koşullu hesaplama

Excel Vers. ve Dili
access,visualbasic
selam arkadaşlar. çalıştığım iş yeri için bi program yaptım program güzel oldu fakat bazı hesaplamalar yapmam gerekiyo. ve bende bi kısmını yaptım ama eksikler var.
programın içeriğini kabaca anlatayım. üretim formunda girdiler ve ürünler var. girdi genellikle 1 tane, ürün değişken olabiliyo. mesela girdi alanında vişne girildiği zaman ürünlerde 1.kalite vişne,2.kalite vişne, vişne çekirdeği olarak 3 adet ürün çıkıyor. tabi bu sadece vişne için değişik girdilerden farklı ürünler çıkıyor. bide bu üretimlerin randıman yani verimlilik hesapları var. randıman ise mantık olarak ürün girdiye bölünüyo(ürün/girdi) fakat ürünler randıman hesaplanırken değişebiliyo. yani örneğin vişnenin randımanı hesaplanırken
girdi, 1.kalite ve 2. kalite ürünün toplamına bölünüyor.
"vişne için":(randıman=(1.kalite ürün+2.kalite ürün)/girdi) gibi.
ama mesela kayısı randımanı hesaplanırken sadece 1.kalite hesaplanıyor.
2.kalite kayısı randıman hesabına dahil olmuyor.
"kayısı için":(1.kalite ürün/girdi) demek istediğim 2.kalite ürün bu randıman hesabına dahil olmuyo. inşallah anlatabilmişimdir.
benim istediğim ise her girdi için 1 sefer sql veya vb koduyla nasıl hesaplancağını tanımlayım ondan sonra o üretimde vişne yi gördüğünde randımanı ona göre hesaplasın, kayısı yı görünce kayısının randıman hesabına göre hesaplasın. veya üretimleri girerken çıkan ürünlerin yanında birde onay kutusu olsun randımanda hesaplancak değerleri onay kutusu ile seçebileyim. yani vişne için1.ve2. kalite ürün seçeyim kayısı için sadece 1.kalite yi seçerek randıman hesaplatayım. bu yöntem daha iyi ve kolay olur heralde ben denedim ama yapamadım. bu konu benm için çok önemli aklıma başka bir yöntem gelmedi ama lütfen her türlü öneri ve yardımlarınızı esirgemeyim. unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır. şimdiden herkese teşekkürler... örnek ekte.

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
her girdi koduna göre ayrı ayrımı yoksa hepsi birmi?

Excel Vers. ve Dili
access,visualbasic
her girdi kodu için ayrı ayrı ama yukarda anlattığım gibi onay kutusu kullanarak yapsak daha iyi olur bence. yani randımanda hesaplancak ürünlerin onay kutusunu işaretliycez. sonra o işaretlenen ürün miktarları toplancak. girdiye bölünecek

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
şimdi tekrar tablonu inceledim. kendimce bazı eksiklikler gördüm lakin tekrar bir sorum olacak siz bu yaptığımız işle neye ulaşmak istiyorsunuz bir de onu yazarsanız sevinirim. verimlilikten bahsetmişsiniz ama neye göre verimlilik bunu bilmek gerekir vardiyaları kendi aralarında verimliliğinimi ölçmek istiyorsunuz yada toplam verimliliği mi ölçmek istiyorsunuz ve tarih bu işin hangi kısmında yer alacak....

Excel Vers. ve Dili
access,visualbasic
öncelikle ilginiz için teşekkürler kaikai. benim istediğim verimlilik(randıman) her bir üretim için o işlenen hammaddenin(girdinin) kalitesini belirlemek için lazım. bizim fabrika donudurlmuş ürün üretiyor. mesela vişne geliyo vişne işletmeye girdiği zaman önce temizleniyo ve 1.kalite,2.kalite,ebat altı,ve çürük olarak 4 e ayrılıyo. ondan sonra bu ayrılan 4 üründen 3 ü(çürük çöpe atılıyo) ayrı ayrı işlemden geçiyo. 1.kalite tekrar işlemeye başlandığında sapı ve çekirdeği ayrılıyo ve sonra paketlenip piyasaya sürülüyo. bu 2.kalite ve ebat altı içinde geçerli. sonra sıra, bize gelen o üründen nekadar 1.kalite 2.kalite ve ebat altı çıktığını hesaplamaya geliyo. bundaki amaçta o gelen malın kalitesini öğrenmek. eğer ebat altı ve çürük çok çıkıyosa o hammaddeyi(vişneyi) birdaha almıyoruz başka bi firmadan alıyoruz. bunları karşılaştırmak içinde böyle bi oran kullanıyoruz (ürün/hammadde). tabi bide bunu maliyet hesaplarken kullanıyoruz ama o olay bundan dahada karışık inşallah anlatabilmişimdir. benim aslında öğrenmek istediğimi özetlersek ben onay butonu ile işaretlenen kayıdın miktarlarını gizli bi metin kutusuna aktarıp orda toplamlarını alıp. randımanı hesaplatmak istiyorum. tekrar teşekkrler kolay gelsin:)

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
burdaki girdiler ve üretimler günlükmü kaydediliyor...

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
aklınızda birşey uyandırabilir.