Koşullu Biçimlendirme

Forumun arama fonksiyonunu kullandım fakat istediğim bilgiye ulaşamadım.

Yapmak istediğim şey hücrelerdeki rakamları değerlerine göre renklendirmek. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi kırmızıdan yeşile. Koşullu biçimlendirme ile denedim fakat bana sadece birkaç seçenek veriyor.

İkinci sorum ise hücrelerdeki rakamlarla ilgili. Birkaç hücreyi birden seçip + ve - tuşları ile rakamları değiştirebilmeyi umuyorum. Ã?rneğin hücredeki değer 11.5 iken + tuşuna basarak 11.6 olması gibi.

Üçüncü ve en fantastik sorum ise pürüssüzlükle ilgili (smoothing) ve bu tabloyu kullanacağım iş bakımından önemli(gördüğünüz tablo bir yarış otomobilin benzin tablosudur)

Bu tablodaki rakamları düzenlerken smooth olması için elimden geleni yapıyorum ve çoğunluklada excelin grafik tablolarından yararlanıyorum (bkz: Sayfa 2) ve burdaki ani iniş çıkışları oldukça aza indirgemeye çalışıyorum. Mesela bir hücredeki sayıyı 14.5 yaparken yanındaki hücreyi 15,5 de bırakamıyorum çünkü bu şekilde ani çıkış/inişler meydana geliyor o yüzden 14.5 yaptığım hücrenin yanındaki hücreleride ona yakın değerlerle değiştiriyorum(örn: 14.7/14.9/15.1 gibi) Bu konuda işleri kolaylaştırmak açısından verebileceğiniz tüyolar var mıdır?

Þimdiden çok teşekkürler.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Hangi aralıkta hangi rengin olmasını istiyorsunuz bunu belirtirseniz size bir kod önereceğim. Koşullu biçimlendirmede en fazla 3 koşul sözkonusu olduğundan çözüm VBA ile yapılacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.03.2021
Arkadaşlar bununla ilgili benimde sorum olacak bir çok hacrede üç değişik rakamım var bu rakamların o hücrelerde değişik renklendirilmesini istiyorum. örnek : 1 - 2 - 3 diye sınıflandırılan şahıslar var bunların değişik değişik renkte görünmesini istiyorum. Bir de 0 rakamında olanların renksiz görünmesini yani (0) ın beyaz olarak görünmemesini istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Koşullu biçimlendirmeden yapmak istedim 6000 kişi personel olduğu için mümkün değil. Bu 1-2-3 görev kodları (0) ise o satırda kimse yok geldikce ekleneceğinden sıfırın görünmesini istemiyorum.

leventm' Alıntı:
Hangi aralıkta hangi rengin olmasını istiyorsunuz bunu belirtirseniz size bir kod önereceğim. Koşullu biçimlendirmede en fazla 3 koşul sözkonusu olduğundan çözüm VBA ile yapılacaktır.
9.0 ile 16.0 sayıları arasında kalan tüm sayıları 0.3 ve katları şeklinde yeşilden kırmızıya doğru. Yani 9.0 en açık yeşil ise 9.3 bir ton koyusu şeklinde...

ama sanırım illede her aralığa spesifik renkler belirlememiz gerekiyor?