Koşul yerine gelirse işlem yap yoksa aynı kal????

Buraya emek veren tüm arkadaşlara selamlar...
SORUNUM ÞU ;
(EK'teki dosyayı görerek akursanız daha anlaşılır olacaktır)

Bu yerel bir radyonun müşteri alacak borç takibini sağlayan benim yaptığım bir dosya.Diğer tüm kısımlar işlevlerini yerine getirirken !!!Sorun sponsor kısmında..Lütfen SPONSOR kısmına bakınız...

SPONSOR kısmının içinde yer alan AE24,AE25,AE26,AE27,AE28,AE29 ve AE30 hücreleri otomatik değişen tarihe göre değişkenlik göstermektedir..
Þöyle ki;
En üstteki bugünü gösteren kısım bilgisayarın tarihine göre otomatik değişmekte..hemen yanında hangi gün olduğu görünmekte onun yanında da haftanın kaçıncı günü olduğu rakamla görülmektedir.Tüm bunlar otomatik oluyor.
Sponsor kısmındaki haftanın günlerine bakarsanız hemen yanındaki kutucuklarda (bazı günlerin karşısında ) rakamla 1 yazmakta.bu değişebilir elle girilen bir değerdir.kimi zaman 2 yada 3 olabilir..bu rakamlar haftanın o gününde müşteriye ait kaç saatlik sponsor program yapıldığını gösteriyor...mesela pazartesi çarşamba ve cuma günleri 1'er saat (örnekte olduğu gibi)
Sponsor birim fiyatı da 10 ytl olarak görülüyor ki bu da elle girilen ve değişebilecek bir değer...
BUNA GÃ?RE ; AE24 ile AE30 arasını incelerseniz (hücre içindeki formulleri) ...günlerden pazartesi olduğunda haftanın günü 1 i gösterecektir ki bu durumda pazartesinin karşsınıdaki AD24 hücresi AI25 ile çarpılacak ve sonu AE24 de verecektir (10 ytl gibi) aksi halde 0 ytl gösterecektir...bu hergün bu şekilde otomatik olarak değişecek..
yaaani AE24:AE30 alttoplamını alırsanız kimiz günler 0 YTL kimi günlerse işleme göre 10 YTL veya daha üzeri bir miktar verecektir.

BU DURUMDA OLMASINI İSTEDİÐİM ÞEY VE SORUNUMUN TEMELİ ÃžU....

Sponsor Toplam Alacak yaani AI29 hücresi değerlere göre otomatik değişen =ALTTOPLAM(AE24:AE30) değerini baz almalı ve ne zamanki =ALTTOPLAM(AE24:AE30) > 0 olursa [[[AI29 hücresini ilk etapta 0 kabul edelim]]] AI29+=ALTTOPLAM(AE24:AE30) olmalı...aksi halde AI29 ne değerdeyse aynı kalmalı.
Yaaaani AI29 "0" sa ..=ALTTOPLAM(AE24:AE30) 0 dan büyük bi değer mesela 10 ytl gösterdiğinde AI29 hücresi 10 ytl olmalı..ertesi gün ..=ALTTOPLAM(AE24:AE30) değeri "0" vereceği için AI29 10 YTL olarak kalmalı...bir sonraki gün bu değer değiştiğinde üzerine o değeri eklemeli...ve bunları otomatik yapmalı..
Bunu eğer fonksyonu ile yapmaya kalktım ama ya çok fazla işlev girdiniz dedi yada dosyayı her açıp kapayışımla veya her kaydet dediğimde üzerine ekledi...yaani istenilen sonucu vermedi...
Biliyorum bayaa karışık oldu ama

daha basit bir dille şöyle diebilirim...
AI29 hücresi =ALTTOPLAM(AE24:AE30) un ne gösterdiğini esas almalı..ve bu değer 0 dan büyükse kendiyle toplamalı...değilse aynen kalmalı..istediğim bu...şimdiden ilgilenecek ve yardım edecek tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler..

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın blackangel_21_, Kendi adıma konuşayım, ben dosyanızın içinde kayboldum gittim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızdan anladığım kadarı ile bütün işlem A2 hücresindeki tarihe göre yapılıyor, bunun anlamıda AI29 hücresindeki değer günde sadece bir kez hesaplanacaktır. Bu durumda aşağıdaki kodu bir modül sayfasına kopyalayın. Dosya açıldığında sadece bir kez çalışacaktır. Dolayısıyla incelemeyi sadece günde bir kere yapacaktır.

[vb:1:54f1930768]Sub auto_open()
If [bg1] = Date Then Exit Sub
topla = WorksheetFunction.Sum([ae24:ae30])
If topla = 0 Then Exit Sub
[ai29] = topla + [ai29]
[bg1] = Date
End Sub[/vb:1:54f1930768]

Sayın Yesertener...:)) öyle göründüğüne bakmayın aslında o kadarda karışık değil..Ben dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım ama yine de ilgine teşekkürler..

Levent bey ...Dediğiniz gibi bir nevi herşey A2 hücresindeki değişen tarihe bağlı ve AI29 değişen tarihe bağımlı olarak alttoplamı değişen AE24:AE30 aralığını esas alıyor..orda "0" dan büyük bir değer görürse gördüğü değeri kendi üstüne ekliyor..."0" görürse olduğu gibi kalıyor..mantık bu...yazdığınız kodu ekledim ama ya ben doğru şekilde ekleyemedim yada başka bir hata yaptım neden bilmiyorum çalıştıramadım...

Bir şey daha levent bey..daha önce bununla ilgili açtığım konudaki küçük örnek için yazdığınız bir formul vardı aynı buna benzer..onu uygulamıştım olmamıştı hatırlarsınız..o dosyayı da sildim ama bu formulu şimdiki dosyaya eklemeye kalkarken ALT+F11 yaptıımda o da çıkıyo karşıma...silmeye kapatmaya çalışıyorum ama olmuyo.her açışta o da çıkıyo....acaba bu da o yüzden mi çalışmadı bilgisayarımda.???etkisi olabilirmi.

ilk önce onu silmelisin.
module1 in üstüne gelip sağ tuş yap remove de.çıkan seçeneğede hayır de.mosule1 silindi.ondan sonra insert-modüle yap.
yeni çıkan modüle Leventm in verdiği kodları kopyala ve Run seçeneğine basıp çalıştır.

error "13" hatası çıkıyo aynen uyguladım ama olmadı arkadaşlar...ben bunu ekleyip çalıştırmayı başaramadım afedersiniz:(

yukarıda var ama bi kez daha ekliyim...bunun içinde makro varsa bi bakında kesin ben bi yerlerine eklemiş silememiş olabilirim:)))
....
olmasını istediğim olayı EXCEL diliyle annatmaya kalkarsam
AI29 hücresinin içine şu formulu girdiğinizi düşünün

=EÐER(ALTTOPLAM(AE24:AE30)>0 ; ALTTOPLAM(AE24:AE30)+AI29;AI29

eğer AE24 ileAE30 alttoplamı 0 dan büyük olursa çıkan bu değeri AI29 üstüne eklesin yoksa AI29 aynı kalsın...

DOSYA EKTE...

ARKADAÞLAR SORUN ÞURDA OLABİLİR Mİ???

levent beyin gönderdiği makroyu korhan beyin yardımıyla ekledik dosyaya...onun makinasında tamda benim dediğim gibi aynen çalışıyo sorunsuz...ama benim makinamda çalışmıyo...aynı bürodaki diğer makinada denedim orda da olmadı..ama bu makinaların tüm kurulumlarını bir arkadaş yaptı..acaba benim excelimde bi eksik yada hata olabilirmi???
2002 tr excel kullanıyorum...bi eksikten dolayı bende çalışmıyo olabilirmi acba...Araçlar menüsünden microsoft macro düzenleyicisine tıkladım ama bu özellik kullanılamıyor yüklü deil dedi yükliyim dedim ama cd istiyo o da bende yok...naaapmalıyım?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer AI29 hücresine dosya açıldığında yazmıyorsa bunun tek sebebi AE24:AE30 arasındaki verilerin toplamının sıfır olmasındandır. PC nizin tarih ayarını değiştirerek veya bu aralıkta sıfırdan büyük bir değer oluşturarak deneyin. Deneme için dosyayı tarihi değiştirdikten sonra kapatıp açın.

Ok arkadaşlar çok teşekkürler...sorun çözüldü...levent bey sizin en son yazmış olduğunuz kodu koray arkadaşımızın yardımıyla dosyaya ekledim ve çalıştırdım..ilkin olmadı nedenini de çözdüm çünkü bendee excel 2002 tr vardı...Excel 2003 ü kurdum ve o şekilde çalıştırdım ve oldu..çok sağolun...
ilginiz ve emeğiniz için sonsuz teşekkürler.