koşullu indis

Bir sorum vardı ve acilen yardımınıza ihtiyacım var. Ekte gönderdiğim dosyada A sütununda E1, E2 ve E3 grupları ve karşılarında adetleri mevcut, F sütunuda E1, E2 ve E3 grubunun karşısına her grubun kendisine ait en küçük adetin gelmesini istiyorum. Þimdiden çok teşekkür ederim.

Lütfen acilen yardımınıza ihtiyacım var, dün akşamdan beridir uğraşıyorum ama bir türlü çözemedim, çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
merhaba sayın kaburkan
dosya ekte.forumda aratırsanız bunlarla ilgili çok örnek var.kolay gelsin

Merhaba hasan bey ilginiz için çok teşekkür ederim benim istediğim toplaçarpım değil, ben F sütunundaki E1 lerin karşısına E1 grubunun en küçük değeri olan 5, E2 lerin karşısına 2, E3 lerin karşısına 8 değerinin gelmesini istiyorum. Bu biraz size gereksiz gelebilir ama bu yapacağım işin bir parçası olduğu için sizden rica ediyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
VSECMİN işinizi görür
a2 hücresine hangi grubu yazarsanız o grubun en küçüğünü verir.

Teşekkür ederim sayın moderatör, yalnız bunu benim belirttiğim şekilde yapmak mümkün mü yani bir yerde veriyi girip minimum değerinini göstermekten ziyade F sütununda hücrede tüm E1 veya tüm E2 yazılı olanların yanında göstermek mümkün mü? Çok teşekkür ederim, kusuruma bakmayın biraz excel de yeniyim aslında araştırarak çözmek için uğraştım, bir yol bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ben tam olarak ne istediğimi açıklayamadım sanırım, bu yüzden örneğimi açıklayıcı bir şekilde tekrar gönderiyorum,sizden rica ediyorum, hepinize ilginizden dolayı teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Umarım daha kısa yol bulan olur ama ben fonksiyonlar ile daha kısa yapamadım. Belki makro ile (kendi fonksiyonunuzu yazarak yapmak lazım). Bir inceleyin VSecmin ile çözümmünü.

En doğru çözüm değil ama işiniz acil diye gönderiyorum. Listenin sıralı olması gerektiği için bir sıralama butonu ekledim. F sütununda en küçük değeri buluyor. G sütununu da H ile karşılaştırıp büyük olanları kırmızı ile yazıyor.

Sayın serpily ve sayın danersin çok teşekkür ederim, çalışma sayfamda 9000 adet satır ve 350 grup olduğundan serpily'in yaptığı bana daha yakın gözüktü, işim acil olduğu için bunu kullanacam ama yine de öğrenmek açısından daha uygun bir çözüm olursa çok memnun olurum, ilginizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki formülle örneğin Silgi için minimum değeri bulabilirsiniz. Formülü F2 hücresine kopyalayarak deneyin. Silgi kelimesini B2 hücresinden almaktadır.

=MİN(DOLAYLI("E"&KAÇINCI(B2;$B$2:$B$65536;0)+1&":E"&EÐERSAY($B$2:$B$12;B2)+KAÇINCI(B2;$B$2:$B$12;0)-1))

Not:Bu arada şu uyarıyıda yapayım. Tablonuzdaki "Silgi" kelimesi sonunda bir boşluk verilmiş bundan dolayı "Silgi " şeklinde yazılmış, bunu düzeltin sonra çıkan hataların sebebini bulmakta güçlük çekersiniz.

Sayın Levent Bey ne kadar teşekkür etsem azdır, çok saolun, sorunuma tam deva oldunuz, çok teşekkür ederim...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim. Yalnız şunu hatırlatmayı unutmuşum, bu formülün doğru sonuç vermesi için verileri sıralı olması gerekmektedir. Yani aynı kalem mallar peşpeşe kayıtlı olmalıdır.

Sayın Levent Bey ilginiz ve yardımlarınız için çok minnetarım. Forumda sorunlara yaklaşım tarzınızı ve çözümlerinizi takip edip, bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu konu ile ilgili verdiğiniz formül çok işime yaradı ama başka sorunlarla maalesef karşılaşabiliyorum, özellikle tablom 30 mb olduğu için sorunlarım da büyüyor. Sizden ricam bu sorunu makro ile çözebilir miyiz, yolu var mı, Excel tablom bu formülle çok zor işlem yapıyor(aslında bunu da bekliyordum) bu da belk 30 mb olmasından kaynaklanıyor. Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızın küçültülmüş bir örneğini eklermisiniz

Sayın Levent Bey dosyayı ekte gönderiyorum, benim yaptığım çalışmanın ufak bir bölümü dosya biraz karışık gelebilir, ama sütunlardaki formüllerle durumu çözeceğinizi biliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim..

Sayın Levent Bey unuttuğumdan söyleme gereği duydum, fiyatı "0" olan ilaçlar hesaba katılmıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte bir örnek dosya hazırladım. Tüm formüllerinizi kod içinde tanımlamak çok zahmetli ve uzun olacağından daha pratik olan şu yol izlenmiştir.

1-Tablonuzdaki formüller sadece 1.satıra yazılmıştır.
2-Tablo öncelikle sıfırların sona gelmesi için kod içinde sıralama işlemini yapmaktadır.
3-Her satırdaki ilgili değerler 1.satıra kopyalanarak, formüllerde gerekli hesaplamalar yapılmış ve hesaplanan değerler tekrar tablo içinde gerekli yerlere aktarılmıştır.
4-Min formülü yeniden düzenlenmiştir.
5-Çok sayıda veri olduğunda kodun çalışma süresi oldukça uzayacaktır.

Not:Kod tablonuzdaki formülleri sileceğinden mutlaka asıl dosyanızın bir kopyası üzerinde denemelerinizi yapın.

Sayın Levent Bey makroyu şimdi görüp bakabildim, ilginiz için sonsuz teşekkürler, size çok zahmet verdim,saolun, herşey gönlünüzce olsun