Soru Koşula göre boş hücreler olmadan veri çekme problemi

Excel Vers. ve Dili
Office Pro Plus 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-02-2023
Merhaba Arkadaşlar,

Örnek Dosya: https://s6.dosya.tc/server6/os8r4d/A1.xlsx.html

Excel'de 2 adet sayfa var.

1.Sayfada;

- A2 Hücresinde Aktarıldı ve Aktarılmadı olarak 2 adet seçenek var.
- B2 Hücresinde 2. satıra özel ürettiğim bir kod mevcut.

Benim yapmak istediğim.

Excelde 2. Sayfada,

- 2. Sayfada A1 Hücresine Aktarıldı yazdım diyelim.
- Excelde 1.Sayfada ne kadar A2 hücresine Aktarıldı olarak yazılan var ise 2.Sayfada A2 hücresinden başlayıp aşağıya kadar yazmasını istiyorum.
(Sayfa1 de Aktarıldı'nın yanındaki B2 hücresinde yazan kod un gelmesini istiyorum. Sayfa 1 de aktarıldı olanların yanındaki kodlar gelecek.)

Sayfa2 de aktarıldı yazınca aktarıldıların yanındaki kodlar gelecek. Aktarılmadı yazarsam Aktarılmadı olanların yanındaki kod gelecek.

Sayfa1 de aktarıldı, aktarılmadı olarak rastgele yazacak ama sayfa2 de ben aktarıldı yazdığımda a2 den aşağıya kadar boşluk olmadan yazması lazım.

Uzun oldu ama açıklayıcı olsun diye detaylı yazdım arkadaşlar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

DİZİ formüldür.

C++:
=EĞERHATA(İNDİS(Veri!$B$1:$B$1000;KÜÇÜK(EĞER(Veri!$A$1:$A$1000=$A$1;SATIR(Veri!$A$1:$A$1000));SATIR(A1)));"")

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Deneyiniz.

DİZİ formüldür.

C++:
=EĞERHATA(İNDİS(Veri!$B$1:$B$1000;KÜÇÜK(EĞER(Veri!$A$1:$A$1000=$A$1;SATIR(Veri!$A$1:$A$1000));SATIR(A1)));"")
Hocam 2 konuda problem yaşıyorum.

Birincisi: Hocam formülünüz değerleri getiriyor fakat şartlar çalışmıyor ne varsa getiriyor. Aktarım sayfasında a1 hücresini şart olarak koymuşsunuz formüle doğru okuyabildiysem ama veri sayfasında aktarıldı da yazsa çekiyo aktarılmadı yazsada çekiyo.

Yani aktarım sayfasında aktarıldı yazdığımda veri sayfasında sadece aktarıldı yazanların karşısındakileri çekmesi lazım hocam.

İkincisi: Hocam veri sayfasında aktarıldı aktarılmadı diye satırlar karışık olarak dolduruluyor. Aktarılmadıları sayfa2 de görmek istediğim zaman veri sayfasında karışık işlenmiş olsa dahi ben satırlarda boşluk olmadan sırayla aktarım sayfasında görmem lazım.

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Hocam kendimce bir yöntem türettim fakat yine bir konuda desteğinize ihtiyacım var.

Örnek Dosya: https://www.dosya.tc/server35/uiy7jg/Kitap1.xlsx.html

Hocam bu yöntem gayet basit ama işimi görüyor açıkcası.

A sütununa şartıma göre değer yazdırıyorum. C sütununda ise hücre doluysa 1-2-3-4-5 şeklinde sıra no vermesini istedim.

Göreceğiniz üzere 2 den 4 e ve 4 den 6 ya atlıyor sıra numarası verirken. Hücre boş olsada onu algılıyor. Ya o boşluğu algılamamasını sağlamam lazım yada sadece A hücresinde 1 yazıyor ise sıra nosu verdirmem lazım.

Bana bu konuda yardımcı olursanız hem daha basit ve benim algılayabileceğim şekilde işim çözülmüş olur hocam

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023

Şöyle bir konunuda yazdığınızı gördüm ve orda uzunluk şeklinde bir formül entegre etmişsiniz. =EĞER(A2="";"";BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A$2:A2)) bu formüle uzunluk formülünü entegre etmeyi başaramadım. Formül hücrede boş değer de verse bu örnek verdiğim kod onu yinede sayıyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Mesajımda koyu renkle belirttiğim detayı uyguladıysanız sorun yaşamamanız gerekir.

Ben deneyerek olumlu sonuç aldıktan sonra size cevap yazdım.

Ayrıca son eklediğiniz dosyada A sütununa ihtiyacınız yok.

C2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp alata sürüklemeniz yeterli olacaktır.

C++:
=EĞER(B2<>$I$1;"";EĞERSAY($B$2:B2;$I$1))

Excel Vers. ve Dili
09-02-2023
Mesajımda koyu renkle belirttiğim detayı uyguladıysanız sorun yaşamamanız gerekir.

Ben deneyerek olumlu sonuç aldıktan sonra size cevap yazdım.

Ayrıca son eklediğiniz dosyada A sütununa ihtiyacınız yok.

C2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp alata sürüklemeniz yeterli olacaktır.

C++:
=EĞER(B2<>$I$1;"";EĞERSAY($B$2:B2;$I$1))
hocam bu son verdiğiniz cuk diye oturdu problemsiz. Sağolasın