Soru Koşullu Biçimlendirme-Çoklu Sayfalar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-04-2023
Kod:
=YADA(C4=$H$4:$H$100)
=$C$4:$C$100
Merhabalar. Excel'de Yukarıdaki formülü kullanarak koşullu biçimlendirme yapıyorum. H Sütunundaki Veriyi C sütununda arayacak Eşleştiğinde ise Bunu Kırmızı Dolgu Rengi ve Beyaz yazı fontu ile gösterecek. Buraya kadar sorun yok. Ancak excel Dosyamda ihtiyaca göre yeni sayfa ekleyip siliyorum. Bu sayfalar 20 tane tane olabilmekte. Tüm sayfalarda C sütunundaki değerler hep aynı sadece satır sıralaması değişiyor. Ancak H sütunundaki veriler tamamen farklı oluyor.
Tüm Sayfalardaki H Sütununu kontrol ederek tüm sayfalardaki C sütununu benim istediğim şekilde koşullu biçimlendirmeme yardımcı olabilir misiniz?

Yardımcı kolon kullanarak Eklediğim her yeni sayfaya ilgili sütun hücrelerini kopyalıyorum ancak elle yapmak çok zaman alıyor. Çünkü o sayfaları silip tekrar yeni bir sayfa oluşturmama gerekebiliyor. İyi Forumlar

Not: Tüm sayfalar diyorum Ama bazı sayfalar kapsam dışı kalmalı. O nedenle makro ya da formülü belirlediğim sayfalarda işlem yapmayacak şekilde ayarlamak gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
07-04-2023
Yardımcı kolon kullanarak Tüm sayfalardaki H sütunundaki hücreleri yardımcı kolona kopyalıyorum bu şekilde koşullu biçimlendirmeyi yapıyorum demiştim. Ancak 20 sayfa varsa her birinin H sütunundaki hücreleri birbirinin yardımcı kolonuna kopyalamak zor oluyor. Çünkü yeri geliyor 19 sayfayı silmem gerekip yeni sayfalar oluşturmam gerekebiliyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
07-04-2023
Özür dilerim. Hiç kimse cevap vermek zorunda değil. Ama merak ettim. Soru mu çok gereksiz? Cevabı mı uğraştırıcı ya da imkansız mı? Mümkün değilse en azından alternatif çözüm yolları aarayayım.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
29-09-2023
naçizane bir tavsiye, örnek dosya eklemeniz halinde çözüm bulunacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
07-04-2023
Merhabalar. Kendi dosyama uygulamak için tamamen kurgu olan bir deneme dosyası ekledim. Bu deneme dosyasında.

1,2,3 İsimli sayfalarda H sütununda veriler var. Sizlerden istediğim
1- Bu sayfalardaki H sütunun daki verileri 1,2,3 sayfalarının her birinin AJ sütununda alt alta gelecek şekilde kopyalamalı.
Bu kopyalama yaparken kaynak hücrenin biçim öğeleri(Renk,kenarlık vs) gelmemeli.

Bu kopyalama işlemi dinamik bir biçimde yapılmalı. H sütununa her bir veri girişimde ilgili veriyi Aj Sütununa Kopyalamalı(AJ2 den itibaren). Ayrıca sayfa sayısı değişkenlik gösterebilir. O nedenle yeni eklenen sayfalarda da işlem yapılmalı. Ama deneme dosyasında A B gibi sayfalarda işlem yapılmamalı.

Notlar: AJ sütununa kopyalanmasını istememin sebebi, AJ sütununu Yardımcı kolon olarak kullanıyorum. Bu sayede Formül Kullanarak AJ de ki değer Her bir sayfadaki(1,2,3 vs isimli) C sütununda ki bir değere eşitse C sütunundaki İlgili Hücreyi Kırmızı dolgu ve beyaz yazı tipi ile yazmasını sağlıyorum. Eğer Farklı bir yönteminiz varsa o şekilde de yapabiliriz.

Eğer Zor olmayacaksa H sütunundaki Değerlerin AJ sütununa kopyalanması işleminde, Boş hücreleri ve tekrarlı değerleri kopyalamazsa güzel olur. Teşekkürler.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 Pro
Türkçe
07-04-2023
@tukayf merhabalar. Müsaitseniz ilgilenebilir misiniz?