Koşullu gizleme

Ã?ncelikle böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim Benim sorum bir hücre sıfır değerini verdiğinde o hücrenin bulunduğu satırın gizlenmesini istiyorum excel'de böyle bir özellik var mı cevap gönderecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba @gul21,
site hakkındaki görüşleriniz için teşekkür ederiz.
Umarız Excel konusundaki tüm sorunlarınızın çözümünü burada bulabilirsiniz.

Sorunuzu iki yoldan çözebiliriz;
1- Manuel adımlar ile
Tüm satırların içindedi Bul... özeliği ile sıfır değerlerini buldururuz ve seçili satırları Gizle komutuyla gizleriz.
Bu yönten basit ve kullanımı kolaydır ancak dinamik değildir, her seferinde tekrarlanması gerekir.

2- Makro ile
Bu durum için bir makro kodu olaşturabiliriz, ancak makro ile daha önce çalışmadıysanız bizim vereceğimiz örnek kod üzerinde müdaheLe şansınız kalmaz ve kodu isteğinize uygun hale getiremezsiniz.

Sizin için daha uygun alan seçeneği bildirirseniz, seçtiğiniz yöntem ile ilgili daha geniş bir açıklama yazabilirim.

Saygılarımla

Bana daha uygun olan seçenek 2. seçenek çünkü bu işlemi her seferinde tekrar etmek istemiyorum teşekkür ederim

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba gul21,
aşağıdaki makro istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor.

- 2.satırdaki A1 aradığınız sıfır değerinin A sütununda olması varsayımıyla yazıldı, eğer aranan değer farklı bir sütunda olacaksa burada Sütun değereni B1 veya C1 gibi değiştirmelisiniz.

Kod:
Sub sifirgizle()
Range("A1").Select
Do
deger = ActiveCell.Value
If deger = 0 Then
    Selection.EntireRow.Hidden = True
End If
ActiveCell.Offset(rowOffset:=1, columnOffset:=0).Activate
Loop Until deger = ""
End Sub

Hüseyin Bey çok teşekkür ederim