koşullu biçimlendirme destek talebi

Excel Vers. ve Dili
office 365 - türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15.01.2023
Merhabalar Üstadlar,

Öncelikle şimdiden teşekkür ederim desteğiniz için.

Fatura takibi yapmak için bir excel oluşturuyorum.

Şunu yapmak istiyorum X(B2 hücresi) tarihinde kesilen, Y(B3 hücresi) vade süreli, Z(B4 hücresi) tutarında fatura (ki bu formülde kullanılmayacak). Vade süresi dolduğunda uyarı versin (renk değiştirsin vb.)
Örnek; B2=fatura kesim tarihi : 10.7.2021
B3=vade süresi : 15 gün
Tarih 25.7.2021 olduğunda uyarı olarak bir şekilde beni bilgilendirmesini istiyorum. Hergün kullanacağım için renk değiştirmesi benim için yeterli olacaktır.

Teşekkürler.

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba,

B4 hücresini Koşullu biçimlendirme yapabilirsiniz. En alttaki Formülle kısmını seçmeniz lazım. Versiyonunuz ingilizce ise Now() kullanınız.
=ŞİMDİ()-$B$2>=$B$3

Ancak tahsil edildiğinde ne olacak?

Excel Vers. ve Dili
office 365 - türkçe
15.01.2023
X(B2 hücresi) tarihinde kesilen, Y(C2 hücresi) vade süresi, Z(D2 hücresi) tutarında fatura (ki bu formülde kullanılmayacak). Vade süresi dolduğunda uyarı versin (renk değiştirsin vb.)
Yan yana ayarlamışken tabloyu, anlatımda alt alta olarak yanlış ifade etmişim. Doğrusu yukarda hocam. Söylediğiniz formülü uyarlamaya çalıştım ancak çalıştıramadım
D2 sütununu seçtim koşullu biçimlendirme, en alttaki formüllü olanına formülü yapıştırdım, biçimlendirmeyi de kırmızı yaptım ancak fatura kesim tarihinden 15 gün geçmiş olmasına rağmen kırmızı yanmadı.

=ŞİMDİ()-$B$2>=$C$2 şeklinde düzelttim D2 sütununda biçimlendirmiştim.

Tahsil edildiğinde yanına işaret koyarım diye düşünmüştüm.

Desteğiniz için teşekkürler

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba,

Altın üyesiniz küçük bir örnek eklerseniz; daha çabuk çözüme ulaşırsınız. Ayrıca üstadlar daha güzel öneriler sunabilir.

Excel Vers. ve Dili
office 365 - türkçe
15.01.2023
Teşekkürler, ekledim şimdi.
Herhangi bir hücrede artık fatura ödeme tarihinin geldiğini görmek istiyorum.
Sadece 15 gün geldiğinde değişsin (kırmızı renk alsın) ve ben müdahale etmediğim sürece de öyle kalsın.
Fatura ödeme alındığında yan kutucuklara ödeme alındı, evet vb. gibi ibare yazarak takip etmem yeterli olacaktır. Ödeme süresi geldiğinde mesela fatura tutarı kırmızı yansın ve öyle kalması yeterli olacaktır benim için.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar