Koşullu biçimlendirme bu kadar mı zor?

Günaydın arkadaşlar.
Ekteki dosyamda kdv beyannamesinin hesaplamasını yapmaya çalıştım.Sayfa1 e bilgileri giriyorsunuz kdv önyüz sayfasına da formülle aktarıyorum.Ancak beni en çok zorlayan mesela 21.365,12 sayısını ayrıştırarak virgülden önceki ve sonraki sayıları kdv önyüz sayfasına ayrı ayrı hücrelere göndermek oldu.Parçaal işlevi işimi görmedi çünkü her nekadar virgülden sonraki rakam sayısı sabit olsada, virgülden önceki rakam değişken oluyor 1-2-3-4-5 rakam olabiliyor (1,25-22,00-125,32-1.254,47) gibi.
Neyse bunları iyi kötü hallettim asıl sorum şu:
Kdv önyüz sayfasında formülle sayfa 1 den gelen değerlerde aşağıdaki koşullarda koşullu biçimlendirme yapmak istedim ama beceremedim işte burada yardımlarınızı bekliyorum

1- Hücre değeri (iki ayrı hücrede gözüküyor) 0,00 olursa yazı rengi beyaz olacak
2- Hücre değeri 0,04 olursa varsayılan yazı rengi olacak
3- Hücre değeri -1,00 yani negatif sayı olursa yazı rengi beyaz olacak

İşte benim zorlandığım tam sayılar ve ondalık sayıların farklı hücrelerde bulunması.Beyaz renkli olanlar yazıcıdan çıkmayacak yani boş gözükecek.Yardımlarınızı bekliyorum

Sayın 07 Osman,

1. Sayının bölünmesi: YTL için SOLDAN(A1;UZUNLUK(A1)-3)
YKR için SAÐDAN(A1;2)

2.Koşullu Biçimlendirme için biçimlendirme yapacağınız hücreleri Ctrl tuş bileşimi ile seçin. Biçim>Koşullu Biçimlendirme>Hücre Değeri seçili iken hemen yanındaki kutucuktan 'küçük ya da eşit' seçin onun yanıdaki kutuya da 0 yazın. Biçim butonundan yazı rengini beyaz seçin ve tamam deyin. Olması gerekir.

Kolay gelsin.

Serpily' Alıntı:
Sayın 07 Osman,

1. Sayının bölünmesi: YTL için SOLDAN(A1;UZUNLUK(A1)-3)
YKR için SAÐDAN(A1;2)

2.Koşullu Biçimlendirme için biçimlendirme yapacağınız hücreleri Ctrl tuş bileşimi ile seçin. Biçim>Koşullu Biçimlendirme>Hücre Değeri seçili iken hemen yanındaki kutucuktan 'küçük ya da eşit' seçin onun yanıdaki kutuya da 0 yazın. Biçim butonundan yazı rengini beyaz seçin ve tamam deyin. Olması gerekir.

Kolay gelsin.

Sayın @serpily koşullu biçimlendirmeyi o şkilde çok denedim yani en azından tam sayılarda başka bir excel sayfasında denediğimde oluyor ancak bu örnekteki kdvönyüz sayfasında olmuyor denedinizmi bilmiyorum örnekte.Ayrıca bir sorun da şu 0,12 rakamında 0 ayrı hücrede 12 ayrı hücrede ama bu şekilde 0 ın beyaz renge dönmemesi lazım.Bilmem anlatabildim mi?İsterseniz örneği bir daha inceleyin.

Sayının bölünmesi ile ilgili olarak da yazmış olduğunuz formüldeki uzunluk(metin uzunluğu galiba) değişken yani net bir karakter sayısı yok .3 de olabilir 5 de 1 de olabilir.

Sayın 07 Osman,

Dün işlerim yoğun olduğundan ve sorunuz biraz zaman gerektirdiğinden zaman ayıramadım.

Sayfada anlayamadığım bazı şeyler var. Mesela 0,5 neden çıkarılıyor ve 2.sayfaya 0,5 çıkarılmış hali mi yoksa ilk hali mi yazılacak gibi...

Sayfa 1 de bazı değişiklikler yaptım. Eğer bu değişiklikler sizin işinizi karıştıryorsa sütunları değiştirebilirsiniz. Bu değişiklikler ile 2.sayfadaki koşullu biçimlendirmede kullandığımız formulü kolaylaştırmış oldum.

Bir inceleyiniz.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Osman Bey dosyanızı incelemek için indirdim ama sorunuzu tam anlayamadım hücreleri iyice bitiştirmişsiniz. Hücrelerle uğraşmak uzun zaman alacağa benziyor. Siz yapmak istediğiniz yani sadece takıldığınız kısım için bir örnek excel sayfası yapıp,sorunum budur deyip burayada ataç edebilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 - 2007
SAYIN07 Osman, bey kdv beyannamesi hazırlıyorsunuz ancak olmayan rakamları bilinmedik bir şekilde bir değerden çıkarıyorsunuz, açıklamasını yaparsanız yardımcı olmaya çalışalım

Merhaba Arkadaşlar,
Yıllık izindeydim bu yüzden cevaplarınızı ancak bu gün bu saatte okuyabildim sorum biraz karışık olabilir aslında mesajımı okuyan arkadaşların arasında muhasebeci bir arkadaş olsa daha kolay olurdu ama neyse:)))
Bu işin şakasıydı sorumu daha anlaşılır ve basit bir şekilde bir sayfa hazırlayıp göndereceğim yarın inşallah olur.İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.İyi akşamlar.

Arkadaşlar bekleyemedim örnek dosyayı ekte sunuyorum hepimize kolay gelsin..

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın 07 Osman, Muhasebeci değilim ama ben rakamları ayırdım, örnek dosya gönderiyorum.
Sıfır değerlerinin görülmemesi için de koşullu biçimlendirme yapmaya gerek yok.
Tools--Options--View--Zero Values deki çentiği kaldırın Sıfır değerler görünmez.
Araçlar--Seçenekler-Görünüm--Sıfır değerler
İyi Geceler

Sayın @necdet yesertener sizin örneğinizde 0,25 ve 0,01 değerleri ayrıştırıldığında tam sayı olan 0 lar gözükmüyor dikkat ederseniz.

Sayın @teknik sizin örneğiniz ise galiba yanlış gönderdiniz benim gönderdiğim ilk örneğin aynısını göndermişsiniz.

Benim için önemli olan eğer sayısal bir değer varsa 0,01 dahi olsa her ikiside gözükecek ayrıştırıldığında.sadece 0,00 olursa gözükmesine gerek yok.Bilmem anlatabildim mi?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın 07 Osman, sizde Sıfır değerlerinin görünmemesini istemiyormuydunuz? Koşullu biçimlendirme ile üstelik, bende öyle yaptım

Þimdi olay şu: A1 hücresinde diyelimki 0,25 var bunu B1 hücresine 0, C1 hücresine 25 gelecek şekilde ayrıştırılacak ve hem B1 deki 0 rakamı hemde C1 deki 25 rakamı gözükecek.Yanlış anlaşılma olmasın ben dedimki 0,00 olursa yani hem tam sayı hemde ondalık sayı tamamen 0 olursa gözükmeyecek.
Bunun sebebine gelince beyanname örneğinde (bu örneği ben hazırlamadım direk gelirler genel müdürlüğünün sitesinden indirdim) tam sayı ve ondalık sayılar için ayrı hücreler ayrılmış olması yani 0,25 sayısı bir değeri temsil ettiği için onun için ayrılan hücrelerde hem 0 rakamının hemde 25 rakamının gözükmesi gerekiyor.Dediğim gibi rakam 0,00 olursa yani hiç bir sayısal değer temsil etmiyorsa gözükmeyecek...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Hmmm Sayın 07 Osman, Olay şimdi anlaşıldı, düşünmek gerek

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın 07 Osman, Dediğinizi yaptım, örnek dosyayı ekliyorum, Artık uygulamasını siz kendi dosyanızda yaparsınız.

İyi Çalışmalar

Sadece merakımdan soruyorum. Benim çalışmam işinizi görmedi mi, yoksa siz dosyayı mı görmediniz Osman Bey?

Sayın @serpily sizin örneğinizde 0 olması gereken yerlerde negatif -1 olarak gözüken değerler var yinede ilginiz için teşekkür ederim.

sayın @necdet yesertener sizin en son gönderdiğiniz örnek işimi görecek gibi gözüküyor işlerimin yoğunluğu ile tam detaylı bakamadım çok teşekkür ederim.

Tekrar tekrar ilgilenen tüm excel dostlarına sonsuz teşekkürler..

Sayın @necdet yesertener teşekkür ederim tam işimi gören bir çalışma ellerinize sağlık.