Koşullu Biçimlendirmeye Bağlı Makro

oguzhan5334

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-03-2025
Herkese merhabalar;
Özel bir amaç için yazılan ve 2000-3000 satırdan oluşan bir hesap excel imiz bulunmaktadır. Satırlarda hep aynı formüllerimiz bulunmaktadır. Burada çalışan formüllere bağlı olarak yapmak istediğimizden bahsetmek istiyorum;

Hesap excelinde
U sütununda formüllerle gelen veriler bulunmaktadır. U 'daki verilere göre AX e %0-100 arasında yüzde olarak veriler gelmektedir. AX sütünundaki veri %100 den büyük ise koşullu biçimlendirme ile kırmızı olarak gelmektedir. Kırmızı gelen hücre varsa manuel olarak o satırdaki U hücresine +3 ilave edip yeniden hesap yaptırıyoruz.

Eğer formülleri ile yazdığımda döngüye giriyor ve formüller çalışmıyor. Yardım talep ettiğim kısım şurasıdır;

Eğer AX sütununda bir veya birden fazla kırmızı hücre gelirse U sütunundaki o hücrelere otomatik olarak +3 ilave etmesini istiyorum. Bu yapılabilir mi yardımlarınızı rica ederim.

Örnek;

U35 hücremde 25 yazıyor , formüllere bağlı olarak AX25 te %116 geldi. Bu durumda U35 hücresindeki veriye otomatik +3 ilave edecek yani 28 olacak ve formül yeniden çalıştığında AX hücresi %0-100 arasında çıkmış olacaktır. Bunu tüm satırlar için yapmasını istiyorum.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Değerli Arkadaşım Merhaba

Dosya eklerseniz dosya üzerinde talebinizden çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.
Çok daha girift sorunlarınız olsa bile dosya üzerinde pratik çözüm geliştirebilecek çok fazla sayıda arkadaşımız bulunmaktadır.

Selamlar..

oguzhan5334

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
19-03-2025

Dosya eklerseniz dosya üzerinde talebinizden çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.
Çok daha girift sorunlarınız olsa bile dosya üzerinde pratik çözüm geliştirebilecek çok fazla sayıda arkadaşımız bulunmaktadır.

Selamlar..
Direkt dosyayı şirket özeli olduğundan ve içerisinde çok fazla bilgi olduğundan paylaşamıyorum .

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba

Dosyanın tamamını paylaşmayabilirsiniz.
İsterseniz ihtiyacınızı anlatan küçük bir örnek dosyayı, örnek rakamlarla paylaşabilirsiniz.

Şimdi sizin orijinal dosyanız elinizin altında olduğundan sizin için dosyanızda çözülmesini istediğiniz problem çok açıktır.
Fakat bizim için probleminiz çok açık değildir. Bazen yorum yaparız. Bazen belkide istediği şudur diyerek varsayım üzerinden çözüm üretmeye çalışırız.
Bazen siz istemediğiniz halde çözüm için çok emek harcarız ama sizin istediğiniz aslında farklı bir çözümdür.

Bu yüzden örnek verilerle de olsa küçük bir örnek dosya çözümü hızlandırır.

Selamlar... Kolay Gelsin...

oguzhan5334

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
19-03-2025
Merhaba

Dosyanın tamamını paylaşmayabilirsiniz.
İsterseniz ihtiyacınızı anlatan küçük bir örnek dosyayı, örnek rakamlarla paylaşabilirsiniz.

Şimdi sizin orijinal dosyanız elinizin altında olduğundan sizin için dosyanızda çözülmesini istediğiniz problem çok açıktır.
Fakat bizim için probleminiz çok açık değildir. Bazen yorum yaparız. Bazen belkide istediği şudur diyerek varsayım üzerinden çözüm üretmeye çalışırız.
Bazen siz istemediğiniz halde çözüm için çok emek harcarız ama sizin istediğiniz aslında farklı bir çözümdür.

Bu yüzden örnek verilerle de olsa küçük bir örnek dosya çözümü hızlandırır.

Selamlar... Kolay Gelsin...
Örnek bir şablon oluşturdum incelerseniz anlatmak istediğimi daha rahat anlayacaksınızdır. Bu şablonda kırmızı olan hücre var ise U satırındaki veriye +3 eklemesini istiyorum.

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027

Gönderdiğiniz örnek dosya üzerinde talebinize uygun çözüm üretmeye çalışan dosyanız Ek 'tedir.
Belki farklı çözümlerde vardır. Ek 'li dosya düğmeye tıklattığınızda çalışan makrolu çözüm içermektedir.

Selamlar...

Ekli dosyalar

oguzhan5334

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
19-03-2025

Gönderdiğiniz örnek dosya üzerinde talebinize uygun çözüm üretmeye çalışan dosyanız Ek 'tedir.
Belki farklı çözümlerde vardır. Ek 'li dosya düğmeye tıklattığınızda çalışan makrolu çözüm içermektedir.

Selamlar...
Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Benim isteğim eğer AX %100 'den büyük ise 1 defaya mahsus U hücresine +3 ilave edip çalıştırsın. Bunu da tüm satılar için sorgulatsın istiyoruom.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim. Benim isteğim eğer AX %100 'den büyük ise 1 defaya mahsus U hücresine +3 ilave edip çalıştırsın. Bunu da tüm satılar için sorgulatsın istiyoruom.
Son taleplerinize göre düzenlenmiş dosya Ek 'tedir.

Selamlar...

Ekli dosyalar

oguzhan5334

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
19-03-2025
Son taleplerinize göre düzenlenmiş dosya Ek 'tedir.

Selamlar...
Elleriniz dert görmesin hocam. Son olarak bu açılan uyarı penceresini iptal etme durumumuz var mıdır? Tek tuşla çalıştırayım son satırda kendi dursun.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Elleriniz dert görmesin hocam. Son olarak bu açılan uyarı penceresini iptal etme durumumuz var mıdır? Tek tuşla çalıştırayım son satırda kendi dursun.
Mesajınızdaki taleplerinize göre özellik eklenmiş dosyanın son hali Ek 'tedir.

Selamlar...

Ekli dosyalar