Koşullara Göre Satırdaki İlk Dolu Hücrenin Değerini Yazdırma

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office Pro 2019 TR 32 Bit
Windows Pro 10 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-08-2028
Sayın Uzman Arkadaşlar,

• Çalışmamın ilk satırı (A1:BM1 aralığı) tablonun başlığıdır.
  • "BE1:BL1" aralığı ölçüt aralığı olarak kullanılacak olup "BE2:BL25" aralığına formülleri atamak istiyorum.
  • "C2:C25" ile "F2:F25" sütunları ikili koşul olarak alınacaktır.
  • Bu kriterlere göre "G2:BC2 aralığındaki ilk dolu hücredeki veriyi, "BE2:BL2" aralığındaki ölçüt aralığına yazdırmak istiyorum.
Konu hakkında uzun zamandan beri uğraşıyorum, maalesef henüz bir çözüm üretemedim.
Konu hakkında uzman arkadaşların, benim için çok değerli olan yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Örnek Çalışma Link:
https://www.dosyaupload.com/fjaG

Ekli dosyalar

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows Pro 10 TR 64 Bit
23-08-2028
Sayın Uzman Arkadaşlar,

Yukarıda talep edilen fonksiyon ile yatıp kalkıyorum. Dün gece geç saatlere kadar araştırdım. Örnek sayılabilecek bir çok çalışmayı incelememe rağmen bir sonuca ulaşamadım.
Siz uzman arkadaşların benim için çok değerli olan desteğini rica ediyorum.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

systran

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 [TR], 2013 [TR]
=KAÇINCI(YANLIŞ;EBOŞSA(G8:BC8);0) --> verilen aralıktaki ilk boş hücrenin soldan kaçıncı olduğunu verir.
=İNDİS(G8:BC8;KAÇINCI(YANLIŞ;EBOŞSA(G8:BC8);0)) verilen aralıktaki lk boş hücrenin içeriğini verir.

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows Pro 10 TR 64 Bit
23-08-2028
Sayın Systran,

Öncelikle konuya gösterdiğiniz ilgi ve çözüm öneriniz için size çok teşekkür ederim.
Verdiğiniz formül talepleri karşılamamaktadır. #YOK hatası vermektedir.
Formülleri üretirken "BE1:BL1" aralığını ölçüt, "F" sütununun da koşul olarak alınması gereklidir.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif;

DİZİ formüldür. Formülü hücreye yazdıktan sonra hücreyi CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basarak terka ediniz. Aksi halde doğru sonuç üretmez.

Kod:
=EĞER(SAYIYAÇEVİR(SOLDAN(BE$7;5))=İNDİS($G$7:$BC$7;;MİN(EĞER($G8:$BC8<>"";SÜTUN($G8:$BC8)-6;"")));İNDİS($G8:$BC8;;MİN(EĞER($G8:$BC8<>"";SÜTUN($G8:$BC8)-6;"")));"")

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows Pro 10 TR 64 Bit
23-08-2028
Sayın Korhan Ayhan,

Adeta hızır aleyhisselam gibisiniz. Ne zaman ümidim kırılsa yetişiyorsunuz.
ALLAH sizden ve sevdiklerinizden razı olsun. Gönlünüzden geçen her şeyi hayırlısı ile nasip etsin.
Kolay gelsin.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows Pro 10 TR 64 Bit
23-08-2028
Sayın Korhan Bey,

Affınıza sığınarak, aşağıdaki dosyada kırmızı-beyaz olarak işaretlediğim alanların saatlerde değişiklik yaptım. Aynı saat ile başlayan sütunların toplamlarının tekrar ettiğini gördüm. Sanırım formül ölçüt olarak kullanılan hücrelerin ilk 5 karakterini almaktadır.
Örnek çalışmamda bunu öngörememek tamamen benim hatam ve sizin çok değerli vaktinizi aldım. Bunu için sizden özür dilerim.
Online olduğunuzdan beri bir çok konuya destek verdiğinizi gözlemleyen biri olarak, yeni oluşan durumdan dolayı konuya cevap vermez iseniz sizi anlayışla karşılarım. Elbette cevap vermeniz nazarımda çok makbule geçecektir.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Ekli dosyalar

Believing

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows Pro 10 TR 64 Bit
23-08-2028
Sayın Uzman Arkadaşlar,

Örnek çalışmalardan yola çıkarak bir sonuca ulaştım. Konu çözümlenmiş olup, benzer konularda çözüm veya destek arayan kardeşlerimiz için çalışmamı paylaşıyorum. Çalışmamın içine üç alternatif formül ekledim.

Alternatif-01 (Dizi formülü olarak "BE8" hücresine kobyalayıp CTRL+SHIFT tuşları birlikte basılı iken ENTER tuşuna basınız.)
Kod:
{=EĞER(BE$7<>$F8;"";EĞER(BE$7=$F8;İNDİS(G8:BC8;KAÇINCI(1;EĞER(EBOŞSA(G8:BC8);"";1);0))))}
Alternatif-02 (Dizi formülü olarak "BE8" hücresine kobyalayıp CTRL+SHIFT tuşları birlikte basılı iken ENTER tuşuna basınız.)
Kod:
{=EĞER(BE$7<>$F8;"";EĞER(BE$7=$F8;İNDİS(G8:BC8;KAÇINCI(DOĞRU;G8:BC8<>"";0)))))}
Alternatif-03 (Dizi formülü olarak "BE8" hücresine kobyalayıp CTRL+SHIFT tuşları birlikte basılı iken ENTER tuşuna basınız.)
Kod:
{=EĞER(BE$7<>$F8;"";EĞER(BE$7=$F8;DOLAYLI(HÜCRE("address";İNDİS(G8:BC8;KAÇINCI(DOĞRU;G8:BC8<>"";0))))))}

Yukarıdaki konuyu çözümlememe katkı sağlayan, bu seviyeye gelmemi sağlayan
Sayın Hüseyin Bey(Administrator)
Sayın İdris SERDAR
Sayın Korhan AYHAN
Sayın Levent MENTEŞOĞLU
Sayın Necdet Bey,
Sayın Ömer Bey,
Sayın Zafer Bey,
Sayın Zeki GÜRSOY
Sayın Murat OSMA
Sayın Orion1, Çıtır, Halit3, Haluk, Dalgalikur, Turist, Yusuf44 ve daha adı hatırlayamadığım ben de emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Karşılıksız verdiğiniz destekler için haklarınızı helal ediniz.ALLAH sizlerden ve sevdiklerinizden razı olsun. Gönlünüzden geçen her şeyi hayırlısı ile nasip etsin.
Kolay gelsin.

Saygılarımla,
Ömer Ali ÜZÜMCÜ

Ekli dosyalar