözüm buldunuz anlayamadım. Aynı sorun bende de var malesef ve sürekli tablomu düzenlemek zorunda kalıyorum! Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim.