Koşullu Makro

Herkese selam. Konu ile ilgili aklıma başka bir başlık türü gelmedi. Onun için kusura bakılmasın. Probleme gelince.

A1 den A40 a kadar ünvanlar
B1 den B40 a kadar derece/kademeler var

Benim istediğim öyle bir function (makro) olsun ki, eğer A1 deki ünvan öğretmen ve B1 deki derecesi 1/1 ise C1 deki göstergesi 3000, yok eğer A1 deki ünvan memur ve B1 deki derecesi 1/1 ise C1 deki göstergesi 2200 olsun. Bu makro ile mümkün mü?
Hani şöye If a = ""1/1" gösterge = "3000" gibi. Eğer mümkün olursa çok makbule geçecek.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
mert25' Alıntı:
Herkese selam. Konu ile ilgili aklıma başka bir başlık türü gelmedi. Onun için kusura bakılmasın. Probleme gelince.

Benim istediğim öyle bir function (makro) olsun ki, eğer A1 deki ünvan öğretmen ve B1 deki derecesi 1/1 ise C1 deki göstergesi 3000, yok eğer A1 deki ünvan memur ve B1 deki derecesi 1/1 ise C1 deki göstergesi 2200 olsun. Bu makro ile mümkün mü?
Hani şöye If a = ""1/1" gösterge = "3000" gibi. Eğer mümkün olursa çok makbule geçecek.
Merhaba,
eğer amaç sadece bu sorunu çözmekse bir fonksiyon örneği vereyim;

=EÐER(A1="Ã?ğretmen";EÐER(B1="1/1";3000;EÐER(A1="Memur";EÐER(B1="1/1";2200;"")));EÐER(A1="Memur";EÐER(B1="1/1";2200;"")))
Eğer yinede makro derseniz....görüşelim :mrgreen:

Merhaba, sorunu eğerle çözmeye kalkarsam aynı hücrede 1 den 15 e kadar tüm derece ve kademeleri ünvanları ile beraber sorgulatmam gerekir. Buna da sanırım çok fazla eğer gerekiyor. Makro ile daha basit olması gerekiyor.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba @mert25,
soruda sadece 2 seçenekli örnek verdiğiniz için bu şekilde önerdim.
Daha fazla kriter olduğunda tabiiki bu çözüm işe yaramaz.

O gözle bir daha bakalım soruya.

Görüşürüz. :hey:

Aşağıdaki fonksiyonu ben iki kiretere göre yaptım siz istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.....

Kod:
Function Gosterge(unvan, derece As String)
Dim mem1, mem2 As String
mem1 = "Ã?ğretmen"
mem2 = "Memur"
If unvan = mem1 And derece = "1/1" Then Gosterge = 3200
If unvan = mem2 And derece = "1/1" Then Gosterge = 2200
.....................................................................................
.....................................................................................
.......................................................................................
...
.
.
End Function

Noktalı kısımları isteğiniz kadar ççoğaltabilirsiniz...

Sn warez, birşey daha belirtmem lazım. Unvanı Müdür, Müd.Yrd. ve Ã?ğretmen olanların ekgöstergeleri aynı olacak. Memurlarda ise Lise mezunları farklı, Yüksekokul mezunları farklı olacak. Bir de eğer hizmetli ise ekgösterge 0 olacak. Böyle olursa çok güzel birşey olacak.

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
mert25' Alıntı:

selam,

ünvan ile derecenin ilişkilendirildiği bir tablo yok mu? yani 3. derece 2. kademedeki bir öğretmen şu kadar göstergededir gibi, bunun belli bir standardının olduğu bir tablo olmak zorunda, aksi halde tabloyu makro ile yapmak zorunda kalırsanız bu pek bir avantaj sağlamaz diye düşünüyorum. Eğer bir tablo yok isede tabloyu bir kere oluşturup düşeyara formülü ile bunu çok rahat yapabiliriz.