Koşullu birçarpma işlemi için formüle ihtiyacım var

T

TRABLUS

Misafir
Herkese kolay gelsin.İnsanlar hayattaki kavgalarını hakeden insanlar için yapmaları gerektiğine inanıyorum.Jale arkadaşımızın haklı olduğuna inanıyorum.Soruma gelince bir hücrede bulunan değer x ise e6 da y ise 70 ile çarp e6 z ise 80 ile çarp e6 b ise 90 ile çarp şeklinde excel formülüne ihtiyacım var.Þimdiden herkese teşekkür ederi.

G

Guest

Misafir
Sorunuzdan anladığım kadarı ile yorumlayarak yaptım C2 hücresine ;A2 Hücresi Y ise, B2 değerini 70 ile çarp. Bu eşitlik yok ise E6 hücresine bak oradaki veri Z ise 80 , B ise 90 ile b2 değerini çarp.Eğer sorunuz farklı ise sorunuzu biraz daha açıklarsınız.

Kod:
=+IF(A2="Y";B2*70;IF($E$6="Z";B2*80;IF($E$6="B";B2*90;"hata")))

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Alternatif:

A2 hücresinde x,y veya z değerleri olması durumuna göre B2 hücresindeki sayısal değerin 70,80 veya 90 ile çarpılarak sonucun alınması.

Kod:
=(A2="x")*(B2*70)+(A2="y")*(B2*80)+(A2="z")*(B2*90)

G

Guest

Misafir
Genelde hücre içerinde = yerine + olarak başlıyorum daha pratik olduğundan + konduğunda = işaretini karşılayabiliyor.Belki görüntü kirliliği oluyor ama bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağım. :oops:

Sayın Türker mütevaziliğinize bayıldım.. Ama bu + - olayını çoğunun formüllerinde gördüm.... Ve + nın artılarını keşf edemedim.. sadece...

belki ilerde problem olur diye söylüyorum.
7 den fazla if komutunu kullanamazsın.
kullanmak istersen bunu makroyla yapmalısın.

T

TRABLUS

Misafir
cevap yazan herkese tek tek teşekkür ederim arkadaşlar