Koşullu biçimlendirme kopyalanMAsın

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2019
Türkçe
Kendini arada bir tekrar eden verilerden oluşan bir sütunda oluşturduğum koşullu biçimlendirme zaman geçtikçe 100lerce oluyor ara ara girip kuralları yönet diyip siliyorum..
Çünkü o sütundaki değerleri bazen yeniden yazmak yerine kopyalayıp aynı sütunda yapıştırıyorum.. Bu sırada koşullu biçimlendirme de kopyalanıyor.. Belirli aralıklarla siliyorum kuralları..

Bunun önüne geçebileceğim bir yol var mıdır?*.. Sadece bir koşullu biçimlendirme yapayım C:C şeklinde mesela komple bir sütuna uygulayalım sonra o sütundaki kopyala yapıştır işlemlerinden etkilenmesin.. Böyle bir şey yapılabilir mi?*..

ccuneyt13

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-11-2026
Merhaba,
Koşullu biçimlendirmeden sonra kopyalacağınız hücreyi özel yapıştır ile değerleri şeklinde yapıştırırsanız koşullu biçimlendirme kopyalanmaz.
Özel yapıştır > değerleri. Yada sağ klik yapınca 123 simgesi çıkar ona basıp yapıştır deneyin. Alışkanlık haline getirirseniz rahat oluyor.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Merhaba,
Koşullu biçimlendirmeden sonra kopyalacağınız hücreyi özel yapıştır ile değerleri şeklinde yapıştırırsanız koşullu biçimlendirme kopyalanmaz.
Özel yapıştır > değerleri. Yada sağ klik yapınca 123 simgesi çıkar ona basıp yapıştır deneyin. Alışkanlık haline getirirseniz rahat oluyor.
Merhaba Cüneyt Bey.. Cevabınız için teşekkür ederim..
Evet o yöntemi biliyorum ama tek ben kullanmadığım için bu konuda da çok sıkıntı yaşıyoruz.. Veri girişi yapan sayısı çok ve Excelden çok anlamayan arkadaşlar da var.. O yüzden benim komple koşullu biçimlendirmenin kopyalanmasını ortadan kaldıracak bir çözüme ihtiyacım var tabi eğer mevcutsa..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Klasik Kopyala-Yapıştır yönteminde böyle bir seçenek yoktur.

Makro ile şu yapılabilir... Sabit koşullu biçimlendirme alanı dışındaki tüm alanlardaki koşullu biçimlendirmeler mesela dosya kayıt edildiğinde ya da dosya kapatılırken silinebilir.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Makrolara pek hakim olmadığımız için o işe hiç girmek istemiyorum.. Teşekkürler Korhan bey cevabınız için..
Eski usul biriktikçe silmeye devam.. :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Zor bir yanı yok aslında ama siz bilirsiniz tabi ki..